REKLAMA

Brytyjski rząd skusił Nissana do inwestycji

2016-10-30 16:57
publikacja
2016-10-30 16:57

Brytyjski minister gospodarki Greg Clarke uchylił rąbka tajemnicy, jak udało mu się przekonać japoński koncern Nissana do nowych inwestycji w Wielkiej Brytanii - mimo niepokoju o warunki Brexitu. Nissan ogłosił, że zainwestuje w budowę dwóch nowych modeli, Qashqai i X-Trail, w swoich zakładach w Sunderland.

fot. Valery Sharifulin / / TASS

Ta decyzja koncernu zapewnia miejsca pracy, uspokoiła też zagranicznych inwestorów i innych producentów samochodów. Zapewne wpłynęła również na utrzymanie ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii przez firmę Standard & Poor's.

Brytyjska opozycja doszukuje się w tym jednak obietnic jakichś korzyści finansowych. W programie telewizji BBC minister gospodarki powiedział, że jakiekolwiek refinansowanie ceł byłoby nielegalne i wyjaśnił, że przekonał Japończyków czterema obietnicami: pomocy w szkoleniu kadr, regeneracji gospodarczej północnej Anglii oraz wdrożenia strategii przemysłowej, z naciskiem na badania i rozwój nowinek motoryzacyjnych.

Czwarta obietnica dotyczyła Brexitu. Minister Greg Clark powiedział Nissanowi, że cel rokowań to zapewnić dalszy dostęp do rynków w Europie bez taryf celnych i przeszkód biurokratycznych - i rząd tak podejdzie do tych negocjacji.

Labourzystowski minister do spraw Brexitu w gabinecie cieni Keir Starmer podejrzewa, że Greg Clark powiedział Nissanowi nieco więcej - i skomentował to słowami: "Widać rząd lepiej informuje o swych planach japoński koncern niż własny parlament".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer/Londyn/em/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~realista
Bla Bla Bla i ciekawe jakie ulgi dostana.
~Adamss
I dobrze, że dostaną. U nas zaczynamy walkę z dużymi graczami i wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Bo jesteśmy prymitywni!
~HardBrexitIsOK odpowiada ~Adamss
To brytole są prymitywni, bo oni będą montować tylko zwykłe nissany, a tymczasem w Polsce będą powstawać silniki do Mercedesów.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki