REKLAMA

Dajcie kasę i dajcie spokój

Adam Torchała2016-02-19 10:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-19 10:42
fot. Krystian Maj / FORUM

Ostatnie wypowiedzi premiera Morawieckiego pokazują, że jego przemiana w polityka powoli się dopełnia. Racjonalne podejście jest wypychane przez ładnie brzmiące polityczne frazesy, które z finansowego punktu widzenia ciężko logicznie zinterpretować.

Do tego ostatniego grona zaliczyć niewątpliwie należy wypowiedź dotyczącą dywidend spółek MSP. Oto premier sugeruje, aby te pieniądze przeznaczyć na inwestycje. Nie byłoby w tym niczego złego, państwo często nadmiernie drenowało swoje spółki, nie pozostawiając im wystarczających środków na realizację ambitnych celów, gdyby nie uzasadnienie, jakie wicepremier do teorii dopisuje.

Wskazuje on, że inni akcjonariusze są „już bogaci”, dlatego do nich pieniądze trafiać nie powinny. Z drugiej strony zyski spółek powinny w większym stopniu wspierać interesy państwa, a więc de facto innego akcjonariusza. Pan Morawiecki zapomina tutaj o podstawowym fakcie. W spółkach, o których mówi, państwo jest współwłaścicielem. Według prawa interesy wszystkich akcjonariuszy powinny być równe.

Warto również pamiętać, że to samo państwo wyprzedawało wcześniej udziały we wspomnianych spółkach, ściągając pieniądze inwestorów, których teraz chce ograć. W gronie kupujących znalazły się nie tylko zagraniczne firmy, ale także i przeciętni Kowalscy, którym akcje sprzedawano w ramach akcjonariatu obywatelskiego. Słowa ministra zinterpretować mogą oni tylko w jeden sposób: „fajnie, że kupiliście i daliście nam swoje pieniądze, ale niestety teraz dajcie nam spokój, bo my chcemy tu robić politykę”.

Niby wszyscy są udziałowcami na takich samych warunkach, jednak to państwo ma mieć przywilej. To, że inwestorów można w łatwy sposób ograć, pokazało ono już nie raz, m.in. w przypadku KGHM, gdzie część dywidendy zastąpił podatek od kopalin, którym nie trzeba się dzielić z rynkiem. Takie ruchy są nie tylko nie fair, ale także sprawiają, że następnym razem, gdy MSP będzie chciało wyprzedać część swoich udziałów, rynek może powiedzieć „wy róbcie sobie politykę, ale od naszych pieniędzy trzymajcie się z daleka”.

Powyższy tekst jest komentarzem do artykułu "Morawiecki: Niech dywidendy w większym stopniu wspomogą inwestycje".

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~achim
Mądrze pisze redaktor, komentując poczynania polityków.
~cytat
To jest marsz trudny, to jest marsz pod górę, bo zawsze kiedy chce się uzyskać coś ważnego, coś wielkiego - a sądzę, ze tu można mówić o czymś wielkim - idzie się pod górę, idzie się wśród trudności. A w tym wypadku, o którym mówię, rzucane są też jeszcze z różnych stron kłody pod nogi. Tym bardziej ważne To jest marsz trudny, to jest marsz pod górę, bo zawsze kiedy chce się uzyskać coś ważnego, coś wielkiego - a sądzę, ze tu można mówić o czymś wielkim - idzie się pod górę, idzie się wśród trudności. A w tym wypadku, o którym mówię, rzucane są też jeszcze z różnych stron kłody pod nogi. Tym bardziej ważne jest to, żebyśmy uzyskiwali poparcie" podkreślał również znaczenie Senatu. Mówił, że to bardzo ważna instytucja, która jest "często poniżana przez polskie dziennikarstwo, polską publicystykę", pojawiały się ponadto postulaty likwidacji tej izby. "To jest niedopuszczalny postulat" - mówił Dodał, że to "tradycyjnie polska instytucja, a tylko ludzie bardzo niemądrzy niszczą tradycje ustrojowe", a jedną z głównych zadań Senatu jest kontrola nad procesem prawodawczym.
~piotrw123
Zapomniał wół jak cielęciem był......
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~StanRS
Jak już politruki z mediów polskojęzycznych chwalą Morawieckiego, to znaczy że odpuścił i zrobił im dobrze kosztem Polski.
~Ja
Po co dywidendę zabierać zagranicznym? Ja proponuje znajconalizowac zagraniczne akcje. Tak jak to zrobiono w republikach bananowych Wenezueli, Nikaragui i afrykańskim Zimbabwe.
~janek
tak, ale najpierw musi byc z czego te dywideny wyplacac, a MSP w tej chwili przdeprowadza rewolucje kadrowe ktore pozostawiaja wiele do zyczenia. moim zdanie moze to doprowadzic do oslabienia spolek SP. jak wtedy morawiecki sfinansuje swoja wizje polskiego rozwoju?
~bumbum
Należę do tych Kowalskich, których komuchy z PO i PIS postanowiły rozkułaczyć z wartości akcji. Palny bakstera Morawieckiego mnie przerażają. Pięknie brzmiące slogany, a realne pomysły na poziomie reform Mao. Nam trzeba Denga a nie Mao.
~Xxx
Nasza "klasa polityczna " wszelkich barw ma takie pojęcie o giełdzie i zarządzaniu jak przeciętni iludzie o fizyce kwantowej.Liczy się tylko słupek w sądażach i napchanie kieszeni.Rozda się maluczkim trochę kasy a że za 20 lat trzeba będzie spłacić to oto będą się martwić inni.PIS ma bardzo ambitny plan Nasza "klasa polityczna " wszelkich barw ma takie pojęcie o giełdzie i zarządzaniu jak przeciętni iludzie o fizyce kwantowej.Liczy się tylko słupek w sądażach i napchanie kieszeni.Rozda się maluczkim trochę kasy a że za 20 lat trzeba będzie spłacić to oto będą się martwić inni.PIS ma bardzo ambitny plan rozwoju ale gdy przyjrzeć się działaniom gospodarczym to widać pewien haos i na tą chwilę gdybym miał być inwestorem ze sporym portfelem nie wyłożyłbym gotówki,za dużo niejasności i bałaganu prawnego
~Lolo
Brawo dla tego Pana, który napisał ten artykuł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki