Bankowcy chcą, żebyśmy oszczędzali w długim terminie

Związek Banków Polskich opowiada się za stworzeniem takich rozwiązań, które skłonią Polaków do oszczędzania w długim terminie. Na to, że jest to problem w naszym kraju ZBP zwraca uwagę już od jakiegoś czasu.

Chodzi o budowę prorozwojowej skłonności Polaków do oszczędzania - wyjaśnia szef Związku Krzysztof Pietraszkiewicz. Według niego, jest to bardzo potrzebne na przykład na cele związane z budownictwem mieszkaniowym. Uzupełnia, że skłonność do oszczędzania powinna być powiązana ze wspieraniem przyszłych świadczeń emerytalnych.

Krzysztof Pietraszkiewicz zwraca także uwagę na potrzebę budowy sprawnego, stabilnego i mocnego systemu poręczeniowo-gwarancyjnego.

Poza tym w najbliższym czasie Związek ma zamiar zająć się problemem, jakim jest restrukturyzacja przedsiębiorstw, które - co jest naturalne w gospodarce rynkowej - wpadają od czasu do czasu w jakieś kłopoty: czy to z powodów krajowych czy z uwarunkowań międzynarodowych.

ZBP widzi też konieczność udrożnienie systemu emisji listów zastawnych i rozwoju bankowości hipotecznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) K.P. /magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Lokator

Jakby jakis bank w Polsce zaoferowal uczciwa konstrukcje lokaty bankowej np lokata 5 lat oparta na WIBOR +/- 2p.p. to chetnych byloby duzo.
Ale takich uczciwych(o prostej konstrukcji) produktow inwestycyjnych banki nie oferuja w Polsce.
W naszym kraju chcac zainwestowac na dluzej dostaniesz w Bankach bezwartosciowe polisy/lokaty strukturyzowane/stala stope procentowa lub podobne scierwo na ktorym zarabia tylko bank a klient jak sie dobrze rynek ulozy to wyjdzie w okolicach inflacji.
Polacy chca oszczedzac dlugoterminowo tylko na uczciwych zasadach. Latwiej klienta naciagnac na horendalnie drogie uslugi kredytowe bo wtedy klient potrxzebuje kasy niz na uczciwa lokate na ktorej klient nie straci a zarobi napewno.
Wystarczy aby KNF zabronila sprzedawac w bankach produkty inne niz bankowe i wowczas zrobi sie uczciwie ale do tego trzeba miec jaja i uczciwe intencje a tego chyba stanowiacym prawo brak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~obiektywny do bólu

"Jakby jakis bank w Polsce zaoferowal uczciwa konstrukcje lokaty bankowej np lokata 5 lat oparta na WIBOR +/- 2p.p. to chetnych byloby duzo. (...)"

Jeżeli dzisiaj banki sprzedają kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem WIBOR+1,7p.p. (średnio), to dając na lokatach WIBOR+2p.p. dokładałyby do interesu.

Niby niskie oprocentowanie lokat teraz mamy... A co na to wszystko matematyka finansowa?

Czerwiec 2012r. Inflacja 4%, lokaty 6,5%; realny zysk z inwestycji (realna stopa zwrotu) = oprocentowanie nominalne - inflacja ---> 6,5% razy 0,81 (podatek Belki) minus 4% równa się 1,27% (w zaokrągleniu)

Listopad 2013r. Inflacja 0,8%, lokaty 3,5%; realny zysk z inwestycji (realna stopa zwrotu) = oprocentowanie nominalne - inflacja ---> 3,5% razy 0,81 (podatek Belki) minus 0,8% równa się 2,00% (w zaokrągleniu).

Nawet jeśli przyjąć inne założenia, wg których realna zyskowność z lokat daje wzrost rzędu 3% ponad inflację, to kapitał podwoi się po upływie ok. 25 lat (przy procencie składanym). Inwestowaniem tego raczej nazwać nie można, to się nazywa raczej: utrzymywanie siły nabywczej pieniądza w czasie.

Rynek finansowy jest obecnie tak rozwinięty i dostępny, że bez problemu można znaleźć alternatywę dla lokat. Tylko to się trzeba otworzyć na wiedzę, czytać, uczyć się. Taka np. zależność pomiędzy inflacją, stopami procentowymi, a rentownością obligacji, jest wykładana już na pierwszych latach studiów ekonomii. Studentom! Ludziom, którzy nie mają często nawet 1000zł oszczędności... To nie jest żadna tajemna wiedza, a jej posiadanie pozwoliło zarabiać w tym roku na funduszach obligacji nawet 3-4 krotnie więcej niż na lokatach (przy minimalnym ryzyku). Podałem tylko najprostszy przykład.
Zachęcam do poszerzania wiedzy, samo pojęcie WIBOR-u i marży nie wystarczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~POdatnik

A mnie się marzy dwadzieścia kilometrów szubienic, na których kołyszą sie w takt powiewów wiatru banksterzy, politycy, urzędnicy i cała reszta tych krwiopijców wiszących u mojego gardła......

! Odpowiedz
0 0 ~marzę

Jest nas wielu o takim marzeniu

! Odpowiedz
0 0 ~taki jeden

Pożyczają na 20 % i wiecej to niech dawaja 10-13% na 2 lata

! Odpowiedz
0 0 ~rob

Dnia 2013-10-26 o godz. 18:57 ~Luk napisał(a):
> Bail in im się marzy przy zbliżającym się resecie?
dokładnie odnoszę takie samo wrażenie - czas na złoto w skarpecie bo inaczej łapka w nocniku jak na Cyprze.....obecnie problemem nie jest zwrot Z kapitału tylko zwrot kapitału:)

! Odpowiedz
0 0 ~seth

pzdr

! Odpowiedz
0 0 ~gus

banki mijamy szerokim łukiem, a to co sobie chcą to mnie guzik obchodzi, to takie same hieny co komornicy... liczy się tylko skarpeta, tu masz gwarancję wypłaty i nikt jej nie obarczy "abonamentem", wszystkim bankom i bankowcom mówię cmoknijcie mnie w d..

! Odpowiedz
0 0 ~Luk

Bail in im się marzy przy zbliżającym się resecie?

!