"DGP": Wpływy budżetu z VAT-u spadły do ok. 18,2 mld zł w styczniu

Wpływy budżetowe z podatku od towarów i usług (VAT) spadły o 17% r/r do ok. 18,2 mld zł w styczniu br., wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Informatorzy "DGP" twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Nasi informatorzy z MF twierdzą, że spadek VAT w styczniu nie zaskoczył ich. Zapewniają, że luty powinien znów pokazać wzrosty wpływów z tego podatku. Z szacunków "DGP" wynika, że do kasy państwa w pierwszym miesiącu tego roku wpłynęło ok. 18,2 mld zł z VAT wobec 21,9 mld zł rok wcześniej. Ale chociaż spadek jest 17-procentowy, to wciąż wpływy podatkowe za styczeń są wyższe od tych notowanych dwa lata wcześniej. Skarbówka założyła, że w całym roku z VAT zbierze 166 mld zł, a w sumie z danin - ponad 331 mld zł" - czytamy w "DGP".

Rozmówca gazety z resortu finansów wyjaśnił, że spadek to głównie efekt dużego odbicia inwestycji w IV kw. 2017 r. i tego, że w styczniu ubiegłego roku mieliśmy duże wpływy z VAT, bo wcześniej zostały zrealizowane zwroty tego podatku.

"Informatorzy "DGP" twierdzą, że styczeń przyniósł budżetowi więcej z podatków dochodowych, a kasa państwa zamknęła miesiąc nadwyżką. Szczegółowe dane o wykonaniu budżetu MF poda w środę" - czytamy dalej.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 17 silvio_gesell

I bardzo dobrze, bo VAT to opodatkowanie pracy, więc charakteryzuje się zbędną stratą społeczną.

! Odpowiedz
69 43 pluto85md

Pisalem niejednokrotnie. Uszczelnienia VAT nie ma. Byl tylko zabieg statystyczny. Odwrocony VAT w budownictwie spowodowal przesuniecie jego platnosci. Tym samym MF "pozyczylo" soboe od firm budowlanych okolo 8 mld zl. Teraz na biezaco pozycza i zwraca i efektu juz nie ma. Caly I kw. pokaze spadek VAT mimo rosnacej sprzedazy i ponad 2% inflacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
96 71 slc350

Ja już się cieszę bo od połowy roku prawdopodobnie zostanę emigrantem z rodziną i '0" słownie zero zł VAT zobaczycie ode mnie. A zawsze płaciłem wszystko na czas :) A wrócę tylko na chwilkę po to żeby zagłosować przeciwko wam !

! Odpowiedz
80 53 slc350

Ja jestem ciekawy kto minusuje ? pewnie etatowcy i beneficjenci 500+ ...
Kolega na dole dobrze napisał w aferach VAT wpadło kilka grubszych ryb i więcej z tego nie będzie... mafie już dawno wymyśliły inny pomysł, a teraz uszczelnianie VAT to gra pod publiczkę dla elektoratu +/

! Odpowiedz
63 42 kimdzongtusk odpowiada slc350

minusuja przyssani do budżetowego koryta ; życze powodzenia

! Odpowiedz
44 22 mb-1

Powodzenia i się nie dziwię.
Etatowiec i za 6 miesięcy beneficjent 500+.

! Odpowiedz
66 75 karbinadel

Chyba nietrudno zrozumieć, że efekt tzw. uszczelniania VAT był jednorazowy. Dalsze dokręcanie śruby będzie przynosić skutek odwrotny od zamierzonego

! Odpowiedz
5 11 niepelnosprawny_org

nie jednorazowy, po czesci szara strefa mogla sie gdzie indziej ulokowac...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.