REKLAMA

Decyzja w sprawie dalszych obostrzeń w środę

2021-04-13 09:29, akt.2021-04-13 11:46
publikacja
2021-04-13 09:29
aktualizacja
2021-04-13 11:46
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Po środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego wydamy oficjalny komunikat w sprawie obostrzeń; jesteśmy na etapie dyskusji, nie ma decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - poinformował w wywiadzie dla portalu rp.pl szef MZ Adam Niedzielski.

Niedzielski pytany o to, kiedy możemy spodziewać się kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń, odparł, że m.in. na ten temat w środę będzie rozmawiał rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

"Jutro trzeba się spodziewać, że po tym posiedzeniu wydamy oficjalny komunikat, natomiast rozmowy toczyły się i dziś i jutro" - poinformował szef resortu zdrowia.

"Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami - też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło" - dodał Niedzielski.

Semeniuk: Obecnie nie można mówić o terminach odmrażania gospodarki

Semeniuk w rozmowie z serwisem Money.pl powiedziała, iż "protesty przedsiębiorców (wobec lockdownu - PAP) nie mają żadnego skutku oprócz tego, że kolejne organy są w to włączone, a poszczególne osoby muszą być zabezpieczone". Jej zdaniem "z protestów przedsiębiorców nic nie wynika" i "nie poprawią sytuacji społeczno-zdrowotnej, ani sytuacji gospodarczej" w kraju.

Wiceminister zadeklarowała, że spotyka się z przedsiębiorcami bardzo często i rozumie frustracje, "ale musimy dziś mówić o rozwiązaniach, które przynoszą skutek". W opinii Olgi Semeniuk protesty uliczne go nie przynoszą.

Jak podkreśliła, obecnie nie można mówić o terminach odmrażania gospodarki. Semeniuk zaznaczyła, że obecna sytuacja z kolejnym lockdownem gospodarki wynika z faktu, iż w Polsce jest kilka wariantów koronawirusa, a "COVID nauczył nas tego, że przewidywanie i wybieganie w przyszłość to strata czasu", zaś "przygotowywanie harmonogramu (odmrażania gospodarki - PAP) dla przedsiębiorców i społeczeństwa z COVID-em to bardzo ryzykowne działanie".

Zgodnie z decyzją rządu do 18 kwietnia br. obowiązują obostrzenia, m.in. zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola, a uczniowie uczą się zdalnie.

Rzecznik MZ: Za wcześnie mówić, od jakiego pułapu epidemii będziemy luzować obostrzenia

Rzecznik MZ został zapytany na konferencji prasowej o możliwość regionalnego zdejmowania obostrzeń wprowadzonych w związku z trzecią falą pandemii.

"Obserwujemy całą dynamikę. To nie jest tak, że możemy powiedzieć, że gdy zajętość łóżek będzie na poziomie 60, czy 65 proc. w danym województwie, to już będziemy mogli luzować obostrzenia" - odpowiedział Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że dla resortu zdrowia "istotna jest dynamika spadków". "Niestety nie obserwujemy, by ta dynamika spadków była obecnie duża" - ocenił.

"Przypominam, że jeszcze niedawno mówiliśmy o obłożeniu łóżkowym na poziomie 78 proc., a dziś mówimy o obłożeniu łóżkowym na poziomie 75 proc. To jest spadek wynikający z tego, że w ciągu ostatniego tygodnia blisko 2 tys. nowych łóżek (covidowych - PAP) utworzyliśmy" - dodał.

"Za wcześnie mówić, od jakiego pułapu będziemy decydować, czy w danym województwie luzujemy obostrzenia i czy podejdziemy do tego tematu regionalnie, czy będziemy na to popatrzeć ogólnopolsko" - stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

Podkreślił, że dla resortu ważna jest też liczba zgonów, a także spadek liczby zakażeń, a innym ważnym czynnikiem, który przesądzi o tym, czy rząd zdecyduje się na poluzowanie obostrzeń jest "postępujący program szczepień". "Pamiętajmy, że uodparniamy się po przebyciu choroby, ale najskuteczniejszym uodpornieniem jest aplikacja szczepionki" - powiedział Andrusiewicz.

autor: Mateusz Roszak, Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dmamwas
Niech ktos go w koncu zastrzeli i pinokia tez!
prawdziwynierobot
"wytrzymajcie jeszcze rok, a my w tym czasie poprzejmujemy Wasze biznesy, w zamian damy wam tarcze i inne zapomogi"

1984
Tego można było się spodziewać. Jak wprowadzali obostrzenia najpierw w Warmińsko-Wazurskim, a następnie Pomorskim tłumaczyli to pogarszajacą się sytuacją. A teraz będą czekali nie wiadomo na co bo tłumaczenia jakie wyżej podał rzecznik są wydumane. W Warmińsko-Mazurskim liczba wolnych łóżek coraz wyraźniej rośnie Tego można było się spodziewać. Jak wprowadzali obostrzenia najpierw w Warmińsko-Wazurskim, a następnie Pomorskim tłumaczyli to pogarszajacą się sytuacją. A teraz będą czekali nie wiadomo na co bo tłumaczenia jakie wyżej podał rzecznik są wydumane. W Warmińsko-Mazurskim liczba wolnych łóżek coraz wyraźniej rośnie i wynosi już 30%, w Pomorskim tylko trochę gorzej. Ilość zakażeń w pierwszym w/w od dwu tygodni poniżej 50/100 tys i spada, obecnie 37. Ba, ilość kwarantann i nadzorów epidemiologicznym odpowiednio dla w/w województw najniższa od 2 miesiecy i od miesiąca. TO DOSKONALY WSKAZNIK WYPRZEDZAJACY! Jeżeli coraz mniej ludzi zamykają bo zetknęli się z chorym to znaczy, że poprawa jest nieunikniona. Nie prawdopodobna lecz pewna.

Ale do kowidian takie proste rzeczy nie trafiają, tylko by zamykali i zamykali. Gdyby mieli choć odrobinę empatii wypuściliby na wolność najpierw tych których zamknęli jako pierwszych. Tym bardziej, że podstawy na jakich chcą w tych wojewodztwach kontynuować lockdown są coraz bardziej kuche.
lukaszslask
Moim prywatnym zdaniem,lepsze bylyby cykliczne lockdowny,ale pelne,bez wychodzenia z domu np 2 tyg na Swieta Bozego Narodzenia,dwa tygodnie na Wielkanoc,tydzien majowka,tydzien Boze Cialo,niz zamykanie czegos na kilka miesiecy,dwa tygodnie to jest wystarczajacy okres,zeby wyszlo kto jest chory,a kto bez objawowy,juz by sie wyleczyl,Moim prywatnym zdaniem,lepsze bylyby cykliczne lockdowny,ale pelne,bez wychodzenia z domu np 2 tyg na Swieta Bozego Narodzenia,dwa tygodnie na Wielkanoc,tydzien majowka,tydzien Boze Cialo,niz zamykanie czegos na kilka miesiecy,dwa tygodnie to jest wystarczajacy okres,zeby wyszlo kto jest chory,a kto bez objawowy,juz by sie wyleczyl,tylko niestety musi byc wtedy pelny lockdown,a nie,ze Nastolatki siedza w parkach w grupach 20 osobowych i popijaja piwko tj teraz...
Nie trzeba by bylo niszczyc calej gospodarki,Firmy wiedzac wczesniej o tym przygotowalyby postojowe,Ludzie zdazyli zakupy porobic itp
bamboocza2
Dlaczego osoby które przechorowały oraz są zaszczepione nie mogę normalnie funkcjonować?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
eagleeye
Dla tego że i tak możesz mieć "katar"
zenonn
Dlaczego plandemisci jeszcze nie wiszą zamiast liści?
kryzysio
Suweren ogląda TVPiS i jest przekonany o udanej zbawczej misji Pierdzielskiego, Vateusza et consortes.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki