Czy grozi nam wysyp lewych biur rachunkowych?

Ministerstwo Finansów zgadza się na deregulację 3 zawodów całkowicie, a 9 częściowo. Biura rachunkowe będzie mógł prowadzić każdy komu zaufa klient. Niepotrzebny będzie także egzamin by zostać maklerem papierów wartościowych oraz maklerem giełd towarowych.

Osoby chcące prowadzić biuro rachunkowe nie będą musiały posiadać żadnych certyfikatów. Obecnie w Polsce prawie 100 tys. osób zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Po wejściu ustawy w życie, tą profesją będzie mógł się zajmować każdy komu zaufa klient.

W tej sprawie zdania ekspertów są podzielone. Z jednej strony istnieje niebezpieczeństwo „wysypu” amatorskich biur rachunkowych, które nigdy nie powinny wykonywać tego typu usług. Z kolei inni twierdzą, że w końcu skończy się fikcja pracy w biurach rachunkowych, gdzie często osoby z licencją i tak całą pracę cedują na pracowników, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień.

Fikcja licencjonowanych zawodów


W podobnym tonie wypowiadają się eksperci w sprawie licencji maklerów papierów wartościowych i giełd towarowych. Tutaj sprawa jest mniej skomplikowana, bo do pracy w biurach i domach maklerskich i tak zatrudniani będą najlepsi. Niewykluczone, że branża wprowadzi odpowiednie testy kompetencji lub certyfikaty, które będą pełnić funkcję likwidowanych licencji.

Pozostałe 9 zawodów ulegnie częściowej deregulacji. Dotyczy to m.in. doradców podatkowych, aktuariuszy, agentów celnych i ubezpieczeniowych, biegłych rewidentów i brokerów ubezpieczeniowych. W ich wypadku poluzowane mają być kryteria dostępu do zawodu lub czynności, które podlegają koncesją.

Głosy ekspertów są podzielone. Niemniej większość jest zgodna, że zmiany idą w dobrym kierunku. O tym, że są potrzebne może świadczyć fakt, że rocznie na studia ekonomiczne udaje się dziesiątki tysięcy ludzi. W objętych planowaną deregulacją zawodach pracuje niecałe 200 tys. osób.

Łukasz Piechowiak

Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Roo

Rynek i tak to zweryfikuje skończy się era nic nie robiących "uprawnionych".
Biuro z uprawnieniami chętniej położy polisę ubezpieczeniową jak się pomyli.
A "uprawniona" będzie częściej zajmować się klientem - groźba utraty klienta to jedyny bat na niefrasobliwość.
No i może wreszcie tym nie douczonym zostanie trochę pieniędzy żeby sie douczyć.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne