Berlusconi: Centroprawica powinna stworzyć rząd

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi w wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera oświadczył po wyborach, że to centroprawica powinna stworzyć rząd z premierem Matteo Salvinim, liderem Ligi Północnej na czele.

(fot. Alessandro Bianchi / FORUM)

W opublikowanej w środę w rozmowie Berlusconi zadeklarował, że wspiera kandydata na premiera, lidera Ligi Północnej Matteo Salviniego.

Odnosząc się do faktu, że kierowany przez niego blok centroprawicy nie zdobył większości, Berlusconi podkreślił: "Nie mogę powiedzieć, że jestem całkowicie rozczarowany. Miliony Włochów po raz kolejny okazały mi zaufanie".

Były trzykrotny premier stwierdził, że sukces koalicji pozwoli zmienić politykę rządzenia Włochami w tych latach i zrealizować wielkie zobowiązania podjęte w kampanii. W tym kontekście wymienił obniżenie podatków, kontrolę nad imigracją, wsparcie dla najuboższych i większe zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

"Włochy potrzebują jak najszybciej rządu, a on musi reprezentować koalicję, która zwyciężyła w wyborach" - zaznaczył lider Forza Italia.

"Tą koalicją jesteśmy my, a nie Ruch Pięciu Gwiazd" - dodał odnosząc się do ugrupowania, które otrzymało 32 proc. głosów, czyli o ok. 5 punktów procentowych mniej niż jego koalicja.

Silvio Berlusconi wyraził nadzieję, że znajdą się siły parlamentarne, które poprą gabinet jego bloku.

"Teraz - ogłosił - lojalnie wesprzemy próbę utworzenia rządu przez Salviniego; jestem pewien, że mu się to uda".

"Jako lider Forza Italia działam, by go wspierać, by zagwarantować spójność koalicji i dotrzymać naszych zobowiązań wobec wyborców" - wyjaśnił.

Zdaniem Berlusconiego, porażka Partii Demokratycznej w wyborach "odzwierciedla kryzys lewicy w całej Europie, bo pozbawiona jest ona idei na XXI wiek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mbud/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ajwaj

""odzwierciedla kryzys lewicy w całej Europie""
- cos tam dzwoni w "wolnych mediach", ale nie w tym kosciele :)
To jest schylkowa faza UE - co sami "panika pilnowanym przez armie w kurniku" w Brukseli przyznaja. Ludzie w Europie skumali, ze naklejka lewica, prawica, zadnica i zmienne kolory > to sciema dla kanalizowania naiwnych.
Problemem jest UE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil