REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Branża leasingowa nie obserwuje strukturalnego pogorszenia jakości portfela

2023-03-22 13:20
publikacja
2023-03-22 13:20

Wartość portfela branży leasingowej na koniec 2022 r. wzrosła o 6,4 proc. do 176,5 mld zł, a finansowane aktywa sięgnęły poziomu 88,1 mld zł, co oznacza pobicie rekordu sprzedaży z 2021 r. Prezes PKO Leasing Paweł Pach ocenia, że w branży nie następuje strukturalne pogorszenie się jakości portfela.

Branża leasingowa nie obserwuje strukturalnego pogorszenia jakości portfela
Branża leasingowa nie obserwuje strukturalnego pogorszenia jakości portfela
/ Shutterstock

"Zarówno PKO Leasing, jak i cały sektor leasingowy w Polsce, w 2022 roku nadal funkcjonował w pełnym wyzwań otoczeniu makroekonomicznym. Rynek leasingu okazał się stabilny, choć w pierwszych trzech kwartałach branża zanotowała spadek na poziomie 0,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W czwartym kwartale udało się odrobić te straty. Finalnie branża finansowała w 2022 roku aktywa o wartości 88,1 mld zł, bijąc tym samym rekord sprzedaży z 2021 roku (wzrost na poziomie 0,1 proc. rok do roku)" - powiedział Paweł Pach.

Z niedawnego raportu Związku Polskiego Leasingu wynika, że łączne aktywa finansowane przez firmy leasingowe na koniec 2023 r. mogą wynieść ponad 95 mld zł, co oznaczałby wzrost rdr o 8,7 proc. we wszystkich grupach aktywów.

Reklama

Prezes Pach wskazał, że popyt inwestycyjny mocno osłabł, a branża to odczuła. Również od strony podażowej można było zaobserwować dalsze problemy z dostępnością przedmiotów leasingu. Problemy podażowe nadal dotyczyły samochodów osobowych, które stanowią największą część finansowanych przez firmy leasingowe aktywów. Finansowanie pojazdów osobowych spadło w ciągu roku o 4,7 proc. Brakowało również pojazdów ciężarowych, niektórych maszyn i urządzeń.

"Choć w drugiej połowie zeszłego roku sytuacja z dostępnością nieco się poprawiła, to nadal nie możemy mówić o pełnej stabilizacji. Obecne, dynamiczne otoczenie rynkowe zaczynamy traktować jako sytuację standardową. Podaży, do której byliśmy przyzwyczajeni przed 2020 rokiem, możemy jeszcze przez dłuższy czas nie osiągnąć. Wybuch wojny w Ukrainie wpłynął na zmianę podejścia do realizacji nowych inwestycji i ułożenia na nowo biznesu w Polsce, szczególnie wśród tych przedsiębiorców, których wojna dotknęła bezpośrednio, mających na Wschodzie dostawców, odbiorców, kontrahentów" - dodał.

Na koniec grudnia 2022 roku całkowita wartość portfela branży leasingowej wyniosła 176,5 mld zł, co stanowi wynik o 6,4 proc. lepszy w porównaniu z rokiem poprzednim. Portfel aktywnych umów leasingowych w obszarze finansowania ruchomości (172 mld zł) był wyższy od salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (166,1 mld zł).

"Nie obserwujemy strukturalnego pogorszenia się jakości portfela. Krzywe obrazujące udział umów nieobsługiwanych w portfelu leasingowym, dotychczas bardzo stabilne lub spadające, odwróciły się i widzimy tam lekkie wzrosty. Jednak wzrosty nie są jeszcze stałym trendem. Za wcześnie wieszczyć pogorszenie się sytuacji płatniczej klientów, co oznaczałoby wzmożoną pracę w restrukturyzacji czy windykacji" - powiedział prezes.

Digitalizacja branży leasingowej

"Branża leasingowa mocno liczy na szereg zmian w przepisach prawa, umożliwiających zawieranie umów leasingowych na odległość przy wykorzystaniu formy dokumentowej" - powiedział prezes PKO Leasing.

"Branża leasingowa, jako jedyny biznes w sektorze usług finansowych, do tej pory nie może korzystać z dobrodziejstw formy dokumentowej. Dysponujemy wprawdzie innymi sposobami zawarcia umowy leasingu na odległość, poprzez wykorzystane podpisu kwalifikowanego. Jednak to rozwiązanie, mimo rosnącej popularności, jest dalej mniej dostępne i droższe niż formy elektroniczne umożliwiające zawieranie umów w formie dokumentowej. Zatem leasing jest niejako dyskryminowany. Klienci wybierają łatwiej dostępne procesowo produkty, takie jak kredyty (również ratalne) i pożyczki, kupują za gotówkę, bądź odkładają inwestycje na później" - dodał.

Jego zdaniem, dopuszczenie formy dokumentowej dla umowy leasingu to ogromna szansa na to, aby finansowanie zewnętrzne dla polskiego przedsiębiorcy stało się dużo bardziej dostępne.

"Branża leasingowa od 2020 roku weszła na drogę dynamicznych zmian w obszarze cyfryzacji. COVID-19 wymusił na naszych klientach i na nas samych zdalną formę kontaktu i zdalne prowadzenie biznesu. Przedsiębiorcy oczekują zatem od nas łatwego finansowania w zdigitalizowanej formie (np. dla przedmiotów w sklepach internetowych) oraz finansowania dostępnego dla konsumenta w aplikacjach bankowych i bramkach płatniczych" - powiedział Paweł Pach.

Prezes podkreślił, że połowa sektora leasingowego już jest gotowa na podpisywanie umów w formie dokumentowej. Większość firm leasingowych przygotowuje się do tych zmian od dawna, upraszczając swoje procesy, inwestując w systemy informatyczne i zaopatrując zarówno swoją sieć sprzedaży, jak i dostawców w stosowne narzędzia.

Finansowanie branży motoryzacyjnej

"Małe i średnie przedsiębiorstwa to największy sektor obsługiwany w PKO Leasing od lat, co zresztą ma odzwierciedlenie w całej branży leasingowej. Wśród głównych aktywów finansowanych przez branżę leasingową niezmiennie prym wiodą pojazdy lekkie. W ubiegłym roku przedsiębiorcy z sektora MŚP ostrożnie podchodzili do zaciągania zobowiązań finansowych. Było to efektem kumulacji kilku czynników: drożejących pojazdów i usług serwisowych, a także inflacji i rosnących stóp procentowych. Do tego nałożyły się problemy podażowe. Po trzecim kwartale wiadomo było, że w skali roku finansowanie pojazdów lekkich przez firmy leasingowe wyraźnie spadnie. Nie zachwiało to stabilnością rynku, jego kondycja nadal pozostała dobra. Liczymy na to, że obecny rok przyniesie wzrost zainteresowania wymianą floty i jej finansowaniem przez właścicieli firm" - powiedział Paweł Pach.

Jak wskazał prezes, rynek się zmienia. W czwartym kwartale 2022 roku, można było zauważyć większą dostępność samochodów i maszyn. Niemały wpływ na kondycję rynku motoryzacyjnego mają samochody elektryczne.

"Coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych dołączeniem do swoich flot „zielonych” pojazdów, co ma odzwierciedlenie w wynikach. Rynek w tym segmencie rośnie o 66 proc. W PKO Leasing zanotowaliśmy prawie czterokrotny wzrost sprzedaży samochodów zeroemisyjnych rok do roku" - dodał.

73 proc. aut na polskim rynku kupowana jest przez przedsiębiorców, zaś leasing jest najchętniej wybieraną przez nich formą finansowania zakupu aut – zarówno spalinowych, jak i zeroemisyjnych. Jednak ubiegły rok ujawnił wzrost zainteresowania wynajmem długoterminowym. Główną przyczyną zwiększenia popularności tej formy finansowania był gwałtowny wzrost cen katalogowych nowych samochodów, mający przełożenie również na rynek aut używanych. Drożały również polisy ubezpieczeniowe oraz części zamienne do pojazdów.

"Obecnie w PKO Leasing oferujemy finansowanie w ramach programu COSME. Mogą się do niego kwalifikować klienci z sektora MŚP potrzebujący finansowania z obniżoną wpłatą własną, ale również startupy, firmy o krótkim okresie prowadzenia działalności czy niedysponujące długą historią kredytową" - powiedział prezes.

Wskazał, że PKO Leasing aktualnie pracuje nad wdrożeniem kolejnych gwarancji unijnych ułatwiających mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do leasingu. Liczy na uruchomienie za kilka miesięcy nowej gwarancji proekologicznej wspierającej finansowanie małych instalacji odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, ekologiczne pompy ciepła, turbiny wiatrowe).

"Chcemy również wzmacniać naszą obecność w obszarze elektromobilności - to jeden z naszych priorytetów, również na ten rok. Tym większy, że wzrost cen paliw kopalnych, „zielone” trendy i globalny zwrot w kierunku elektryfikacji transportu będą stymulować popyt na auta na prąd. Jesteśmy liderem programu „Mój Elektryk” i mamy 21 proc. udziału w rynku finansowania samochodów elektrycznych w Polsce. W tym roku chcemy umacniać tę pozycję" - dodał.

Anna Lalek (PAP Biznes)

alk/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki