Aplikacje szpiegujące w Google Play. Pozwalały czytać SMS-y

Siedem aplikacji dostępnych przez kilka dni w sklepie Google Play pozwalało czytać SMS-y, przeglądać zdjęcia i zbierać informacje o lokalizacji innych osób. Po interwencji Google i Avasta aplikacje zostały usunięte ze sklepu.

Przed usunięciem aplikacje zdążyło ściągnąć ponad 130 tys. osób. Wszystkie zostały stworzone przez jedną rosyjską firmę.

Programy pozwalały na czerpanie informacji m.in. o miejscu przebywania innych osób - m.in. dzieci, partnerów i pracowników, a także umożliwiały na dostęp do listy kontaktów, spisu połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych.

– Dowiedz się więcej o życiu, zainteresowaniach, przyjaciołach i planach twojego dziecka. Ta aplikacja została stworzona, aby monitorować je i chronić przed zagrożeniami, które mogą zostać ujawnione przez telefon komórkowy – brzmiał zachęcająco opis aplikacji Spy Tracker.

Aplikacje szpiegujące z Google Play zostały pobrane ponad 130 tys. razy.
Aplikacje szpiegujące z Google Play zostały pobrane ponad 130 tys. razy. (fot. Avast / )

Aplikacje usunięte z Google Play to:

  • Track Employees Check Work Phone Online Spy Free
  • Spy Kids Tracker
  • Phone Cell Tracker
  • Mobile Tracking
  • Spy Tracker
  • SMS Tracker
  • Employee Work Spy

– Te aplikacje promują zachowania przestępcze i mogą być nadużywane przez pracodawców, prześladowców lub napastliwych partnerów do szpiegowania swoich ofiar. Klasyfikujemy takie aplikacje jako stalkerware – mówi Nikolaos Chrysaidos, szef produkującej oprogramowanie antywirusowe firmy Avast, która współpracuje z Google.

Jak działały aplikacje szpiegujące? Użytkownik chcący szpiegować inną osobę musiał zainstalować na jej telefonie jedną z aplikacje. Ta dostarczała informacji na temat lokalizacji, ale także połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych na wskazany wcześniej adres mailowy. Aplikacja pozwalała także zacierać ślady na zainfekowanym telefonie, choćby poprzez ukrywanie własnej ikony.

Najczęściej instalowane były aplikacje Spy Tracker i SMS Tracker - w sumie ponad 50 tys. razy.

MKaz

Dowiedz się więcej o życiu, zainteresowaniach, przyjaciołach i planach Twojego dziecka. Rodzice są odpowiedzialni za każdy krok, jaki robią ich dzieci. Ta aplikacja została stworzona, aby monitorować je i chronić przed zagrożeniami, które mogą zostać ujawnione przez telefon komórkowy. Lepiej rozmawiać z dziećmi, ale jeśli nie jesteś dobrym słuchaczem…
Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 13 czytacz

a może by tak móc zrezygnować z Google?Dlaczego mając telefon z androidem muszę mieć konto google?

! Odpowiedz
3 7 jes

Bo to ich system i z tego żyją. Tym sposobem tego nie przeskoczysz. Przydałby się taki Linux Phone :)

! Odpowiedz
8 29 talmud

ciekawe dlaczego na zachodzie ingwiluje sie janusza & grazyne - moze to nie chodzi o profil konsumpcyjny tylko o "profil rewolucyjny".......bo wkurzeni janusze & grazyny zaczynaja widziec jak sa robieni w xxx........

! Odpowiedz
4 14 jes

Lepiej się staraj talmud. Znowu się okazało, że to rosyjska firma. Wymyśl coś aby wybielić swoich mocodawców. Za taki wpis nie będzie kopiejek.

! Odpowiedz
5 16 --__hubert__---__--__--__--__-

A może by tak zacząć wymieniać się co miesiąc telefonami z innymi użytkownikami wtedy te wszystkie agencje szpiegowskie dostały by pierd...lca. Przed oddaniem telefonu wysyłasz tylko do znajomych swój nowy nr telefonu który będziesz użytkować tylko miesiąc itd.

! Odpowiedz
1 11 mobiler

To (niestety) nie załatwi sprawy. Przy obecnych algorytmach analizujących, "wielki brat" spokojnie wyłapie kiedy telefon został przekazany.

! Odpowiedz
0 11 --__hubert__---__--__--__--__- odpowiada mobiler

zgoda ale na jednym urządzeniu będą mieć 12 użytkowników w ciągu roku . Zostaje nam alternatywa - poddajemy się i nie korzystamy z telefonów i innych urządzeń ? To teraz jeszcze tylko czip w cztery litery i po zamiatane.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.