Baltona liczy na poprawę wyników w '18; ugoda z PPL jest kluczowa dla spółki

2018-05-29 13:24
publikacja
2018-05-29 13:24
Materiały dla mediów

PHZ Baltona liczy na poprawę wyników w tym roku. Kluczowa dla spółki jest podpisana ostatnio ugoda z PPL i powrót na warszawskie Okęcie, co powinno być widoczne w wynikach sprzedaży od IV kwartału tego roku - poinformował PAP Biznes Piotr Kazimierski, prezes Baltony.

W 2017 roku Baltona miała 365,2 mln zł przychodów (spadek o 8,2 proc. rdr), 6 mln zł zysku EBITDA (spadek o 51 proc. rdr), 0,8 mln zł straty operacyjnej wobec 3,2 mln zł zysku rok wcześniej i 1,6 mln zł straty netto jednostki dominującej wobec 2 mln zł zysku w 2016 r.

"W ubiegłym roku zakończyliśmy działalność na lotnisku w Gdańsku, co spowodowało spadek sprzedaży i wyniku finansowego. Uważam, że to był dołek w naszej działalności, zaczęliśmy już jednak z niego wychodzić. Patrząc na projekty, które realizujemy oczekuję, że tegoroczne wyniki będą lepsze niż w ubiegłym roku" - powiedział PAP Biznes prezes Piotr Kazimierski.

"Otworzyliśmy sklepy na lotnisku w Katowicach, wygraliśmy przetargi we Wrocławiu i Tallinie oraz konkurs na prowadzenie sklepów na promach Unity Line. Wzrost sprzedaży zanotowany w kwietniu tego roku już pokazuje efekty naszych działań" - dodał.

W I kwartale 2018 roku przychody grupy Baltona wzrosły o 1 proc. rdr do 91,9 mln zł, a strata EBITDA wyniosła 2,4 mln zł wobec 1,3 mln zł straty rok wcześniej.

W kwietniu przychody grupy wzrosły o 15 proc. rdr do 37,8 mln zł, a narastająco od początku roku sprzedaż zwiększyła się o 5 proc. rdr do 128,8 mln zł.

"W tym roku nie powinniśmy zanotować spadku sprzedaży. Zrestrukturyzowaliśmy już segment B2B i nie powinniśmy już ograniczać sprzedaży w tym obszarze. Koncentrujemy się jednak na travel retail (sklepy i gastronomia) i trend wzrostowy tego segmentu będzie widoczny" - powiedział prezes.

W tym roku spółka otwiera sklepy na lotniskach we Wrocławiu i Tallinie.

"Oceniamy, że Wrocław ma duży potencjał wzrostu. Tallin to nieduże lotnisko (2,5 mln pasażerów), ale to jest lotnisko stołeczne z charakterem i bardzo zależało nam na obecności w tej lokalizacji" - powiedział.

W drugiej połowie roku rozpoczną się otwarcia lokali na lotnisku w Warszawie, wynikające z zawartej ostatnio ugody.

6 maja 2018 r. grupa Baltona zawarła z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze ugodę, kończącą spór dotyczący najmu powierzchni handlowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na mocy ugody strony zrzekły się względem siebie wszelkich wzajemnych roszczeń. Spółka zawarła jednocześnie z PPL pakiet łącznie 14 umów najmu powierzchni handlowych, obejmujących 14 sklepów w obu terminalach lotniska, o łącznej powierzchni ok. 2.818,75 m kw.

"Ugoda z PPL jest w mojej opinii najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Cieszę się, bo to ważny dla nas moment, duża pozytywna zmiana. W negocjacjach pomógł z pewnością wyrok sądu arbitrażowego w Hadze zasądzony na korzyść naszej spółki matki" - powiedział prezes Baltony.

Umowy najmu zakładają stopniowe przejmowanie poszczególnych lokali. Termin ich obowiązywania został określony na 9 lat od daty przekazania. Szacowana wartość umów najmu w okresie ich obowiązywania wyniesie łącznie ok. 710 mln zł netto.

"Pierwsze lokale planujemy przejmować w lipcu, a ostatnie będziemy oddawać do użytku pasażerów na początku 2019 roku. Proces otwierania lokali będzie więc trwał około pół roku, jesteśmy w trakcie rozmów z PPL na temat szczegółowego harmonogramu" - powiedział Kazimierski.

"Pełny efekt nowej umowy będzie widoczny w 2019 roku, ale w tym roku, w czwartym kwartale, powinniśmy widzieć wpływ na sprzedaż po otwarciu pierwszych lokali" - dodał.

Pytany, jakiego wzrostu sprzedaży wynikającego z tej umowy można oczekiwać, odpowiedział: "Wychodziliśmy z Okęcia w I półroczu 2012 roku i to było dla spółki bolesne doświadczenie, mocno ucierpiała nasza sprzedaż. Oczywiście teraz sprzedaż mocno wzrośnie. Straciliśmy wtedy ok. 100 mln zł sprzedaży w ujęciu rocznym, więc przynajmniej tyle rocznie powinniśmy odzyskać, ale zakładamy, że to będzie więcej - liczba pasażerów na lotnisku wzrosła".

"Lotnisko Chopina ma obsłużyć w tym roku ok. 17 mln pasażerów. Będziemy na jednym z terminali, powinniśmy mieć więc teoretycznie połowę, czyli moglibyśmy dodać do naszego portfela ok. 40 proc. pasażerów, przy czym Lotnisko Chopina obsługuje bardzo dobrych pasażerów" - dodał.

Prezes Baltony wskazał, że otwarcie kilkunastu sklepów na warszawskim lotnisku oznaczać będzie konieczność realizacji dużo wyższych inwestycji niż realizowane dotąd przez spółkę.

"W tym roku inwestycje spółki będą dużo wyższe niż rok temu. W zeszłym roku realizowaliśmy tylko Katowice, inwestycje były nieduże. W tym roku będą otwarcia we Wrocławiu, Tallinie i Warszawie. Łącznie inwestycje wyniosą kilkadziesiąt mln zł" - powiedział Piotr Kazimierski.

Spółka zamierzamy finansować inwestycje z kredytów bankowych.

Kazimierski nie wykluczył, że spółka będzie startować jeszcze w tym roku w przetargach za granicą. Dotąd udawało jej się wygrywać 1-2 lokalizacje rocznie.

Grupa Baltona prowadzi na lotniskach sprzedaż m.in. artykułów tytoniowych, alkoholowych, kosmetycznych, spożywczych w sklepach wolnocłowych i ogólnodostępnych, prowadzi także lokale gastronomiczne. Realizuje sprzedaż w kanale B2B.

Grupa operuje na polskich lotniskach (w Bydgoszczy, Poznaniu, Modlinie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie i Wrocławiu), w sklepie przygranicznym w Świnoujściu, oraz w sklepie ogólnodostępnym w Warszawie. Grupa działa też w portach lotniczych w Montpellier (Francja), Alghero (Włochy) oraz we Lwowie (Ukraina), w także w portach rzecznych w Galati i Tulcea (Rumunia). W 2017 r. Baltona rozpoczęła działalność handlową na promach Unity Line pływających na trasie Polska – Szwecja. Od 2013 roku grupa jest również obecna w Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Niemczech.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki