REKLAMA
PILNE

Były premier Malezji oskarżony o sprzeniewierzenie miliardów dolarów

2018-07-04 08:22
publikacja
2018-07-04 08:22

Sąd w Kuala Lumpur wyznaczył w środę kaucję w wysokości 1 miliona ringgitów (250 tys. USD) za zwolnienie z aresztu byłego premiera Malezji Najiba Razaka, któremu postawiono m.in. zarzuty sprzeniewierzenia pieniędzy z państwowego funduszu oraz nadużycie władzy.

Były premier Malezji Najib Razak / fot. Lai Seng Sin / FORUM

Prokuratorzy domagali się 4 mln ringgitów (prawie 1 mln USD) kaucji, ale sąd postanowił, że były szef rządu, aby wyjść na wolność musi wpłacić jedną czwartą tej sumy, ale w gotówce. Sąd nakazał Najibowi również oddanie dwóch paszportów dyplomatycznych.

Były premier został aresztowany we wtorek w swoim domu przez malezyjskie służby antykorupcyjne. Według nich Najib odpowiada m.in. za zniknięcie 43 mln ringgitów (ok. 10 mln USD) z rachunku SCR International - jednostki działającej w ramach funduszu państwowego założonego przez niego przed prawie 10 laty. Pieniądze te trafiły bezpośrednio na prywatne konto polityka.

Ponadto Najib jest podejrzewany o sprzeniewierzenie miliardów dolarów z tego samego państwowego funduszu wspierania inwestycji 1MDB, w ramach którego działa SCR International. Służby nie wiedzą, co się stało z tymi pieniędzmi - twierdzą przedstawiciele rządu w Kuala Lumpur.

Najib usłyszał zarzut sprzeniewierzenia państwowych pieniędzy, nadużycia władzy oraz trzy zarzuty w związku z nadużyciem zaufania. Za każdy zarzut grozi do 20 lat więzienia; przewidziano również karę chłosty, ale były premier byłby z niej zwolniony ze względu na swój wiek - pisze Associated Press.

64-letni Mohammad Najib bin Abdul Razak, który stawił się w środę przed sądem, by wysłuchać zarzutów, twierdzi, że jest niewinny i "domaga sie procesu". Konsekwentnie zaprzecza, by doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu funduszu 1MDB.

Nowy prokurator generalny Malezji Tommy Thomas powiedział, że sprawa 1MBD przyciągnęła globalną uwagę i "przyniosła wstyd krajowi".

W sprawie domniemanych malwersacji i prania pieniędzy przelanych z 1MDB toczą się śledztwa w kilku krajach, w tym w USA, Szwajcarii i Singapurze. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości szacuje, że z funduszu skradziono 4,5 mld dolarów. Za 1 mld dolarów kupiono m.in. nieruchomości, jachty, biżuterię i dzieła sztuki. Część pieniędzy podobno przeznaczono na sfinansowanie filmu "Wilk z Wall Street" lub na kupno za 27,3 mln dolarów naszyjnika z różowym diamentem dla żony Najiba.

Spektakularne zatrzymanie Najiba nastąpiło zaledwie dwa miesiące po wyborach parlamentarnych w Malezji, które polityk przegrał. W maju zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego partii Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów (UMNO) oraz szefa koalicji Front Narodowy (BN). Nowym premierem został nestor malezyjskiej polityki i dotychczasowy przywódca opozycji, 92-letni Mahathir Mohamad z Sojuszu Nadziei (PH), sojuszu partii centrowych i lewicowych.

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki