REKLAMA

Ailleron liczy na znaczny wzrost wyników w tym roku

2021-03-02 12:16, akt.2021-03-02 15:55
publikacja
2021-03-02 12:16
aktualizacja
2021-03-02 15:55
Ailleron liczy na znaczny wzrost wyników w tym roku
Ailleron liczy na znaczny wzrost wyników w tym roku
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Budżet Ailleron na ten rok zakłada znaczny wzrost wyników - poinformowali przedstawiciele zarządu. Władze spółki zamierzają rekomendować dywidendę z zysku za 2020 rok. Firma pracuje nad akwizycjami w biznesie spółki zależnej Software Mind, liczy co najmniej na podwojenie skali jej działalności.

"Tegoroczny budżet udało nam się znacząco przekroczyć. Budżet na przyszły rok zatwierdziliśmy ze znacznym wzrostem, podchodząc do oceny perspektyw nie optymistycznie, a raczej konserwatywnie. Zakładamy dobry wzrost" - powiedział prezes Rafał Styczeń podczas wtorkowej konferencji.

Jak poinformował prezes, zarząd spółki zamierza rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2020 rok.

Przychody grupy w 2020 roku wzrosły o 11 proc. do ponad 156 mln zł, EBITDA wzrosła o 91 proc. do 23,8 mln zł, a zysk netto osiągnął rekordowe 9,4 mln zł wobec 0,5 mln zł rok wcześniej.

Firma liczy na co najmniej podwojenie skali biznesu Software Mind dzięki akwizycjom. W grudniu 2020 r. Ailleron podpisał z funduszem private equity, zarządzanym przez Enterprise Investors, przedwstępną umowy sprzedaży udziałów i inwestycji w spółce Software Mind. Zgodnie z umową, Enterprise Investors odkupi od Ailleron za 40 mln zł 26,7 proc. akcji Software Mind, a następnie dokapitalizuje tę spółkę kwotą 71 mln zł, co zwiększy udział funduszu do 50,2 proc.

"Chcemy wykorzystać okazję i zwiększyć skalę działalności co najmniej dwukrotnie - przychody i wyniki, dzięki akwizycjom. Planujemy też m.in. zwiększenie bazy produkcyjnej w Ameryce Łacińskiej, po to, by być w podobnej strefie czasowej jak klienci w USA. W ciągu 4-5 lat będziemy chcieli przeprowadzić IPO tego biznesu, z naszym częściowym lub całościowym wyjściem" - powiedział Styczeń.

Dodał, że wzrost organiczny biznesu Software Mind może w dalszym ciągu wynosić ok. 15 proc. rocznie.

Ailleron jest obecny w kilku "ważnych", zaawansowanych przetargach w zakresie bankowości internetowej, mobilnej i korporacyjnej. Chce zwiększać obecność na rynkach zagranicznych, głównie w Europy Zachodniej (kraje DACH), poprzez inwestycje w działach sprzedaży oraz marketingu.

Przedstawiciele grupy podali, że kontrakt na system bankowości korporacyjnej w Banku Pekao obniżył w 2020 roku wynik EBITDA o 6,8 mln zł, negatywnie wpłynął też na poziom przepływów pieniężnych. Obecnie realizacja umowy wchodzi w bardziej intratny dla Ailleron okres.

"Zakres projektu okazał się większy niż przewidywaliśmy. Mówimy w przypadku tego klienta, jak również innych banków, o wymianie kilkunastoletnich platform. Mieliśmy do wyboru - albo realizować ten system albo wyjść z umowy. Zdecydowaliśmy się realizować projekt, ponieważ uważamy, że będzie on trwał przez wiele lat i będzie skutecznie rozwijany, a obie strony będą z niego zadowolone" - powiedział prezes.

"Pojawiły się pierwsze plony tej inwestycji, pierwsze zlecenia dodatkowych prac. Widzimy duże możliwości i dużo lepsze perspektywy finansowe w 2021 roku tego projektu. Myślę, że pod koniec tego roku i w 2022 roku będziemy zbierać owoce" - dodał członek zarządu Marcin Dąbrowski.

Na rozwój produktu LiveBank firma chce przeznaczyć w tym roku ok. 6,6 mln zł, pracuje nad wersją produktu w formule "oprogramowanie jako usługa". LiveBank to narzędzie dla banków do komunikacji z klientami w modelu zdalnym.

"Wykorzystujemy doświadczenia z siedmiu lat budowy tego produktu, by przyspieszyć przejścia na platformę typu SaaS, software as a service. To zwiększy potencjał LiveBanku, ułatwi nam udział w przetargach" - powiedział członek zarządu Piotr Skrabski.

"Chcemy, by pierwsza gotowość była osiągnięta przez produkt SaaS w ciągu kilku miesięcy. Ten projekt jest podzielony na trzy główne kamienie milowe, w tym roku chcemy osiągnąć dwa z nich i oferować klientom rozwiązania. W ciągu ok. czterech miesięcy chcemy osiągnąć gotowość w zakresie chmury obliczeniowej, kolejne cztery to dalsze przygotowania, a potem w ciągu następnych dwóch miesięcy chcemy dopracować rozwiązanie SaaS" - dodał.

Firma, w oczekiwaniu na przedłużające się rozstrzygnięcie przetargu Citibanku w USA, zaczęła oferować swoje rozwiązania mniejszym amerykańskim bankom.

"Cały czas przetarg się toczy i nie mamy rozstrzygnięcia. Poświeciliśmy dużo energii na ten temat, staramy się bardzo reagować na nowe funkcjonalności oferowane przez konkurentów. Ponieważ jednak decyzje po stronie banku nie zapadają, z różnych przyczyn, zdecydowaliśmy się nie czekać na wyniki. Plan był taki, że po wygraniu tego przetargu, chcieliśmy wziąć go na sztandar i pójść z tą referencją do innych banków w USA" - powiedział prezes.

"Teraz prowadzimy od kilku miesięcy akcję sprzedawania produktu w mniejszych bankach amerykańskich i odzew jest bardzo dobry. To nie znaczy, że ten proces (przetarg w Citi - PAP) nie jest dla nas ważny, czy coś złego się w nim dzieje - po prostu się nie zakończył" - dodał.

Piotr Skrabski podał, że w ramach umowy z Citi spółka wdrożyła produkt LiveBank na pięciu rynkach azjatyckich. Pierwotnie planowano, że będzie to kilkanaście krajów.

"Współpracujemy od ponad trzech lat, nasza współpraca się rozwija, mamy kolejne plany rozwojowe. Zmiana wobec tego co Citi pierwotnie planowało to efekt strategii banku - wcześniej planowano agresywne wdrożenie, następnie plan jest taki, by zatrzymać się po pierwszych wdrożeniach po to, by wyciągnąć doświadczenia z tego obszaru. Citi doszło do wniosku, że będzie intensywnie rozwijać funkcje produktu w kilku krajach i te prace prowadziliśmy. Teraz jesteśmy na etapie wdrożeń w pozostałych krajach" - powiedział.

Dodał, że zamówienie zostało w międzyczasie powiększone o klientów z rynku detalicznego.

Przedstawiciele spółki podali również, że firma rozmawia o ewentualnej kontynuacji współpracy z T-Mobile Polska, z którym pięć lat temu podpisano umowę, na mocy której Ailleron miał rozwijać i utrzymywać ponad 40 strategicznych systemów IT telekomu.

Zarząd Ailleron podał, że grupa do września będzie pracować w modelu zdalnym. Firma nie planuje zwiększania powierzchni biurowej w takiej skali, jaką planowała przed pandemią.

"Zmniejszamy nasze potrzeby z punktu widzenia powierzchni biur" - powiedział prezes, dodając że oszczędności z tego tytułu mogą nie być w pełni widoczne w wynikach przez wzrost innych wydatków, m.in. na marketing. (PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki