Bezdomny pociął w muzeum obraz za 1 mln euro

Obraz francuskiego malarza awangardzisty Daniela Burena z paryskiego muzeum sztuki współczesnej Centre Pompidou został pocięty przez 54-letniego bezdomnego, który rzucił się na płótno z nożem do papieru - podało w piątek muzeum.

(fot. C. Sappa / De Agostini)

Dzieło zostało według muzeum uszkodzone w poważnym stopniu. Jest to malowany akrylem obraz "Peinture [Manifestation 3]" z maja 1967 roku w formacie kwadratu 2,52 m na 2,52 m w pasy biało-czerwone, przypominający charakterystyczną tkaninę na markizy okienne.

Od grudnia 1966 roku wraz z trzema innymi malarzami Buren prezentował "manifestacje". Uszkodzony w czwartek obraz należał do trzeciej z nich. Zawieszony wysoko na tylnej ścianie teatru Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu sąsiadował z wyśrodkowanym okręgiem Oliviera Mosseta, paskami poziomymi Michela Parmentiera i płaskimi dotknięciami szerokim pędzlem nr 50 tworzącymi wzór z kwadracików w odstępach co 30 cm Niela Toroniego.

Muzeum podało, że złożyło skargę i że wszczęto dochodzenie sądowe. Wandal, który został bez trudu złapany, w chwili ujęcia go przez ochroniarzy mamrotał coś bez ładu i składu. Został umieszczony na obserwacji psychiatrycznej przez policję.

Daniel Buren jest wysoko ceniony na rynku sztuki współczesnej; jedno z jego dzieł 3 lata temu zostało sprzedane za 1,2 mln euro.

10 lat temu w Muzeum Sztuki w Łodzi wskrzeszono w muzealnej przestrzeni "Hommage a Henryk Stażewski, Cabane eclatee avec tissu blanc et noir, travail situe, 1985-2009" - instalację Burena ukazującą rozsadzoną od środka "chatkę" z obrazami Henryka Stażewskiego - jednego z kodyfikatorów europejskiej abstrakcji geometrycznej. Będący polską legendą awangardy i konstruktywizmu, Stażewski kilkakrotnie wystawiał wspólnie z Burenem.

Do najbardziej znanych prac Burena należą "Les Deux Plateaux" (dwie płaszczyzny) z 1986 roku z dziedzińca Palais Royal. Bardziej są one znane jako tzw. kolumny Burena. Składają się z uciętych na różnej wysokości 260 kolumn z marmuru białego i czarnego. W czasie powstania cała sprawa wzbudziła wiele polemik, stając się z upływem czasu jednym z symboli Paryża. Koszty ukończonej w 2010 roku renowacji przekroczyły czterokrotnie kwotę wydaną na ich zainstalowanie.

klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tindala

I mieliśmy Stalinogród i Adolff Hitler Platz - i po co to było zmieniać - było by atrakcją turystyczną

! Odpowiedz
0 2 uczen_manueli_g

A obóz dla ludzi pracy w Oświęcimiu się uchował i atrakcja obowiązkowa dla uczniów z państwa izraelskiego. I bilety schodzą.

! Odpowiedz
4 7 po_co

Gdyby ktoś mi zapłacił 1 mln euro to też mógłbym się na taki czyn zdecydować. Autor natomiast mógłby ukończyć szkołę podstawową z silnym postanowieniem zaliczenia języka polskiego.

Wstyd, jako osoba która prezentuje innym swoje zdanie, opinie lub przedstawia fakty w publicznych mediach jest się zobowiązanym do utrzymywania chociażby minimalnego poziomu !

"Bezdomny pociął w muzeum obraz za 1 mln euro"
To zdanie oznacza, że bezdomny otrzymał 1 milion euro za pocięcie obrazu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 karbinadel

Hmm, obraz mało znanego malarza z lat 60-tych jest wart ponad milion euro? Ktoś ma chyba za dużo kasy

! Odpowiedz
2 15 jes

Akurat mam remont i "fachowiec" powiedział, że w godzinę odmaluje. Nie płaczcie za tym wielkim dziełem.

! Odpowiedz
5 30 nostsherlock

Pewnie wszedł do muzeum jak typowy artysta (wygląd bezdomnego i artysty dużo się nie różni). A że to muzeum sztuki współczesnej, więc znalazł sobie jakiś bazgroł, który na 80% miał przedstawiać męskie/żeńskie/mutantGender narządy płciowe i zaczął robić cięcia. Publiczność znajdująca się w pomieszczeniu pewnie biła brawo bo myślała, że to "performance" artystyczny. Sprawę pewnie zgłosiła jakaś bojowniczka LGBT, która stwierdziła, że "performance" polega na naśmiewaniu się z religii o podłożu chrześcijańskim i zgłosiła zniszczenie mienia. Taka właśnie narracja przyszła mi do głowy jak przeczytałem ten artykuł :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 51 search

Juz nie jest bezdomny, teraz na kilka lat dostanie prycze , srodki higieny , 3 posilki + podwieczorek i oczywiscie kase na przepustki, ciagla opieke lekarska i prezenty swiateczne od panstwa.

! Odpowiedz
8 22 carlito1

Ja wiem ! to ten sam co dał o. Rydzykowi samochód!........ spoko gościu, jego stać :)

! Odpowiedz
27 9 uczen_manueli_g

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie. Mieliśmy kiedyś taką perłę architektury. Ale geniusze przedwojenni nakazali rozebrać. A pomyśleć ilu ludzi by odwiedzało dziś taką cerkiew i zostawiało kasę w stolicy. Piszę to jako wielbiciel sztuki , bo żadna religia mnie nie interesuje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Bw. _Aleksandra_Newskiego_w_Warszawie

Kolejni geniusze chcą zutylizować PKiN w Warszawie. Mam nadzieję,że szybciej nowotwory w ich mózgach się rozwiną.
Wybory już niedługo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 21 marianpazdzioch

Odkąd człowiek wynalazł fotografię, a nawet wcześniej, hiperrealizm przestał być już ceniony. Niemniej jednak tylko drobny promil tego szkaradztwa, nazywanego sztuką współczesną ma jakaś wartość estetyczną docenianą przez wszystkich, a nie tylko "ekspertów". Osobiście lubię np. Hoppera. Mam wrażenie, że duża częśc tego interesu bierze, podobnie jak transfery piłkarskie, po prostu udział w wielkim praniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.