REKLAMA
WAŻNE

Czy Szwajcarzy interweniowali na franku?

2019-08-12 11:02
publikacja
2019-08-12 11:02
fot. Denis Balibouse / Reuters

Na podstawie danych ze szwajcarskiego systemu bankowego można wysnuć wniosek, że w ubiegłym tygodniu Szwajcarski Bank Narodowy po raz pierwszy od ponad dwóch lat dokonał interwencji na rynku walutowym. Jeśli jednak tak było, to domniemane interwencje okazały się nieskuteczne.

Depozyty banków komercyjnych zgromadzone w SNB wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,8 mld franków, sięgając 586 mld CHF. To oficjalne dane banku centralnego Szwajcarii. Był to największy tygodniowy przyrost depozytów czerwca 2017 roku.

Depozyty trzymane przez banki komercyjne w SNB są „produktem” pochodzącym z kreowania pieniądza bezpośrednio przez bank centralny. SNB zwiększa podaż franków, interweniując na rynku walutowym: skupując euro (bądź dolary) bezpośrednio za wykreowane z powietrza franki szwajcarskie. W latach 2015-17 SNB „wyprodukował” w ten sposób ponad 200 mld CHF.

- SNB pozostaje aktywny na rynku walutowym – uważa Nadia Gharbi, ekonomistka z Pictet Wealth management.

Na rynku walutowym od tygodni spekuluje się, że wyraźne umocnienie franka wobec euro może w końcu zmusić do reakcji szwajcarskie władze monetarne. SNB nie podoba się szybkie i gwałtowne umocnienie franka, uderzające w konkurencyjność szwajcarskiego eksportu. To dlatego bank centralny Helwetów w każdym komunikacie zastrzega sobie prawo do bezpośrednich interwencji na rynku walutowym.

/ Bankier.pl

Tyle tylko, że jak na razie interwencje te nie były w stanie zatrzymać trendu aprecjacji franka. Kurs EUR/CHF spadł w poniedziałek do 1,082 po tym, jak tydzień temu wyznaczył przeszło 2-letnie minimum na poziomie 1,0861 franka za euro. Im niższy jest kurs EUR/CHF, tym frank jest wyżej wyceniany względem euro.

Od stycznia 2015 roku SNB utrzymuje najniższe na świecie stopy procentowe. Stopa depozytowa wynosi -0,75% i ma na celu zniechęcanie do lokowania kapitału w Szwajcarii. Jednakże w obliczu coraz bardziej ujemnych stóp procentowych w strefie euro szwajcarskie restrykcje zaczynają się za mało zniechęcające.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
silvio_gesell
„ Depozyty trzymane przez banki komercyjne w SNB są „produktem” pochodzącym z kreowania pieniądza bezpośrednio przez bank centralny.”

Nie są produktem, tylko półproduktem, czyli rezerwami. Diametralna różnica. To są aktywa banków, a nie pasywa. Banki nie kogą ich nawet pożyczać ulicy.
marxs
Czy Szwajcarzy interweniowali na franku?-a co was to obchodzi?o wiele ważniejsze pytanie jest czy Pan Glapa z dziewczętami interweniuje na złotym? wg mnie tak bo inaczej frank byłby juz po 4,5-5 zł
marxs
parafrazując słowa klasyka po wyborach to frank moze byc i po 7 zł
xxpp
Polska realizuje scenariusz Turecki. To oznacza, że przy spowolnieniu waluta będzie bardzo mocno zdewaluowana. Mądrzy wiedzą co robić?
pusiol
zrobia to na co maja ochote a poki co to szwajcarscy eksporterzy i importerzy maja "Ferien" wiec trzeba mniej wydac "im Ausland" wiec wszyscy sie ciesza a ci co zabukowali wakacje in der Schweiz zrobili to wczesniej wiec i tak wydadza piniondz. ciekawe co na to glapinski & tipsiary - pewnie NIC bo trzeba pazki zrobia to na co maja ochote a poki co to szwajcarscy eksporterzy i importerzy maja "Ferien" wiec trzeba mniej wydac "im Ausland" wiec wszyscy sie ciesza a ci co zabukowali wakacje in der Schweiz zrobili to wczesniej wiec i tak wydadza piniondz. ciekawe co na to glapinski & tipsiary - pewnie NIC bo trzeba pazki zrobic. first things first
dr_zweig
zaczynają się za mało zniechęcające.

autorowi chodzilo o:

zaczynają być za mało zniechęcające.
trollmaster
Bełkot? A co właśnie z siebie wydaliłeś?
szlachta-nie-pracuje
bełkot o szwajcarskim eksporcie oni tam mają taki status życia że bezdomni żyją lepiej od Polaków ba tam nie ma bezdomności ! Szwajcarzy są królami życia a ich eskport to wysoko przetworzone luksusowe produkty a nie cebula i ziemniaki
marxs
nie obrażaj kartofla szczególnie tego z Żoliborza
konik_garbusek
To nie do konca prawda, akurat mieszkam w Szwajcarii (Genewa) i menelstwa jest sporo, głownie narkomani (fakt, bezdomnych typu żul nie widać, ale narkomanów jest masa). Prawdą jest jednak to, ze przecietne PKB wytwarzane przez Szwajcara (i 20 % populacji bedących cudzoziemcami) to b. wysokiej jakos rodkuty, za ktore kasa rżnie To nie do konca prawda, akurat mieszkam w Szwajcarii (Genewa) i menelstwa jest sporo, głownie narkomani (fakt, bezdomnych typu żul nie widać, ale narkomanów jest masa). Prawdą jest jednak to, ze przecietne PKB wytwarzane przez Szwajcara (i 20 % populacji bedących cudzoziemcami) to b. wysokiej jakos rodkuty, za ktore kasa rżnie strumeniami do kieszeni tychze. Ostatnio mieli chyba 30 miliardów nadwyzki w budzecie, co za problemy ten kraj ma to szok :P

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki