#naBankiera: podatek Belki czy edukacja inwestorów?

analityk Bankier.pl

Problemy polskich inwestorów i giełdy to temat rzeka. W kolejnym odcinku cyklu #naBankiera pytamy o to, którą z dwóch największych bolączek powinniśmy się teraz zająć.

W ramach cyklu #naBankiera co miesiąc prezentujemy będziemy dwa tematy z jednego obszaru – od Państwa głosów zależy, którym zajmie się jeden z naszych autorów.

[Aktualizacja: Głosowanie wygrał temat 'podatku Belki'. Artykuł opublikujemy w najbliższych dniach]

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, któremu od lat patronuje Bankier.pl, wchodzi na ostatnią prostą. Informacje i opinie, do podzielenia się którymi gorąco zachęcamy, są kluczowe nie tylko z perspektywy organizującego badanie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, ale każdej instytucji, której działalność powiązana jest z rynkiem kapitałowym.

Jednym z najważniejszych pytań każdego OBI jest to dotyczące najistotniejszych, zdaniem inwestorów, problemów polskiego rynku kapitałowego. W ubiegłym roku na szczyt powróciła kwestia podatku od zysków kapitałowych zwanego też "podatkiem Belki", na drugim miejscu zaś znalazł się problem niskiego poziomu edukacji finansowej. Z całego badania wynikało ponadto, że polscy inwestorzy indywidualni są coraz starsi. Właśnie te bolączki na celownik wzięli dwaj nasi autorzy, Adam Torchała i Michał Żuławiński.

Wybierz temat, którym zajmie się jeden z redaktorów Bankier.pl. Jeżeli nie widzisz poniższego formularza do głosowania - kliknij tutaj »

Adam Torchała: Podatek od zysków kapitałowych jest regularnie wskazywany przez inwestorów jako jedna z największych bolączek rynku kapitałowego. Teoretycznie dotyczy on zysków, czasem jednak trzeba go zapłacić, nawet jeżeli się nie zarobiło. Dodatkowo problem ten nie dotyczy tylko giełdowych inwestorów, ale również ciułających pieniądze na lokatach "Kowalskich". Reforma podatku leży zresztą również w interesie rządzących, którzy deklarują chęć zwiększenia stopy oszczędności. W artykule przyjrzę się skali problemu, jego istotności z punktu widzenia budżetu oraz możliwej alternatywie.

Michał Żuławiński: GetBack, Amber Gold, polisolokaty, miliony złotych utopionych w innych szemranych inwestycjach… Chociaż przysłowie mówi, że „mądry Polak po szkodzie”, to kolejne afery i skandale zdają się zadawać mu kłam. Właściwego poruszania się w świecie finansów nie uczy także polski system edukacji, co pośrednio skutkuje tym, że młodzi ludzie nie garną się do inwestowania na giełdzie. W obu związanych kwestiach coś musi się zmienić, bo w przeciwnym razie polski rynek kapitałowy nigdy nie rozwinie skrzydeł. W moim artykule zaprezentuję kilka recept na zmianę tej sytuacji.

Wypełnienie tegorocznej ankiety Ogólnopolskiego Badania Inwestorów nie zajmie więcej niż 15 minut. Ankieta jest anonimowa, jednak wśród osób, które zdecydują się pozostawić swój adres e-mail, zostaną rozlosowane nagrody: iPad oraz sto książek o tematyce giełdowej.

Więcej informacji na temat Ogólnopolskiego Badania Inwestorów znajdziesz w tym artykule.

Ostatnie teksty, które powstały w ramach cyklu #naBankiera to:

Michał Żuławiński, Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 marek11311

Michał Żuławiński ma dużo słuszności - coś musi się zmienić. Muszą wrócić czasy gdy w bankach nie było doradców ani sprzedawców, a pracującym tam ludziom się ufało. Powinny wrócić czasy gdy rynek finansowy był na trwałych fundamentach. Właśnie takie podejście jak GetBack, Amber Gold, polisolokaty, kredyty frankowe, trole obecne na forach ... drenują rynek i odstraszają inwestorów od giełdy. Jestem chyba człowiekiem małej wiary, gdyż uważam, że moje życzenie nie jest w stanie się spełnić. A wysyp tego typu przekrętów świadczy w mojej opinii o tym jak bardzo jest ten rynek wypłukany z pieniądza i z uczciwego podejścia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Aby nie płacić belki wystarczy spółka z o.o. komandytowa.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Natomiast na problem ze stabilnością instytucji finansowych nie ma prostej recepty, jeśli spada populacja a nominalne stopy procentowe są dodatnie.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.