REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polityka inwestorom już niestraszna

2017-12-06 13:03
publikacja
2017-12-06 13:03

Polski inwestor indywidualny starzeje się, jest coraz bogatszy i ma w portfelu coraz więcej spółek - wynika z najnowszych wyników OBI. Podobnie jak w ostatnich latach widać, że upodabniamy się pod tym względem do Niemców. Największym zaskoczeniem są jednak dane o obawach przed wpływem polityki.

Polityka inwestorom już niestraszna
Polityka inwestorom już niestraszna
fot. P. Tracz / / Kancelaria Premiera

W środę, 6 grudnia 2017 roku, podczas Kongresu Rynku Kapitałowego ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2017 roku prowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Udział w nim wzięło 4711 osób, co sprawia, że jest ono największym tego typu badaniem w Polsce. Ankieta była dobrowolna i można było wziąć w niej udział wchodząc na stronę internetową. Jakie wnioski z niego płyną?

Przeciętny polski inwestor - nakreślony na podstawie wyników badania - ma 42 lata, wykształcenie wyższe, inwestuje na GPW od 8 lat i posiada do 7 spółek w portfelu. Wciąż widać także wyraźną przewagę mężczyzn, tych wśród ankietowanych było bowiem aż 84,6 proc.

fot. / / SII

Od kilku lat można też obserwować pewne trendy, które zostały potwierdzone także i w 2017 roku. Przykładowo, polski inwestor starzeje się. W 2009 roku aż 25,1 proc. inwestorów miało maksymalnie 25 lat. Przekraczających 55-tkę było ledwie 6,6 proc. Dziś proporcje niemal się odwróciły - najmłodszych jest ledwie 5,5 proc., najstarszych zaś 21,4 proc. 

fot. / / SII

Podobną zależność można zaobserwować w długości giełdowego stażu. Choć w latach 2009-11 udział nowych inwestorów w ogóle inwestujących rósł, od sześciu lat trend się odwrócił. We wspomnianym 2011 roku staż krótszy niż 5 lat miało aż 67,9 proc. respondentów, dziś jest to 32,6 proc. Mocno rośnie zaś udział inwestorów ze stażem przekraczającym 15 lat - obecnie to 23,7 proc. Warto jednak zauważyć, że to po części naturalny proces, w 2009 roku polska giełda miała bowiem ledwie 18 lat, o dinozaurów z 15-letnim stażem było więc wówczas dużo ciężej niż dziś.

fot. / / SII

Rośnie także wielkość portfela. Jeszcze w 2012 roku przeszło 30 proc. respondentów dysponowało portfelem mniejszym niż 10 tysięcy złotych. Dziś odsetek ten spadł do 13,8 proc. Rekordowo wysoki jest w tym roku zaś odsetek respondentów dysponującym portfelem przekraczającym 100 tysięcy złotych. W sumie jest ich 24,5 proc., warto jednak zwrócić uwagę na spory odsetek odmów odpowiedzi na to pytanie (11,8 proc.), który w 2017 roku był najwyższy w historii i może zaburzać nieco porównywalność danych.

fot. / / SII

Co ciekawe wielkość portfela wpływa na sposób analizy. Wśród najbogatszych inwestorów jest zdecydowanie mniej techników i zdecydowanie więcej fundamentalistów. 10,1 proc. z nich przyznaje się zaś, że instrumentów finansowych analizować nie umie. W ogóle inwestorów odsetek ten wynosi aż 16,6 proc.

fot. / / SII

Kolejny trend to rosnąca dywersyfikacja portfela akcyjnego. Odsetek inwestorów posiadających jedną spółkę od dawna utrzymuje się na niskim poziomie, regularnie jednak spada odsetek tych, którzy mają 2-3 spółki na rzecz posiadających 8 i więcej spółek. Może to być pokłosie zarówno rosnącej świadomości inwestorów, jak i rosnących portfeli.

fot. / / SII

Wszystkie te trendy sprawiają, że upodabniamy się do inwestora niemieckiego. Ten wciąż ma większy staż, jest starszy, posiada więcej spółek i trzyma je dłużej. Profil niemieckiego inwestora nie zmienia się jednak już tak bardzo jak polskiego, co pokazuje, że zmierzamy właśnie w tym kierunku. Zapewne jest to pokłosie wydarzeń historycznych - niemiecka giełda jest dużo starsza niż polska, dodatkowo zabijający kulturę oszczędzania i inwestowania komunizm objął ledwie część niemieckiego kraju, podczas gdy Polskę objął całą.

fot. / / SII

Warto zwrócić uwagę, że w pewnej kwestii pomiędzy inwestorem polskim, a niemieckim wciąż jest przepaść. Za naszą zachodnią granicą jeździ się na WZA, są to wydarzenia, okazje do spotkań z zarządem i innymi akcjonariuszami czy wspólnego zjedzenia kiełbasek. W Polsce wciąż tego typu podejścia brakuje, twierdząco na pytanie dotyczące uczęszczania na WZA odpowiedziało ledwie 3,8 proc. respondentów. Warto dodać, że najchętniej na walne jeżdżą inwestorzy najbardziej majętni.

fot. / / SII

Trendy te nie są jednak żadną nowością, widać je już od kilku lat i 2017 rok po prostu je potwierdził. Największą niespodzianką badania jest pytanie o największe słabości rynku kapitałowego. Tutaj, z 41 proc. wskazań, zwyciężył podatek od zysków kapitałowych zwany również podatkiem Belki. Na samym końcu, z ledwie 0,7 proc. odpowiedzi, znalazł się wpływ polityki na rynek kapitałowy. To o tyle istotne, że w zeszłym roku na politykę wskazało aż 43 proc. respondentów. Wynika z tego więc, że polskiemu inwestorowi polityka już nie straszna.

fot. / / SII

Na koniec warto dodać, że najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów są raporty bieżące i okresowe spółek. Tuż za nimi uplasowały się serwisy internetowe, a wśród nich bezkonkurencyjny okazał się Bankier.pl. Naszą stronę w ankiecie wskazało 63,9 proc. respondentów, podczas gdy drugiemu w zestawieniu serwisowi przypadło ich 40 proc.

fot. / / Bankier.pl

Bankier w ankiecie OBI wygrywa nieprzerwanie od dekady. Warto wspomnieć także, że drugie miejsce wśród gazet zajął także "Puls Biznesu".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
latki
rozumiem, że średnio w wieku 57 lat używa się laski:)?
adam_torchala
To narzędzie do głosowania na WZA ;>

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki