REKLAMA
TYLKO U NAS

Coraz więcej awantur z pasażerami. Branża lotnicza: To niepokojące

2023-06-08 07:21, akt.2023-06-08 10:07
publikacja
2023-06-08 07:21
aktualizacja
2023-06-08 10:07

W trakcie lotów o 37 proc. wzrosła liczba incydentów z pasażerami - wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA). Pasażerowie np. nie przestrzegali zakazu palenia papierosów, używali obelg.

Coraz więcej awantur z pasażerami. Branża lotnicza: To niepokojące
Coraz więcej awantur z pasażerami. Branża lotnicza: To niepokojące
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

Jak podała IATA, dane pokazują, że w 2022 r. zgłaszano jeden niesforny incydent na każde 568 lotów, w porównaniu z jednym na 835 lotów w 2021 r.

"Najczęstsze kategorie incydentów w 2022 r. dotyczyły nieprzestrzegania przepisów, a także obelg słownych i zatrucia. Incydenty związane z przemocą fizyczną pozostają bardzo rzadkie, ale odnotowały alarmujący wzrost o 61 proc. w stosunku do 2021 r., występując raz na 17 200 lotów" - wskazała IATA.

Jak podkreśla zastępca dyrektora generalnego IATA Conrad Clifford, "wzrastająca tendencja do incydentów z niesfornymi pasażerami jest niepokojąca". "Pasażerowie i załoga mają prawo do bezpiecznego i bezproblemowego pobytu na pokładzie. W tym celu pasażerowie w trakcie rejsu muszą przestrzegać instrukcji załogi samolotu" - podkreślił Clifford. I jak dodał, choć załogi są dobrze wyszkolone w radzeniu sobie z niesfornymi pasażerami, to jednak niedopuszczalne jest, aby obowiązujące dla wszystkich zasady bezpieczeństwa były nieprzestrzegane przez niewielką liczbę pasażerów. "Nie ma usprawiedliwienia dla nieprzestrzegania instrukcji załogi w trakcie lotu" - zaznaczył.

IATA zauważa w swojej analizie, że początkowo, po zniesieniu pandemicznego obowiązku noszenia maseczek przez pasażerów w trakcie lotu, incydenty na pokładach samolotów spadły. Jednak potem ich częstotliwość zaczęła ponownie rosnąć i w rezultacie w 2022 r. odnotowano ok. 37 proc. wzrost incydentów wobec 2021 r. Najczęstsze z nich dotyczyły palenie papierosów, e-papierosów - zaciągania się nimi w kabinie lub toaletach; niezapinania pasów bezpieczeństwa, przekroczenia limitu bagażu podręcznego lub przechowania bagażu niezgodnie z przepisami lub spożywania własnego alkoholu w trakcie rejsu.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

IATA zrzesza około 300 linii lotniczych, w tym PLL LOT, odpowiadających za 83 proc. światowego ruchu lotniczego.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
1as
Wszystko przez dobrobyt.
Kiedyś samolotem lecieli tylko ludzie na jakimś minimalnym poziomie, zazwyczaj w garniakach, klaskali po lądowaniu, kulturka.
Teraz większość pasażerów to wydziarane sebixy i Karynki, nachlani i naćpani. Każdy cham ma teraz kasę na wycieczkę, to jest efekt. Gorsza wiocha w samolocie siedzi, niż w PKSie.
mocnybohun
a w Szwcji rekordowa liczba gwałtów i rozbojów z bronią. Ciekawe co może być przyczyną.. Mam pewne podejrzenie, ale mój komentarz zostanie usunięty. Taka to wolność słowa w tych czasach.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki