REKLAMA
WEBINAR

Backlog Pekabeksu wynosił na koniec marca ok. 971,8 mln zł

2023-05-30 08:46
publikacja
2023-05-30 08:46

Na koniec marca 2023 r. portfel zamówień grupy Pekabex wynosił ok. 971,8 mln zł, w tym wartość zamówień do realizacji w 2023 r. wynosiła 848,3 mln zł. Przed rokiem, na koniec marca 2022 r., wartość podpisanych kontraktów wyniosła 1,35 mld zł - podała spółka w raporcie.

Backlog Pekabeksu wynosił na koniec marca ok. 971,8 mln zł
Backlog Pekabeksu wynosił na koniec marca ok. 971,8 mln zł
/ Pekabex

Pekabex podał, że spadek portfela zamówień na koniec marca 2023 r. odzwierciedla sytuację w branży budowlanej w Polsce.

"Duża zmienność czynników o charakterze popytowym i podażowym przełożyła się na zahamowanie inwestycji, co jest szczególnie widoczne w segmencie budownictwa mieszkaniowego. W okresie niestabilności makroekonomicznej grupa skupiła się na pozyskaniu nowych rentownych kontraktów i utrzymaniu rentowności realizowanych już projektów" - napisano w raporcie.

W okresie pierwszych trzech miesięcy 2023 roku średnia rentowność ze wszystkich segmentów wyniosła 13,3 proc., a w analogicznym okresie 2022 roku było to 7,8 proc.

W pierwszym kwartale 2023 r. przychody grupy osiągnęły poziom 387,1 mln zł, zysk operacyjny 35,8 mln zł, a zysk netto j.d. 24,7 mln zł. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2022 r. przychody wyniosły 412,5 mln zł, EBIT 20,1 mln zł, a zysk netto j.d. 12,7 mln zł.

"Spadek wartości sprzedaży w segmencie realizacja kontraktów - prefabrykacja udało się nadrobić w segmencie deweloperskim, co było związane z zakończeniem projektu Casa Fiore w Warszawie i podpisaniem większości aktów notarialnych przenoszących własność lokali w tej inwestycji" - napisano w komunikacie prasowym.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. produkcja prefabrykatów wyniosła 57.544,5 m sześc. W analogicznym okresie 2022 roku było to 68.361,6 m sześc., a w 2021 roku odpowiednio 56.737,3 m sześc.

"Niewątpliwie ten rok będzie trudny dla branży produkcji budowlanej, ze względu na dużą zmienność czynników o charakterze popytowym i podażowym. Jestem jednak optymistą. Grupa Pekabex, szczególnie w segmencie realizacja kontraktów - prefabrykacja, realizuje kontrakty głównie w perspektywie krótkookresowej, gdzie średnia ich długość wynosi 5 - 6 miesięcy. Z kolei w segmencie realizacja kontraktów - usługi budowlane jest to ok. 15 - 17 miesięcy. Jesteśmy więc w stanie szybko reagować i w stosunkowo krótkim czasie przełożyć zwiększone koszty materiałów bezpośrednio na wyceny sporządzane dla klientów" – powiedziała, cytowana w komunikacie, wiceprezes Beata Żaczek.

W jej ocenie, atutem Pekabeksu, w dłuższej perspektywie, głównie w zakresie konstrukcji pod obiekty halowe i mieszkaniowe, będzie budowana przewaga w zakresie konkurencyjności cenowej.

"Sprzyjać nam będzie brak rąk do pracy oraz wzrost wynagrodzeń w sektorze budowlanym. Dzięki dużym możliwościom automatyzacji procesów w naszych fabrykach, co jest bardzo trudne na placach budów, nasz udział kosztów pracy jest mniejszy, a to finalnie przekłada się na niższy koszt samej konstrukcji jak i obiektu, nie wspominając już o znacznie wyższych właściwościach akustycznych czy termicznych. Ambicją Grupy Pekabex jest bycie w TOP5 na europejskim rynku i osiągnięcie ponad 30-proc. udziału sprzedaży na rynkach zagranicznych, głównie w Europie Zachodniej i Skandynawii" – dodała wiceprezes.

Grupa Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, jak również kompleksową budowę obiektów „pod klucz” oraz rozwija działalność deweloperską. 

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki