Borys-Szopa: Chcemy, by program Emerytura Plus był rozwiązaniem stałym

Chcemy, aby Emerytura Plus była rozwiązaniem stałym, a nie jednorazowym - mówi "Faktowi" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. "Dobrze wiemy, że te pieniądze są bardzo oczekiwane przez seniorów" - podkreśla minister.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

W rozmowie z "Faktem" minister została zapytana, co dla emerytów szykuje rząd w przyszłym roku. "Poszanowanie i ochrona godności osób starszych to podstawa polityki senioralnej naszego rządu i resortu, którym kieruję. Dzięki takim programom jak Senior+, Opieka 75+, Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, Mama 4+, obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury aktywizujemy osoby starsze, otaczamy je opieką, staramy się zapewniać im godne warunki życia. To bardzo ważne" - mówi w poniedziałkowym wydaniu dziennika Borys-Szopa.

Jak podkreśla, "w tym roku rozszerzona została dostępność Karty Dużej Rodziny o osoby, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie w jakim są dzisiaj wieku". "W efekcie prawo do wielu zniżek przysługuje wielu osobom starszym" - dodaje.

"Plany na przyszły rok to przede wszystkim jeszcze więcej placówek Senior+, miejsc opieki nad osobami starszymi, programów aktywizujących, wyższe świadczenia rentowo-emerytalne. To także wspomniana przez panią Emerytura Plus – chcemy, by było to rozwiązanie stałe, a nie jednorazowe. Dobrze wiemy, że te pieniądze są bardzo oczekiwane przez seniorów" - mówiła Borys-Szopa.

Dopytywana, jak jej zdaniem powinna wyglądać sprawiedliwa waloryzacja emerytur, powiedziała: "W tym roku zaproponowaliśmy waloryzację kwotowo-procentową i uważam to za dobre rozwiązanie. W tym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Jednocześnie najniższe świadczenia podniesione zostały odpowiednio do 1100 oraz 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Warto tutaj pamiętać o kilkuzłotowych, rażąco niskich waloryzacjach za poprzednich rządów".

gb/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 23 lelo1949

Dadzą emerytom ,będą mieć od nich 50% głosów,emeryt zagłosuje

! Odpowiedz
15 21 antek10

Równanie w dół - dokładnie jak za komuny. Pracujący nie doczekają godnej emerytury wypłaconej z ich składek.

! Odpowiedz
11 11 marianpazdzioch

Jarosław zapatrzył się w Gierka. Widzi, że to żarło i większość dziadostwa ma nostalgię.

! Odpowiedz
10 17 search

Powielam pomysl jaki wyczytalem, alimenty +, 13 alimenty dla EX ukochanej z konta bylego.
Panstwo nie strzci, dzieci a przede wszystkim EX ukachone pobudza wzrost uslug , fyzjer, kosmetycza, nowa szmata na D z zachodniej sieciowki.

! Odpowiedz
22 46 azkanel

A dla pracujących Polaków rzucone ochłapy w postaci obniżonego pit o 1%, jak ja na to ścierwo nie mogę patrzeć

! Odpowiedz
16 28 carlito1

Spokojnie obniżyli pit o 1%, Zwiększyli najniższą próg 32% tylko czeka na pracujących... Pis nic nie daje za darmo trzeba się tylko przyjrzeć, a zobaczycie, że każdy "datek za darmo" owocował, kolejnymi utrudnieniami, podniesieniem czego innego czy wepchnięcie innego podatku tylnymi drzwiami...

! Odpowiedz
14 24 rimet1

Gdyby rzadziło PO-PSL to kasa zamiast na 500+ i 13 emeryturę byłaby dla dziesiątek tysiecy imigrantów leworękich... nie mylic z mańkutami.

! Odpowiedz
22 13 fakty odpowiada rimet1

P.O inwestowało w rozwój kraju a nie w patologie. W pierwsze 4 lata rządów P.O zrealizowało Euro 2012 (w tym 4 nowe stadiony), skończyło kilkaset kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, wybudowało tysiące "orlików". Mijają 4 lata rządów PIS, podaj adres jednej inwestycji wartej ponad miliard złotych zrealizowanej za ich kadencji w 100 %, wystarczy jeden adres, chętnie pojadę i obejrzę. Aha, P.O zrealizowało te inwestycje w czasie największego kryzysu od 1928 r., PIS rządzi w czasie hossy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 11 marianpazdzioch

Mam to samo. Czasami mam wrażenie, że nawet poprzedni z-dzieje nie byli tak szkodliwi.

! Odpowiedz
6 16 --__hubert__---__--__--__--__- odpowiada fakty

Wysoko stawiasz poprzeczkę zatem ja zapytam wymień JEDNĄ inwestycję zrealizowaną przez PO za 1 mld zł ? Teraz są organizowane przetargi na 4mld ( PGE przetarg na budowę dwóch bloków gazowo-parowych i np. zakłady chemiczne Anwil 1,3 mld zł zwiększy moce o 50 % )
drogi budowane są dalej tak samo zobacz np drogę nr 7 i kilka innych ważnych dróg krajowych nie tylko autostrady są najważniejsze , ale tutaj większość zysków idzie do obcego kapitału jako naród płacimy więcej na drogi niż dostajemy z UE . Co do Orlików użytkowane tylko kilka miesięcy w roku jak jest pogoda , sukcesów Polska piłka nie ma i nie będzie miała , więc słaba inwestycja , nawyki żywieniowe dzieciaków słabe , dopiero nie dawno wyrzucono nadmiar słodyczy ze szkolnych sklepików . Po 4 latach PIS rozdano dużo kasy :) no cóż bronić ich nie będę :) ale wielbić PO nie zamierzam. Tuska haratł w gałę a reszta robiła co chciała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne