REKLAMA
ZAGŁOSUJ

11 bit studios podaje datę premiery "Frostpunka"

2018-03-09 08:54
publikacja
2018-03-09 08:54

Globalna data premiera gry "Frostpunk", w wersji na komputery PC, została ustalona na 24 kwietnia 2018 r. - podała spółka 11 bit studios. Choć gra została opóźniona, notowania jej producenta śrubują historyczne rekordy.

fot. screen ze strony frostpunkgame.com /

- Tytuł w wersji cyfrowej dystrybuowany będzie za pośrednictwem wiodących światowych platform growych, w tym Steam, GOG oraz Humble Bundle. Cena detaliczna gry w tym kanale wynosiła będzie 29,99 USD (W Polsce 109,99 zł.). "Frostpunk" w edycji pudełkowej "Victorian Edition", zawierającej m.in. artbook “New London - The Art of Frostpunk", będzie kosztował 34,99 USD. Edycja pudełkowa będzie dostępna na najważniejszych światowych rynkach growych, w tym m.in. USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce - napisano w komunikacie.

Premiera w kwietniu oznacza, że 11bit ponownie opóźniło "Frostpunka". Pierwotnie gra miała się pojawić w 2017 roku, w wrześniu spółka przyznała jednak, że potrzebuje nieco więcej czasu i, że "Frostpunk" dostępny będzie w I kwartale 2018 roku.

Jeszcze na początku lutego 2018 roku spółka informowała, że wszystko jest na najlepszej drodze. - W nadchodzących tygodniach wypuścimy kolejny gameplayowy trailer, który tym razem zatytułowany będzie “Irreversible” (z ang. nieodwracalne zmiany). Zdradzi on kolejne szczegóły dotyczące gry, w tym datę premiery - napisał wówczas na Steamie Przemysław Marszał, członek zarządu i dyrektor artystyczny 11 bit studios.

Spodziewane opóźnienie

“Irreversible” pojawiło się 28 lutego, data premiery wciąż była trzymana jednak w tajemnicy. Wydaje się, że już wtedy rynek przeczuwał, że terminu ponownie nie uda się dotrzymać. Także my na Bankierze pisaliśmy wówczas o grze na zwłokę i o tym, że "11 bit znów może nie zdążyć", Przeczucia te znalazły potwierdzenie w rzeczywistości, "Frostpunk" pojawi się nie w I, a w II kwartale 2018 roku.

Fakt jednak, że o takim scenariuszu już od pewnego czasu mówiło się dosyć głośno, sprawił, że przesunięcie premiery nie wywołało spadku kursu 11bit. Wręcz przeciwnie, kurs rośnie o blisko 3 proc., a akcje 11bit są dziś notowane na najwyższym poziomie w historii. Wydaje się, że akcjonariuszy bardziej ucieszył fakt, że data jest w końcu znana. Samo opóźnienie nie jest zresztą wielkie, kwiecień to bowiem początek II kwartału, bliski zapowiadanej dotychczas wersji.

Przesunięcie premiery może być także ciekawym zagraniem marketingowym. Analitycy DM BOŚ już w lutym sugerowali, że gra "Frostpunk" ukaże się nie w I kwartale, zgodnie z oficjalną zapowiedzią spółki, ale pod koniec kwietnia. Wcześniej Paradox Interactive poinformował, że 15 marca wyda strategiczną grę typu city builder, "Surviving Mars", stąd założenie, że 11 bit studios może chcieć wydać swoją produkcję przynajmniej miesiąc później. Samo "Surviving Mars" postrzegane jest jako potencjalna konkurencja "Frospunka", uniknięcie nałożenia się obu premier, może więc pomóc 11bit w osiągnięciu lepszych danych sprzedażowych w pierwszych dniach po premierze.

Ogromny potencjał

Nawet jednak bez takich wybiegów potencjał "Frostpunka" w zgodnej opinii analityków i graczy jest zdecydowanie wyższy od poprzedniego hitu studia - "This War of Mine", który przecież wyniósł spółkę na nowe szczyty i otworzył przed nim nowe perspektywy. Przy samym "TWoM" 11 bit udowodniło zresztą, że nie potrzebuje wiele czasu na skuteczną kampanię przedpremierową. Warto więc trzymać rękę na pulsie, będzie to bowiem prawdopodobnie najważniejsza premiera 2018 roku wśród polskich spółek gamingowych notowanych na GPW.

W grudniu prezes 11bit zapowiadał, że dzięki premierom "Frostpunka" i dwóch projektów wydawniczych przyszły rok będzie rekordowy. - Realizujemy ten projekt w modelu, który pozwoli na dużą monetyzację po premierze, czyli będą kolejne dodatki, DLC, do "Frostpunka". Koszty gry wyniosą ponad 10 mln zł z marketingiem, który szacujemy na ok. 2,5 mln zł - tłumaczył wówczas Grzegorz Miechowski.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki