REKLAMA

43 firm ocenia, że już miesiąc opóźnienia w płatnościach wpływają negatywnie na ich działalność

2021-03-24 06:01
publikacja
2021-03-24 06:01
fot. Irin Babkova / Shutterstock

43 proc. małych i średnich firm ocenia, że w pandemii płatność opóźniona już o 21-30 dni negatywnie wpływa na ich działalność - wynika z badania firmy Kaczmarski Inkasso, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.

Badanie pokazuje, że negatywny wpływ na działalność małych i średnich firm, szczególnie w pandemii, ma "płatność opóźniona już o 21-30 dni". Ocenia tak 43 proc. z nich. Dla 1/3 "poziom wrażliwości finansowej jest niższy i wynosi maksymalnie 20 dni". Ankietowani przedsiębiorcy deklarowali, że w ciągu ostatnich 2 lat skierowali do profesjonalnej windykacji od 1 do 500 faktur.

Według autorów badania pandemia sprawiła, że "firmy intensywnie szukają dopływu gotówki z różnych źródeł" - przebranżawiają się, wchodzą w nisze rynkowe, przenoszą działalność do Internetu. Wielu "skrupulatniej dochodzi też pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach u kontrahentów, korzystając z windykacji polubownej".

53 proc. badanych wybiera firmy windykacyjne głównie na podstawie wcześniejszych doświadczeń, jakie z nimi mieli, ale też w oparciu o własną analizę rynku i ofert (45 proc.). Ponad 1/3 decyduje się na współpracę po rekomendacjach innego przedsiębiorcy, a 15 proc. bierze pod uwagę opinie znajomych i rodziny. Z kolei po 9 proc. korzysta z takich usług pod wpływem reklamy i wskazówek firm doradczych.

Przedsiębiorcy pytani o najważniejsze korzyści ze współpracy z firmą windykacyjną wymieniali m.in. "skuteczność działania" (50 proc. wskazań), dostęp do profesjonalnych narzędzi windykacyjnych – prawie 1/3 odpowiedzi oraz znajomość prawa i jego stosowania (29 proc.).

Z kolei respondenci, którzy mają negatywne doświadczenia ze współpracy z firmami windykacyjnymi wskazali na wysokie koszty współpracy (30 proc.), długi czas odzyskiwania należności (24 proc.) oraz brak skuteczności (23 proc.). 16 proc. badanych firm podkreślało "brak informacji o prowadzonych działaniach windykacyjnych", 2 proc. - było niezadowolonych z konieczności zawarcia długoterminowej umowy.

Badanie „Jak MŚP korzysta z windykacji” zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Mands na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w grudniu 2020 r. na reprezentatywnej grupie 300 małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich dwóch latach korzystały z usług firm windykacyjnych. Ankietę zrealizowano metodą CAWI/CATI. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jugisyn
Ciężko żeby wpływały pozytywnie skoro firmie brakuje funduszy na bieżąca działalność bo ktoś nie zapłacił w terminie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki