Choć wyniki firm wyglądają źle, to w wielu branżach się poprawiły

Ignacy Morawski2019-06-27 10:31założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-06-27 10:31
YAY Foto

Jedną z cech obecnego cyklu koniunktury, o której pisałem kilka razy w tym newsletterze, są relatywnie słabe wyniki firm. Wartość wytwarzana w gospodarce rośnie bardzo szybko, ale ponieważ jest dzielona coraz bardziej z korzyścią dla pracowników a mniej dla firm, wyniki finansowe przedsiębiorstw, średnio rzecz biorąc, nie są wcale tak doskonałe jak ogólna koniunktura gospodarcze w kraju. Widzą to zresztą zapewne inwestorzy giełdowi.

Początek tego roku przyniósł jednak pewien przełom. Nie widać go na pierwszy rzut oka, ale coś się poprawia.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób (spoza sektora finansowego) spadł w pierwszym kwartale łącznie o 1,2 mld zł, czyli 4,5 proc. rok do roku. Ale jeżeli wejrzymy głębiej w strukturę tych wyników, na co pozwalają ostatnie dane GUS, zobaczymy, że spadek w pierwszych miesiącach roku był generowany przez kilka dużych branż energetycznych – górnictwo, przetwarzanie ropy i energetykę. Wiele innych, mniejszych branż bardzo wyraźnie poprawiło swoje wyniki (analizuję 42 branże po 2-cyfrowych kodach PKD, czyli dość szerokie). Poprawę wyniku finansowego netto odnotowało 70 proc. branż i jest to najwyższy odsetek od trzech lat.

/ SpotData

Na przykład, wyraźnie lepsze wyniki w ujęciu rok do roku widać w budownictwie, handlu detalicznym, branżach ICT, produkcji mebli, produkcji chemikaliów i tworzyw. Może to być sygnał, że firmy powoli dostosowują się do różnych wstrząsów kosztowych, których doświadczały w ostatnich latach. Widać to zresztą też w inflacji – firmy w końcu zaczęły odważniej przerzucać koszty na ceny, przynajmniej w branżach usługowych (w przemyśle jest to trudniejsze, bo firmy funkcjonują na rynku europejskim i nie ustalają swoich cen).

Jeżeli nie dotknie nas wstrząs ze strony wydarzeń w światowej gospodarce, to za lepszymi wynikami mogą też pójść wyższe inwestycje.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki