REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Budka zapowiada wniosek do Trybunału Stanu na Jarsoława Kaczyńskiego

2020-11-19 09:32
publikacja
2020-11-19 09:32
Budka zapowiada wniosek do Trybunału Stanu na Jarsoława Kaczyńskiego
Budka zapowiada wniosek do Trybunału Stanu na Jarsoława Kaczyńskiego
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Już nikt nigdy nie popełni drugi raz błędu, by nie rozliczyć Jarosława Kaczyńskiego za łamanie polskiej konstytucji; oprócz zawiadomienia do prokuratury będzie również formułowany wniosek do Trybunału Stanu, ale w momencie, kiedy będzie realny do przeforsowania - powiedział szef PO Borys Budka.

Posłanka KO Barbara Nowacka zapowiedziała w środę złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. wypowiedzi wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w środę wieczorem w Sejmie mówił do opozycji, że wszystkie demonstracje, które popierała, kosztowały życie już wiele osób. "Macie krew na rękach, łamiecie art. 165 (Kodeksu karnego - PAP)" - powiedział prezes PiS. "Nie powinno was być w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni" - oświadczył wicepremier.

Budka był pytany w czwartek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, z jakiego paragrafu KO złoży zawiadomienie na prezesa PiS. "Przede wszystkim groźby karalne. Ale moim zdaniem Kaczyński sprowadził zagrożenie utraty zdrowia lub życia na tysiące obywateli, wyciągając ich z domów, bo Kaczyński odpowiada za to, co się stało" - powiedział Budka, nawiązując do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów dotyczących aborcji.

Według szefa PO Kaczyński spowodował, że w czasie pandemii kobiety musiały wyjść bronić swoich elementarnych praw. "Za to wszystko jest już nie tylko Kodeks karny, ale również Trybunał Stanu. Mogę zapewnić, że już nikt nigdy nie popełni drugi raz tego błędu, by nie rozliczyć Kaczyńskiego za łamanie polskiej konstytucji i polskiego Kodeksu karnego" - powiedział Budka.

"Będą odpowiednie zawiadomienia, oczywiście będzie również formułowany wniosek do Trybunału Stanu, tylko w momencie, kiedy to będzie realne do przeforsowania" - zastrzegł szef PO.

Pytany, czy gwarantuje Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego, odparł: "Gwarantuję TS dla każdego, kto złamał polską konstytucję". "Dla prezydenta, który zaprzysiągł trzech dublerów (sędziów w Trybunale Konstytucyjnym - PAP), dla premiera, który nie publikuje ustawy, która została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta i wreszcie dla wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, który jest największym niebezpieczeństwem dla Polaków" - powiedział Budka.

Jak zaznaczył, obawia się, że Kaczyński i PiS wyprowadzą Polskę z UE. Określił słowa prezesa PiS wypowiedziane w środę w Sejmie jako "słowa szaleńca". "To było pokazanie wielkiego strachu, on boi się, bo wie, że ta władza wymyka mu się z rąk i dlatego takie groźby" - powiedział Budka.

Podczas wieczornych obrad Sejmu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski poinformował, że wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) podczas protestu przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego "został pobity przez policję" i zatrzymany. Z kolei posłanka KO Monika Wielichowska przekazała, że policja naruszyła jej nietykalność cielesną i złamała jej legitymację poselską.

Do tych informacji odniósł się w Sejmie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Najpierw to łaskawie zdejmijcie te błyskawice SS-mańskie, to po pierwsze. Po drugie, wszystkie te demonstracje, które żeście popierali (...) kosztowały życie już wielu osób. Macie krew na rękach, łamiecie art. 165 (Kodeksu karnego - PAP)" - powiedział prezes PiS. "Nie powinno was być w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni" - oświadczył wicepremier.

W odpowiedzi na wystąpienie Kaczyńskiego, politycy opozycji zaczęli skandować: "Będziesz siedział".

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mnm1
Pan Buttka jest lepszym z asów w rękach PiS, lepszym niż Schettina
lelo1949
Ludzie ,którzy wychodzą na ulicę podczas pandemii są odpowiedzialni za śmierć polaków a ten co ich wyprowadza pod trybunał
arturosa68
Tak jest, a nasz kochany wicepremier, najlepszy jakiego mieliśmy, gdyby nie to, to już by się uporał z pandemią. Trzeba mieć na uwadze, że to człowiek głębokiej wiary i robi wszystko z bożą miłością. Martwi się o kościoły i księży, którzy są oskarżani niesłusznie o pedofilię, a nie ma na to żadnego, nawet Tak jest, a nasz kochany wicepremier, najlepszy jakiego mieliśmy, gdyby nie to, to już by się uporał z pandemią. Trzeba mieć na uwadze, że to człowiek głębokiej wiary i robi wszystko z bożą miłością. Martwi się o kościoły i księży, którzy są oskarżani niesłusznie o pedofilię, a nie ma na to żadnego, nawet pojedynczego dowodu, to wszystko spisek ludzi prowokowanych przez szatana. Księża powinni znacznie więcej pieniędzy otrzymać z naszych podatków, bo jesteśmy im to winni. A woda święcona automatycznie zwalcza koronawirusa.
secundus
Panie Karolu, natychmiast niech pan uzupełni artykuł o fakt, że słońce narodu, przemawiało bez maski!

Skąd ta cenzura, religia nie pozwala panu o tym pisać?!
krrzysiek2
kaczyński jest skończony , razem z pisem. Zadarł z wszystkimi grupami społecznymi, to obłąkaniec, szaleniec. Oni władzy legalnie nie oddadzą bo wiedzą,że czekają na nich miejsca w kryminałach. Trzymają się stołków schowani za siłami mundurowymi ale i to się chwieje - czekam na bunt policjantów. Wtedy zostaną .kaczyński jest skończony , razem z pisem. Zadarł z wszystkimi grupami społecznymi, to obłąkaniec, szaleniec. Oni władzy legalnie nie oddadzą bo wiedzą,że czekają na nich miejsca w kryminałach. Trzymają się stołków schowani za siłami mundurowymi ale i to się chwieje - czekam na bunt policjantów. Wtedy zostaną ... narodowcy-gangsterzy, kibole??
kimdzonk
to ko teraz będzie rządził ??? Budka z Nitrasem i Szerbą ? ha ha
1a2b
Budka ma wielki potencjał na samozaoranie szajki P0 i to cieszy.
max5000
Budka wygląda i mówi jak młody Gomułka. Przez najbliższe dni będzie pewnie bohaterem tvn i onetu. Tam lubią promować takich liberałów.
kimdzonk
Budka to ma chyba coś z głową, wodogłowie czy jakoś tak ? i chyba przez to jemu się zdaje że to właśnie on w Polsce rządzi i wszystko może, a tymczasem to omamy i halucynacje, niebezpieczna choroba, pacjent może skończyć w kaftanie na oddziale zamkniętym

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki