REKLAMA

20 rannych w ataku na bazę sił ONZ w Mali

2020-01-09 12:44
publikacja
2020-01-09 12:44

W regionie Kidal na północnym wschodzie Mali w czwartek doszło do ataku rakietowego na bazę sił ONZ, Francji i Mali - poinformował rzecznik misji ONZ. 20 osób zostało rannych, w tym 18 żołnierzy sił pokojowych ONZ.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Sześciu żołnierzy z misji stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Mali (MINUSMA) zostało poważnie rannych w wyniku ataku na bazę w mieście Tessalit - powiedział agencji Reutera rzecznik misji Olivier Salgado. Dodał, że nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za napaść.

Kidal jest pod kontrolą tuareskich rebeliantów od powstania w 2012 roku; napięcie między grupami zbrojnymi a rządem regularnie rośnie.

W misji MINUSMA pełni służbę ponad 13 tys. żołnierzy; ma ona na celu powstrzymanie przemocy, spowodowanej przez różne ugrupowania zbrojne na północy i w centrum kraju, w tym przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS).

„W regionie doszło do niszczycielskiej fali ataków terrorystycznych na cele cywilne i wojskowe” - powiedział w środę szef Biura ONZ ds. Afryki Zachodniej i Sahelu (UNOWAS) Mohamed Ibn Chambas, podczas pierwszego formalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym roku. „Konsekwencje humanitarne są alarmujące” - podkreślił.

Francja jako jedyny kraj zachodni prowadzi szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w Sahelu, regionie Afryki Zachodniej obejmującym południowe obrzeża Sahary. Siły francuskie w liczbie 4,5 tys. żołnierzy przeprowadzają tam regularne działania w ramach operacji Barkhane, skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS). (PAP)

baj/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki