REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Ceny gazu idą w górę. Huti włączają się do wojny z USA

2026-03-30 08:50
publikacja
2026-03-30 08:50
Dodaj Bankier.pl w Google

Ceny gazu w Europie od zwyżek rozpoczęły tydzień handlu wraz z zaostrzeniem konfliktu na Bliskim Wschodzie, co wzbudza obawy, że na rynkach energii dojdzie do dalszych zakłóceń - informują maklerzy.

Ceny gazu idą w górę. Huti włączają się do wojny z USA
Ceny gazu idą w górę. Huti włączają się do wojny z USA
fot. BINK0NTAN / / Shutterstock

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są na poziomie 55,05 euro za MWh, wyżej o 1,6 proc., po zwyżce wcześniej o 3,4 proc.

Niepokój inwestorów wywołuje przyłączenie się do wojny w Iranie jemeńskich rebeliantów Huti.

Wspierani przez Iran Huti poinformowali w piątek, że włączą się do wojny na Bliskim Wschodzie, jeśli Izrael i USA będą kontynuować ataki na irańskie cele. Zagrozili, że decyzję taką podejmą także, gdyby do wojny włączyły się inne kraje.

Proirańscy Huti potwierdzili w sobotę przeprowadzenie pierwszego ataku na Izrael od początku wojny tego kraju i USA z Iranem.

Wakacje na giełdzie

Grupa podała, że ostrzał jest jej odpowiedzią na działania armii izraelskiej przeciw Iranowi, Libanowi, Irakowi i terytoriom palestyńskim.

Huti potwierdzili w sobotę wieczorem, że przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Izrael.

Na Bliski Wschód przybywają też dodatkowe siły amerykańskie, co podsyca obawy przed ryzykownym atakiem naziemnym w Iranie.

W weekend na Bliskim Wschodzie doszło do ostrzałów rakietowych, a inwestorzy przygotowują się na możliwość dłuższego konfliktu.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył tymczasem, że negocjacje z Iranem przebiegają doskonale i że Irańczycy zgodzili się na większość z 15 punktów amerykańskiej propozycji. Zaznaczył jednak, że możliwe jest fiasko rozmów.

Analitycy wskazują, że nie jest jasne, czy któraś ze stron prowadzi negocjacje.

"Długoterminowe konsekwencje wojny w Iranie są najbardziej widoczne na globalnym rynku LNG" - powiedział Arne Lohmann Rasmussen, główny analityk w Global Risk Management.

"Przed rozpoczęciem wojny na Bliskim Wschodzie zmierzaliśmy w kierunku nadwyżki gazu LNG. Teraz zmierzamy do strukturalnie napiętego rynku LNG przez lata" - podkreślił. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kartel
Iran to kraj terrorystyczny, który finansował organizacje terrorystyczne na H atakujące permanentnie Izrael. Od wielu lat rakiety spadające na Izrael to rakiety iranskie
wizytator
A kto w Izraelu jest poszukiwany listem gończym?
trollmaster2
cos ci się typie pomyliło, państwo przebrane za to stworzyło Hamas, a personalnie Natan Yahoo.
Miało to na celu usuniecie ze sceny politycznej w Palestynie Al Fattah, które miało wszelkie perspektywy na uznanie istnienia przez organizacje międzynarodowe i inne państwa.

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki