REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czy dostanę dotację dla firmy produkcyjnej?

2012-05-25 06:00
publikacja
2012-05-25 06:00

Jesteśmy firmą produkującą odzież damską. Nasze produkty są szyte w zakładach produkcyjnych w Bielsku-Białej, dostawcami są wyłącznie firmy polskie. Mamy odbiorców zarówno na rynku polskim, jak i w Europie oraz Japonii. Z uwagi na bardzo duże zamówienia na bieżącą produkcję poszukujemy możliwości dofinansowania samej produkcji. Czy istnieją jakieś możliwości dopłat unijnych?

Odpowiedź:

Poszukując możliwości dofinansowania dla firm z branży produkcyjnej należy spojrzeć na główny przedmiot inwestycji. Jeśli firmie zależy na zakupie przede wszystkim maszyn i urządzeń do zakładu produkcyjnego, aktualnie najbardziej popularną formą dofinansowania jest Działanie 4.3 POIG Kredyt Technologiczny. Jeśli zaś firmę interesuje modernizacja zakładu produkcyjnego poprzez informatyzację produkcji i integrację systemów produkcyjnych z partnerami – odbiorcami, w tym roku można jeszcze skorzystać z aktualnego Działania 8.2 POIG.

interwencjaRozbudowę zakładu produkcyjnego o maszyny i urządzenia, a także zakup budynków, lub prace budowlane umożliwia Kredyt Technologiczny. Jest to konkurs organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z bankami komercyjnymi. Na stronie www.bgk.pl można odnaleźć aktualną listę banków współpracujących z BGK, które oferują klientom Kredyt Technologiczny. Konkurs umożliwia dofinansowanie do 70 proc.  kosztów kwalifikowanych projektu w formie premii technologicznej. Poziom tego dofinansowania zależy przy tym od ulokowania lokalizacji inwestycji oraz wielkości firmy, a  maksymalna jego wysokość to 4 mln złotych. Inwestycja jest finansowana kredytem technologicznym do wysokości 75 proc. kosztów netto. Premia technologiczna stanowi natomiast spłatę kapitału zaciągniętego zobowiązania. Istotną kwestią jest zatem posiadanie zdolności kredytowej na kwotę kredytu technologicznego, bez której projekt nie spełni wymogów formalnych. Wnioskodawcy muszą zapewnić 25 proc. wkładu własnego.

Projekt musi polegać na wdrożeniu technologii w postaci prawa własności przemysłowej, usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat, umożliwiającej produkcję nowych lub ulepszonych produktów. Konkurs ten cieszy się ogromną popularnością, z uwagi na brak innych możliwości uzyskania dotacji na inwestycje.

Firmy, które poszukują możliwości dofinansowania informatyzacji zakładu produkcyjnego, zabiegają o środki w ramach Działania 8.2 POIG. Konkurs ten premiuje projekty realizowane we współpracy z partnerami Wnioskodawcy – kontrahentami biznesowymi, odbiorcami, dostawcami – polegające na integracji systemów informatycznych pomiędzy firmami. Podobnie jak przy konkursie inwestycyjnym, dotacja może wynieść do 70 proc. kosztów netto projektu, lub maksymalnie 2 mln złotych.  Dofinansowanie obejmuje zakup sprzętu informatycznego, oprogramowania, koszty usług informatycznych, wdrożeniowych i technicznych, szkolenia dla pracowników.

Dodatkowo punktowane są projekty, w ramach których Wnioskodawca dokumentuje współpracę z partnerami trwającą dłużej niż 3 lata, a także współpracę z firmą zagraniczną. Firma, która posiada wielu partnerów oraz rozbudowaną strukturę organizacyjną z pewnością skorzysta na realizacji tego projektu poprawiając swoją konkurencyjność rynkową. Coraz więcej firm decyduje się na reorganizację relacji biznesowych pod kątem elektronicznej wymiany danych. Sprzyja to lepszemu wizerunkowi firmy jako nowoczesnego i stabilnego rynkowo kontrahenta. Pieniędzy w puli przeznaczonej przez PARP dla tego działania, nadal jest dużo. Na ten rok zaplanowano jeszcze dwie rundy – na przełomie czerwca i lipca oraz w okresie październik-listopad.

Sonia Leszkowicz-Baczyńska, Konsultant ds. funduszy UE w firmie ECDF
Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki