Czerwińska: Widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego

Widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego, docelowo należy przeprowadzić reformę podatków dochodowych - powiedziała dla "Super Expressu" minister finansów Teresa Czerwińska. Jej zdaniem powinniśmy zadbać o wzmocnienie inwestycji.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Szefowa resortu finansów pytana była m.in. o to, jakie rozwiązania mogą zostać wprowadzone w życie, by system podatkowy zmienić na progresywny. "Możliwości jest wiele. Ja w ogóle widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego i uważam, że należy docelowo przeprowadzić reformę podatków dochodowych nie tylko od osób fizycznych, lecz także podmiotów gospodarczych" - powiedziała podkreślając, że to wszystko są rozwiązania systemowe.

"Dziś skupiamy się na pierwszym etapie, czyli uszczelnieniu podatków zarówno dochodowych jak i VAT. I druga rzecz: to redukcja klina podatkowego, ponieważ koszty pracy to coś, z czym polska gospodarka za chwilę będzie musiała się zmierzyć" - czytamy w dzienniku.

Czerwińska odniosła się także do pytania o wskaźniki makroekonomiczne na koniec tego roku. Zwróciła uwagę na ostatnie prognozy Komisji Europejskiej dla Polski. "Jesteśmy najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką UE. 4,2 proc. wzrostu przy umiarkowanej inflacji to bardzo dobre prognozy. Kolejna dobra informacja dotyczy środowych danych GUS, z których wynika, że w pierwszym kwartale tego roku PKB zwiększył się o 4,6 proc. Mimo to musimy sobie zdawać sprawę, że ten rok będzie jednak słabszy od poprzedniego" - zaznaczyła.

Według Czerwińskiej spowolnienie, które obserwujemy w Polsce jest bardzo łagodne. "Natomiast rzeczywiście gospodarki, które nas otaczają, zwłaszcza niemiecka, w sposób istotny wyhamowują, co niewątpliwie będzie miało przełożenie na wynik naszego kraju" - uważa minister.

Zapewniła, że nie ma powodów do niepokoju, ponieważ budżet na 2019 r. przewiduje to spowolnienie. Dodała również, że "w dłuższej perspektywie oprócz konsumpcji, która jest motorem napędowym gospodarki, musi zostać wzmocniony silnik inwestycyjny".

"To jest to, o co powinniśmy teraz przede wszystkim zadbać" - podkreśliła minister finansów. (PAP)

dma/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 6 newsman

szybko sobie przypomniała NARESZCIE podatek KATASTRALNY PRAWIE W CALEJ EUROPIE i podatek o wynajmu mieszkan az sie prosi ale lepiej według PISU opodatkowywać paliwa i prace

! Odpowiedz
5 2 silvio_gesell

Opodatkowanie samego gruntu, bez amortyzacji nieruchomości, bo kataster zniechęca do remontowania, a podatek od wynajmu mieszkań płacą lokatorzy.

! Odpowiedz
1 12 xxpp

Cieszysz się, że ci , którzy ciężko pracowali - zapłacili podatek za pracę - zapłacili podatek przy kupnie mieszkania - zapłacą jeszcze jeden podatek za to, ze coś mają?

Nie ma problemu, doliczę kataster do ceny wynajmu. ;)

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada xxpp

Oczywiście że podatek od wartości gruntu powinien zastąpić wszystkie podatki dochodowa. I nie doliczysz go do czynszu bo w jego wyniku wszystkie pustostany zostaną wystawione na wynajem i czynsze spadną.

! Odpowiedz
6 32 xxpp

Tłumacze bełkot pani minister:

BĘDĄ PODWYŻKI i złupimy tych, którzy jeszcze coś mają.

! Odpowiedz
4 24 trybuch

Kaczyński rozdaje a suweren będzie za to płacił wyższe podatki to konieczność w tej sytuacji.

! Odpowiedz
17 18 szlachta-nie-pracuje

to znaczy że zaboli katastralny ,likwidacja ulgi 5 letniej braku podatku od sprzedaży mieszkania co jeszcze większy podatek od wynajmu ryczałt to za mało budrzet potrzebuje 20,30,40 % albo i więcej co jeszcze ustawowo 1 mieszkanie na głowę kto ma więcej ten obowiązkowo musi przyjąć przydział no czemu nie ?? przecież ludzie muszą gdzieś mieszkać dalej idąc likwidacja własności prywatnej a na końcu podatek od wdychanego tlenu i wydychanego C02 ale tylko dla najbogatszych czyli takich co mają te 80 tyś rocznie bo to kułackie krezusy i trzeba im doj ... .Pis byłby w zywiole gdyby mógł opodatkować życie na Marsie :(.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 27 bt5

Do silvio_gessel. Sadząc z różnych innych for i opinii w internetach to ludki w Polsce nie podzielają radochy władz z cudownego wskaźnika PKB. Jakoś nie mogą zauważyć żeby wzrost PKB przekładał się na łatwość znalezienia pracy za więcej niż 2000 zł

! Odpowiedz
8 8 silvio_gesell

Wyższe PKB to po prostu większy zap***dol. Najwyższe PKB jest w czasie wojny, choć oczywiście wystarczy aby jeden kopał dołki a drugi zakopywał i też można wycisnąć niezłą dynamikę OBROTU, z którego nic nie wynika.

! Odpowiedz
23 10 silvio_gesell

Nie będzie w tym roku żadnego spowolnienia dynamiki, będziemy mieli 5% większe PKB na koniec 2019r pomimo spowolnienia na zachodzie Europy od 2015r. Szczyt cyklu będzie w 2021r.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.