REKLAMA

Analitycy dostrzegli tanią platynę

Krzysztof Kolany2011-12-06 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2011-12-06 14:00
Eksperci z banków inwestycyjnych Morgan Stanley oraz Barclays Capital spodziewają się znaczącej redukcji nadprodukcji platyny. Dla inwestorów może to być wskazówka, że okres względnie taniej platyny może dobiegać końca.

Analitycy Morgan Stanley prognozują, że w 2012 roku zapotrzebowanie na platynę w branży motoryzacyjnej wzrośnie aż o 17% i sięgnie 3,82 mln uncji. Dzięki temu globalna nadprodukcja tego rzadkiego metalu zmaleje do 81 tysięcy uncji wobec 295 tys. szacowanych na ten rok. Platyna jest wykorzystywana w katalizatorach spalin samochodowych. W każdym takim urządzeniu zużywa się około czterech gramów platyny, palladu lub rodu.

Problem w tym, że ta prognoza opiera się na bardzo optymistycznych założeniach dotyczących globalnej gospodarki. Według firmy badawczej LMC Automotive w przyszłym roku koncerny motoryzacyjne sprzedadzą 79,5 miliona samochodów osobowych i lekkich ciężarówek, głównie dzięki silnemu popytowi w Azji i odbudowie sprzedaży w USA.

„Nie będziemy mieli globalnej recesji w przyszłym roku” – zgadza się Thorsten Proettel, analityk Landesbank Baden-Wuerttemberg. Warto jednak przywołać przypadek roku 2009, gdy spadek globalnego PKB zaledwie o 0,7% przełożył się redukcję popytu na platynę zgłaszanego przez branżę motoryzacyjną aż o 40%.

Źródło: Bankier.pl

Silne ograniczenia pojawiają się po stronie podaży. Analitycy Barclays Capital spodziewają się jednoprocentowego spadku wydobycia. Południowoafrykańskie kopalnie muszą drążyć coraz głębiej, przez co wyprodukowanie uncji platyny staje się coraz droższe. Największy producent tego metalu – czyli Anglo American Platinum – szacuje tegoroczny koszt wydobycia na 12.600 randów, a więc około 1.560 USD. To o 7,4% więcej niż przed rokiem.

Tymczasem we wtorek o godzinie 13:30 za uncję platyny płacono 1512 dolarów, czyli o 14% mniej niż na początku roku. Choć nominalne ceny tego szlachetnego metalu wyższe niż teraz były tylko w roku 2008 oraz w latach 2010-11, to platyna wydaje się bardzo tania na tle złota. Żółty kruszec jest obecnie o 13,4% droższy od platyny. To najniższy poziom parytetu cen platyny względem złota od 24 lat.

Relacja cen platyny względem złota Źródło: http://profitimes.com/free-articles/platinum-to-gold-ratio-and-detecting-bubbles/

Ostatni raz platyna była tańsza od złota jesienią 2008 roku, co stanowiło ostrzeżenie przed nadejściem globalnej recesji. Jednakże historia uczy, że nawet względnie tania platyna może stać się... jeszcze tańsza. Maksymalne niedowartościowanie srebrzystobiałego metalu wobec złota sięgało 25%. Jednak przy bieżącej cenie królewskiego kruszcu (ok. 1.720 USD/oz) notowania platyny musiałyby spaść znacząco poniżej kosztów wydobycia, co byłoby sytuacją trudną do utrzymania w dłuższym terminie.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

  

 

Źródło:

Do pobrania

platyna5latgifplatyna5latgif
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~bleblak
co z tego ze platyna w atrakcyjnej cenie jak nigdzie w Polsce jej nie kupisz po przyzwoitej cenie. Jak się trafi to cena spot + vat + chora marża a chcąc sprzedać to ktoś łaskawie kupi grubo poniżej ceny spot
~klin
masz rację 23% vat to bzdura .Jak chcesz sie pozbyć to sporo w plecy.
~lajen riczy
a co z polską gospodarką? już jest cacy? po tygodniu od totalnej krytyki autora?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki