REKLAMA

Jak zainwestować w srebro? [Poradnik]

Krzysztof Kolany2017-08-10 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-08-10 06:00

Nie chcę tu nikogo przekonywać do inwestowania w srebro. Nie zamierzam też rozwodzić się nad inwestycyjną wyższością srebra nad złotem (bądź odwrotnie). Nie chcę także zachęcać (ani zniechęcać) do białego metalu.

Celem niniejszego tekstu jest prezentacja możliwych sposobów zainwestowania w srebro. Proszę tylko pamiętać, że srebro przestało być metalem monetarnym i stało się przede wszystkim surowcem przemysłowym. Z tego (i nie tylko z tego) powodu jest to aktywo znacznie bardziej ryzykowane niż złoto i w mojej ocenie nie stanowi ono substytutu dla królewskiego metalu.

Srebro złotem dla zuchwałych

Na rynku finansowym niebezzasadnie panuje przekonanie, że srebro jest bardzo „dzikim” metalem, a jego zmienność jest znacznie wyższa niż w przypadku złota. Wystarczy spojrzeć na historyczny wykres. Na początku XXI wieku srebro było tematem inwestycyjnie martwym – nikt go nie chciał nawet przy cenach poniżej 5 dolarów za uncję. Na fali surowcowej hossy (1999-2008) cena srebra wzrosła czterokrotnie, (nieprzypadkowo) szczytując w marcu 2008 roku, gdy upadał największy short-seller srebra – bank inwestycyjny Bear Stearns. W tym samym okresie ceny złota również wzrosły mniej więcej czterokrotnie.

Różnice zaczynają się po roku 2008. W apogeum pierwszej fazy kryzysu finansowego notowania kontraktów terminowych na srebro spadły o 60 proc., nawet poniżej 8,50 USD za uncję. Korekta na złocie sięgnęła nieco ponad 30 proc. Trzy lata później złoto osiągnęło do dziś niepobity nominalny rekord na poziomie 1.920 USD za uncję.  A srebro.... No cóż, srebro dało popalić i wiosną 2011 roku w atmosferze spekulacyjnej bańki dotarło do niemal 50 dolarów za uncję. Kto nie posłuchał ostrzeżeń, ten (w ujęciu dolarowym) wciąż jest stratny prawie 70 proc. na swojej srebrnej inwestycji. Zatem na srebro trzeba uważać. Podczas bessy może mocno poparzyć. Ale za to podczas hossy potrafi przynieść prawdziwe góry złota.

Zakup srebra fizycznego

Najbardziej oczywistą opcją zainwestowania w srebro jest zakup fizycznego metalu w postaci sztabek i monet bulionowych. Operacja ta jest nawet łatwiejsza niż w przypadku złota, ponieważ:

  1. jednostkowa cena srebra jest znacznie niższa (1 uncja Ag kosztuje obecnie ok. 60 zł a taka sama ilość złota aż  4,5 tys. zł), więc nie musimy od razu dysponować dużą kwotą,
  2. z tego samego powodu  srebro podrabia się znacznie rzadziej niż złoto – trafienie na falsyfikat srebra to raczej kwestia sporego niefartu.

Podstawowa wada inwestowania w fizyczne srebro nazywa się VAT i w polskich warunkach wynosi 23 proc., podczas gdy złoto inwestycyjne w całej Unii Europejskiej jest z tego podatku zwolnione. 7 sierpnia u jednego z największych dilerów metali szlachetnych w Polsce jednouncjowy kanadyjski Liść Klonowy kosztował 77 zł – czyli niemal o jedną trzecią powyżej kursu z rynku terminowego! Dla porównania, ten sam diler oferował złotego kanadyjskiego Liścia Klonowego (też 1 oz) za 4.775 zł, a więc 5,6 proc. powyżej notowań giełdowych kontraktów terminowych. Widać, jaką różnicę robi VAT. 

fot. hemeroskopion / / YAY Foto

Niemniej jednak i tak jest to spory postęp. Jeszcze kilka lat temu rynek srebra inwestycyjnego w Polsce praktycznie nie istniał. Jeśli ktoś był zainteresowany fizycznym srebrem, udawał się do Berlina, gdzie mógł się zaopatrzyć w srebrne Filharmoniki korzystając z preferencyjnej, 7-procentowej stawki niemieckiego VAT-u. Niestety pod naciskiem Brukseli od początku 2014 roku Niemcy podwyższyli VAT na srebrne monety do 19 proc., co zamknęło „berlińską furtkę”. Obecnie ceny u dilerów w Berlinie (8.08.2017 było to 17,20 euro brutto, co przy kursie 4,26 za euro dawało 73,27 zł) do takich srebrnych eskapad już tak bardzo nie zachęcają. Zakup srebra bez VAT-u (albo z niższym VAT-em) nadal jest możliwy w Stanach Zjednoczonych (gdzie tego podatku nie znają) oraz w Szwajcarii, gdzie stawka VAT wynosi 8 proc.

Po drugie, fizyczne srebro będzie raczej trudniej odsprzedać (przynajmniej po korzystnej cenie) niż złoto. W sporych ilościach srebrne monety odkupi tylko duży diler metali szlachetnych, ale potrąci sobie solidną marżę. Szczęścia można próbować, wystawiając srebrne monety na sprzedaż za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych lub samemu znaleźć chętnego na zakup monet. Ale przy większych ilościach generuje to spory wydatek czasu i dość wysokie koszty transakcyjne.

Przy większych kwotach zaangażowanych w fizycznym srebrze dodatkową wadą są spore gabaryty naszej inwestycji. Warta obecnie ok. 150 tysięcy złotych kilogramowa sztabka złota bez problemu zmieści się w dłoni (mennica PAMP oferuje w wymiarach 115,5x52,5x9,2 mm, czyli niespełna 56 cm3). Lecz już kilogramowa sztaba czystego srebra zajmie prawie dwa razy więcej miejsca i jest obecnie warta niespełna dwa tysiące złotych (bez VAT-u). Aby ulokować 150 tysięcy złoty w srebrze, trzeba by zakupić ponad 77 kg białego metalu. W kryzysowej sytuacji (wojna, rewolucja, kataklizm naturalny) dużo trudniej byłoby się przemieszczać ze srebrem niż ze złotem o tej samej wartości.

Z drugiej strony jedną z zalet srebra może być właśnie to, że... nie jest złotem. Jeśli (gdy?) dojdzie do zapaści współczesnego systemu finansowego i powrotu złota do ładu monetarnego, każdy posiadacz królewskiego metalu łatwo może stać się podejrzany o terroryzm/działalność antypaństwową/spekulację czy inną zbrodnię. Za to srebro, które w takim układzie zapewne też znacznie zyska na wartości, raczej nie przyciągnie uwagi władz.

Inwestycje w srebro „papierowe”

Rozwiązaniem problemów logistycznych i płynnościowych jest zakup srebra „papierowego” występującego przede wszystkim pod postacią jednostek ETF. Jest to papier wartościowy (przynajmniej w teorii) w 100 proc. zabezpieczony fizycznym metalem (przynajmniej w przypadku replikacji fizycznej) przechowywanym w jakimś podziemnym skarbcu na Manhattanie czy Londynie. Dopóki tak faktycznie jest, to kurs jednostki takiego ETF-a powinien być równy wartości przypadającej nań srebra.

Dominatorem w tym gatunku jest iShares Silver Trust (SLV) posiadający (stan na 8.08.2017) ponad 10,5 tysiąca ton srebra wartego prawie 5,5 mld dolarów. Roczny koszt tego funduszu (expense ratio) to 0,50 proc. wartości aktywów. Do tego należy doliczyć prowizję maklerską – u polskich brokerów to co najmniej 38 złotych od transakcji. Ale i tak wychodzi znacznie taniej niż VAT i marża dilera w przypadku fizycznego metalu.

Srebrne ETF-y to propozycja dla inwestorów z krótko i średnioterminowym horyzontem inwestycyjnym, umożliwiająca uzyskanie rynkowych stóp zwrotu ze zmian cen srebra. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że co do istoty ETF jest derywatywą na kurs kontraktów terminowych na srebro, co może się okazać fatalne w skutkach w przypadku rozerwania więzi pomiędzy finansowym rynkiem terminowym, a cenami fizycznie istniejącego metalu.

ETF-y to także część systemu finansowego, więc w skrajnej sytuacji nie zapewni niezależności, jaką gwarantuje jedynie posiadanie złotych czy srebrnych monet/sztab pod osobistą kontrolą. Wówczas „papierowe” srebro może mieć raczej wartość papieru niż srebra. Zatem w przypadku inwestycji emerytalnych, gdy myślimy przede wszystkim o zachowaniu siły nabywczej naszych oszczędności, srebro fizyczne może okazać się lepsze od „papierowego”.

Zakup akcji kopalni srebra

Nie trzeba być posiadaczem fizycznego metalu, aby zarobić na wzroście jego ceny. Wystarczy być (współ)właścicielem kompanii go wydobywającej. Niestety, w przypadku srebra sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wśród 10 największych producentów tylko trzy są „czystym” zakładem na biały metal. Tak się bowiem składa, że ponad dwie trzecie wydobycia srebra pochodzi jako produkt uboczny przy wydobywaniu innych metali: miedzi, złota czy cynku.

Klasyczną tego typu „srebrną akcją” są notowane na giełdzie nowojorskiej walory Pan American Silver – siódmego co do wielkości producenta białego metalu. Z kolei na giełdzie londyńskiej dostępne są akcje meksykańskiego potentata Fresnillo. Modnym swego czasu srebrnym wehikułem są walory Wheaton Precious Metals (dawne Silver Wheaton) – czyli kompanii typu royalty, która zarabia na sprzedaży urobku z kopalń, dla których srebro jest tylko produktem pobocznym.

Akcje spółek wydobywających srebro działają jak instrument lewarowany: zwykle zmiana ich notowań jest kilkukrotnie większa od zmiany cen samego surowca. I działa to w obie strony. Przykładowo: w 2016 roku srebro (w USD) podrożało o 15 proc., zaś akcje Pan American Silver aż o 133 proc.

Po drugie, kupując akcje pojedynczej firmy górniczej, wystawiasz się na ryzyko specyficzne dla tego podmiotu. Może się okazać, że z jakichś względów nasza spółka popadnie w kłopoty i stracimy na inwestycji mimo że ceny samego srebra mocno wzrosną. Przed taką sytuacją można ochronić się albo kupując akcje kilku różnych producentów (co jest kosztowne i wymaga większego nakładu pracy analitycznej), albo nabywając ETF-a odzwierciedlającego zachowanie indeksu akcji  srebrnych spółek. Największym tego typu podmiotem jest Silver Miners ETF (SIL) kosztujący 0,65 proc. rocznie (plus prowizja maklerska za kupno/sprzedaż jego jednostek). Przy okazji przegląd portfela tego ETF-u umożliwia szybką orientację w temacie poszczególnych spółek wydobywających srebro.

Kontrakty terminowe, opcje i CFD na srebro

Dla inwestorów z żyłką hazardzisty dostępne są także kontrakty terminowe (futures) i CFD (kontrakty na różnice kursowe) oferowane przez giełdy i brokerów foreksowych. Zarówno futures jak i CFD są instrumentami pochodnymi z wbudowaną dźwignią finansową. Z tego powodu cechują się wyższym ryzykiem inwestycyjnym (tj. możliwością utraty kapitału) niż w przypadku zakupu akcji, ETF-ów czy fizycznego metalu.

W przypadku srebra punktem odniesienia są najczęściej notowania najbliższego kontraktu terminowego na nowojorskiej giełdzie towarowej (COMEX). To rynek płynny, ale raczej dla dużych graczy – jeden kontrakt opiewa na 5000 uncji, a depozyt zabezpieczający wynosi obecnie 5000 USD na kontrakt. Ponadto trzeba założyć rachunek maklerski oferujący dostęp do Comeksu.

Giełda nowojorska oferuje także opcje na kontrakty terminowe, co jest już wyższą szkołą jazdy. Ponadto zarówno opcje jak i kontrakty terminowe nadają się raczej do krótkoterminowej spekulacji, a nie do długoterminowego inwestowania. Niemniej jednak dla inwestora z naprawdę dużym portfelem Comex stanowi najtańsze źródło srebrnego bulionu, oferując fizyczną dostawę metalu.

Jednakże dla spekulanta z Polski bardziej przystępną opcją są oferowane przez rodzime platformy foreksowe instrumenty CFD. Są to pozagiełdowe odpowiedniki kontraktów terminowych, bez centralnego systemu rozliczeń i notowań, ale także bez określonego terminu zapadalności. Zaletą tych instrumentów jest ich elastyczność, dostępność i możliwość wykorzystania dźwigni finansowej. Główną wadą jest fakt, że drugą stroną transakcji (przynajmniej w dominującym w Polsce modelu market makera) jest sam broker. Gra przeciwko własnemu brokerowi stwarza dodatkowe ryzyko, o którym niektórzy klienci firm foreksowych zdążyli przekonać się na własnej skórze. Ponadto w przypadku srebra dochodzą stosunkowo wysokie spready oraz koszty utrzymywania pozycji dłużej niż jeden dzień. Zatem CFD są narzędziem do krótkoterminowej spekulacji srebrem, ale kompletnie nie nadają się do długoterminowych inwestycji.

Jak nie inwestować w srebro

Na koniec kilka subiektywnych rad, jakich inwestycji lepiej jest unikać. Z pewnością zakup srebrnej biżuterii nie jest najbardziej efektywnym sposobem inwestowania w biały metal. Kupione w ten sposób srebro będzie znacznie droższe niż zakup takiej samej ilości srebrnego bulionu. Srebrne naszyjniki, pierścionki czy kolczyki na rynku wtórnym mają po prostu wartość srebrnego złomu. Tego ostatniego także nie polecamy – jego ceny mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe od cen srebra inwestycyjnego.

Z reguły nie warto także zawracać sobie głowy wszelkimi monetami kolekcjonerskimi, w których oprócz wartości metalu płacimy także za trudną do oszacowania (zwłaszcza dla laika) wartość numizmatyczną. Po prostu zakup takich monet wychodzi dużo drożej niż zakup monet bulionowych (chyba że komuś uda się kupić srebrną monetę kolekcjonerską po cenie zawartego weń kruszcu – a takie sytuacje już się zdarzały np. w przypadku monet emitowanych przez NBP).

Polską specjalnością stał się granulat srebra, stanowiący surowiec dla producentów biżuterii czy dla przemysłu. Ale z punktu widzenia inwestora to opcja obarczona praktycznie samymi wadami: trudno sprawdzić próbę metalu i trudniej odsprzedać, czego nie rekompensuje nieco niższa cena samego towaru. W mojej opinii lepiej kupić dużą sztabkę u renomowanego dilera niż bawić się granulatem.

Ze sporą rezerwą podchodzę też do wszelkich certyfikatów inwestycyjnych i produktów strukturyzowanych oferowanych przez działające w Polsce banki. To z reguły najgorszy sort „papierowego” srebra. W większości tego typu produktów zarabia bank i jego pośrednicy, a klient rzadko kiedy wychodzi na swoje. Dzieje się tak tym częściej, im bardziej skomplikowany jest dany instrument, nierzadko z wbudowanymi opcjami barierowymi i innymi egzotycznymi instrumentami pochodnymi. Jeśli chcesz nabyć „papierowe” srebro, to z dużym prawdopodobieństwem lepiej wyjdziesz na zakupie jednostki ETF niż na certyfikacie oferowanym przez bank lub TFI.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (25)

dodaj komentarz
active_trader
cena srebra coś za bardzo nie odbija, to może być niezła okazja dalej do kupna?
http://i64.tinypic.com/24cebyp.png
sel
Zakup biżuterii może być taką samą albo lepszą inwestycją niż w stary obraz.. Jeżeli ktoś ma pojęcie o sztuce i jej wartości,a dodatkowym atutem jest waga czystego srebra...
sel
W Estonii jest vat taki jak w całej UE . Najtaniej to prowadzić skup srebra ?. KGHM ma granulat i sztaby w każdej ilości do sprzedania???
tester86
Nie rozumiem tego artykulu. Z jednej strony zaleca sie inwestycje w fizyczne srebro, a z drugiej pisze sie, ze trudno je sprzedac po dobrej cenie oraz zajmuje wiele miejsca. Wynika z tego, ze fizyczne srebro to srednia inwestycja.
mocarz
W Estonii nie ma VAT-u na srebro.
open_mind
I jeszcze raz: Zawsze się mówiło że zakup Np. srebra , złota to takie zabezpieczenie na przyszłość przed inflacją. Ale doszło do tego że przy tych „wygenerowanych” niskich cenach srebra to jego zakup z pewnością okaże się też i dobrą inwestycją.
Srebro - najbardziej zaniżona cena bez którego życie i technologia
I jeszcze raz: Zawsze się mówiło że zakup Np. srebra , złota to takie zabezpieczenie na przyszłość przed inflacją. Ale doszło do tego że przy tych „wygenerowanych” niskich cenach srebra to jego zakup z pewnością okaże się też i dobrą inwestycją.
Srebro - najbardziej zaniżona cena bez którego życie i technologia na tej planecie by było niemożliwe opuszcza systematycznie Polskę wprost za darmo. Suppressed by the USA and Londyn.
Pytanie czy Prezesi KGHM Polska Miedź powinni iść na długie lata do więzienia za te jawne nieprawidłowości? To samo pytanie dotyczy Meksyku i podobnych - największego eksportera tego metalu, Nie chcę pokazywać palcem ale ktoś tu zarabia dużą kasę na tej przewałce na skalę światową.
Ja proponuję (takie marzenie) aby stworzyć narodowy fundusz udziałowy skupowania srebra (chociaż częściowo) po cenie „oficjalnej” od KGHM Polska Miedź, zamiast trzymania pieniędzy w bankach i tracących na wartości oraz niepewności z tym związanych. Zarobek gwarantowany w przyszłości. Nie ma lipy. Polski eksport to około 41 milionów uncji razy 67 złotych spot price = 2747 000 000 złotych. Znając polskie realia my otrzymujemy od USA tylko skromną sumkę z tego. Bo nie muszą dodawać że wszystko zbiera USA. A Rosja kiedyś węgiel brała ! Ale głupole z nich byli.
I jeszcze: Czy Polska mennica nie mogła by bić srebrnych Polskich orłów o np. Nominale 50 zł.
Byłby momentalnie rozpoznawalne na całym świecie i sławiły by w tym przypadku Polską mądrość. A tak co Polskie mennice USA orły nam proponują a my im srebro na nie wysyłamy. Tak nasze mennice potrafią bić tylko „badziewiowe monety okolicznościowe” Dla Januszy kolekcjonerów. Masakra.
open_mind
Przemysłowy charakter srebro zawdzięcza swoim właściwościom. Ma bowiem największą przewodność elektryczną i termiczną, jest odporne na korozję, charakteryzuje się niską rezystencją i wysoką antyseptycznością, ma wysoki współczynnik obicia światła.
Elektryka i elektronika
W elektryce srebro wykorzystuje
Przemysłowy charakter srebro zawdzięcza swoim właściwościom. Ma bowiem największą przewodność elektryczną i termiczną, jest odporne na korozję, charakteryzuje się niską rezystencją i wysoką antyseptycznością, ma wysoki współczynnik obicia światła.
Elektryka i elektronika
W elektryce srebro wykorzystuje się w szczególności do produkcji przewodników, przełączników, styków i bezpieczników. Ciężko znaleźć sprzęt elektroniczny pozbawiony srebrnych elementów.  Jeśli coś ma włącznik lub wyłącznik, najprawdopodobniej srebro odgrywa tam kluczową rolę. W pełni wyposażony samochód może mieć ponad 40 zawierających srebro przełączników służących do uruchomienia silnika, wspomagania kierownicy, hamulców, okien, lusterek, zamków itd.
Srebro spotkamy w obwodach drukowanych, gdzie łączy ze sobą ścieżki układów elektronicznych. Stosuje się je w układach kontrolujących działanie samolotów, silników samochodowych, systemów zabezpieczeń, sieci telekomunikacyjnych, telefonów komórkowych czy odbiorników telewizyjnych. Większość klawiatur komputerowych używa srebrnych przełączników membranowych.
W jednym telefonie komórkowym znajduje się średnio 0,25 g srebra, a w jednym komputerze 1g srebra. W 2008 r. do produkcji telefonów komórkowych zużytych zostało 325 ton srebra, a do produkcji komputerów 300 ton srebra.
Stopy lutownicze
Srebro ułatwia łączenie materiałów, dając gładkie, szczelne i odporne na korozje połączenia. Srebrne stopy lutownicze są powszechnie stosowane np. w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz w sektorach energii elektrycznej, motoryzacyjnym czy lotniczym. Srebrne cyny lutownicze wykorzystuje się też do łączenia miedzianych rur w domach, by wyeliminować stosowanie Lutów ołowianych i zapobiegać pojawianiu się bakterii.
Fotografia
Fotografia była przez lata jednym z podstawowych zastosowań przemysłowych srebra. Szybki rozwój mediów cyfrowych powoduje jednak malejące zapotrzebowanie. Tradycyjna fotografia bazuje na wrażliwości na światło srebrnych halogenków obecnych w kliszy aparatu. Kiedy klisza wystawiona jest na światło, halogenki srebra zmieniają się, ukazując ukryty obraz, który można przekształcić w fotografię. Jest to użyteczne w fotografii tradycyjnej, kinematografii oraz zdjęciach rentgenowskich.
Lustra i powłoki
Unikalne właściwości sprawiają, że wypolerowane srebro zapewnia niemal 100-procentowe odbicie światła. Pozwala to na wykorzystanie go w produkcji luster, ale też przy pokryciu szkła, celofanu i metali. Nowością jest przezroczysta srebrna powłoka na podwójne szyby w oknach termicznych. Taka powłoka zapobiega przedostaniu się gorących promieni słonecznych, ale też zatrzymuje wewnętrzne ciepło. Srebro chroni też statki kosmiczne przed promieniami słonecznymi.
Medycyna
Srebro, na poziomie atomowym, pochłania tlen, przez co uniemożliwia oddychanie bakteriom, powodując ich uśmiercenie. Ta właściwość oraz nietoksyczność pozwoliły srebru odgrywać kluczową rolę w medycynie już od tysięcy lat. Zanim rozpowszechniły się antybiotyki, rany owijano srebrną folią, a srebro koloidalne i inne srebrne preparaty były spożywane lub stosowane miejscowo. Srebro było też używane do wytwarzania kropel do oczu oraz w higienie jamy ustnej do leczenia i zapobiegania infekcjom.
Chociaż srebro nie jest toksyczne, regularne zażywanie nawet mniejszych ilości (już od 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie) może prowadzić do srebrzycy. Objawem tej choroby jest zmiana koloru skóry na niebieski lub niebieskoszary w miejscach wystawionych na promienie słoneczne. Badania nie wykazały jednak innych działań chorobotwórczych poza zmianami koloru skóry.
Rozwój bakterii odpornych na antybiotyki zwiększa popyt szpitali na srebro. Pokrycie niewielkimi ilościami srebra powierzchni szpitalnych i sprzętu medycznego może zapobiec rozprzestrzenianiu się czynników chorobotwórczych. Srebro w sprzęcie chirurgicznym, opatrunkach i maściach chroni rany przed zakażeniem. Srebrna sulfadiazyna jest szczególnie przydatna dla ofiar poparzeń, ponieważ zabija bakterie, a jednocześnie pozwala skórze odrosnąć. Zabiegi jonami srebra mogą leczyć zakażenia kości i umożliwiają regenerację uszkodzonej tkanki.
Panele słoneczne
Energetyka słoneczna już w tym momencie zużywa ok. 5 procent rocznej podaży srebra (w 2013 r. zużycie szacuje się na 1630 ton). To zastosowanie zanotowało najbardziej dynamiczny wzrost zapotrzebowania, bo jeszcze w 2000 r. do produkcji paneli słonecznych wykorzystywano tylko ok. 30 ton srebra (do wyprodukowania jednego panelu potrzeba 20 g srebra). Największym producentem paneli słonecznych są Chiny, które odpowiadają za ponad połowę popytu na srebro do ogniw fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę plany zwiększenia produkcji energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej głównie w Chinach i Japonii w najbliższych latach możemy spodziewać się nawet podwojenia popytu na srebro do produkcji paneli słonecznych.
open_mind
Ceny metali szlachetnych wyceniane przez niezależnych ekspertów w oparciu o „pierdylion-owe” góry derywat podparte tylko zaufaniem powinny wynosić dla złota 65 tysięcy za uncję a dla srebra 0koło 5400 dolarów za uncję. I teraz widzicie czy banksterzy mogą do tego dopuścić, nigdy w życiu, bo światowy system upadł Ceny metali szlachetnych wyceniane przez niezależnych ekspertów w oparciu o „pierdylion-owe” góry derywat podparte tylko zaufaniem powinny wynosić dla złota 65 tysięcy za uncję a dla srebra 0koło 5400 dolarów za uncję. I teraz widzicie czy banksterzy mogą do tego dopuścić, nigdy w życiu, bo światowy system upadł by w parę dni. Co nie ulega kwestii że i tak jesteśmy w przededniu epokowych wydarzeń!
antonicaracal
Ciekawe za ile KGHM sprzedaje srebro do USA ???
sztos1
spoko , niebawem będą "bite " 1-no uncjowe srebrne " MIŚKI ANTONÓWKI ".

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki