Bank Anglii rzuca wyzwanie – „gotówka kontra karty”

Postaw na głowie swoje zwyczaje płatnicze i podziel się doświadczeniami – takie wyzwanie rzuca Brytyjczykom Bank of England. Akcja jest częścią przygotowań do forum, na którym przedmiotem dyskusji będzie przyszłość pieniądza.

Bank of England, podobnie jak inne banki centralne obserwujące spadek wykorzystania pieniądza gotówkowego, uważnie przygląda się zwyczajom płatniczym gospodarstw domowych. Chociaż na Wyspach nie mówi się na razie o wycofaniu z obiegu gotówki, to już od kilku lat prowadzone są analizy dotyczące mocnych stron wirtualnych walut i możliwości emisji oficjalnego pieniądza w formie elektronicznej.

(fot. Chris Ratcliffe / FORUM)

Bank uruchomił specjalny serwis internetowy, który ma pełnić rolę forum dyskusji o przyszłości sektora bankowego i pieniądza. W ramach tego przedsięwzięcia Bank of England zaprasza Brytyjczyków do wzięcia udziału w wyzwaniu noszącym nazwę „Cash vs Cashless”.

Osoby, które na co dzień posługują się wyłącznie gotówką, proszone są o używanie przez tydzień tylko pieniądza bezgotówkowego. Zwolennicy banknotów mają sięgnąć po karty płatnicze, czeki i mobilne portfele. Fani płatności bezgotówkowych będą mieli odwrotne zadanie – przez tydzień poradzić sobie bez nowoczesnych instrumentów. Mają płacić wyłącznie pieniądzem gotówkowym.

Uczestnicy wyzwania proszeni są o prowadzenie dziennika i podzielenie się swoimi doświadczeniami. Bank centralny interesuje szczególnie kilka kwestii:

  • Na ile łatwe lub trudne jest postawienie na głowie dotychczasowych zwyczajów płatniczych?
  • Jakie zalety i trudności gotówki i instrumentów bezgotówkowych dostrzegli uczestnicy akcji?
  • Czy eksperyment zmienił poglądy użytkowników gotówki i płatności bezgotówkowych na temat przyszłości pieniądza?

Za udział w akcji nie przewidziano żadnych nagród, a na razie strona projektu cieszy się minimalnym zainteresowaniem. To czytelna wskazówka dla innych banków centralnych, które chciałyby powtórzyć ciekawy pomysł na badanie swojej klienteli – uczestników eksperymentu trzeba umieć zmotywować, nie wystarczy kontrowersyjny temat.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 goralnizinny

Prosze lepiej poczytac prawo bankowe:
Do kogo naleza pieniadze wplacone do banku?
Ciekawe... nieprawdaz?

! Odpowiedz
2 14 iluminat

Nasze piSSowskie bękarty się nie nadają do raju bez gotówki ,już Kobietkom do majtek zaglądają. Po co komu ten artykuły ? za 50 lat nie będziemy gotowi. PAPIER TO WOLNOŚĆ !!!

! Odpowiedz
0 10 nostsherlock

Raj to będziesz miał jak nie będzie gotówki i stopy procentowe zaczną schodzić poniżej 0%. Legalny podatek dla prywatnego sektora bankowego

! Odpowiedz
5 88 carlito1

Gotówka=Wolność

! Odpowiedz
10 11 jes

Żartujesz? Powiedz to Wenezuelczykom. Raczej złoto, srebro itd.

! Odpowiedz
1 19 carlito1

gotówka w szerokim znaczeniu...... Byle byś TY ją miał, a nie bank..rząd czy inny pasożyt.... a czy to będzie złoto, srebro, dolary czy randy to już od Ciebie zależy.TY decydujesz

! Odpowiedz
24 50 fred_

Tu nie chodzi o zwyczaje platnicze.
Duzy odsetek spoleczenstwa pracuje na czarno i bierze za to gotowke do reki. Wtedy nie wyjazuja dochodow i naleza im sie benefity (mieszkanie socjalne, doplaty, itp itd). Osoby takie stac na najdrozsze samochody oraz wakacje w cieplych krajach kilka razy w roku (bo tych rzeczy urzaf skarbowy w UK nie sprawdza).
Odciecie ich od gotowki bedzie dla nich szokiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.