REKLAMA

Zwiększa się zagrożenie pożarowe w lasach

2020-05-09 15:58
publikacja
2020-05-09 15:58

Ponownie zwiększyło się zagrożenie pożarowe w wielu częściach kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i lubuskim oraz na południu Mazowsza, centrum Lubelszczyzny, północy Śląska i Dolnego Śląska - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa.

fot. / / Lasy Państwowe

Według mapy opublikowanej w sobotę na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa, na pozostałym obszarze kraju zagrożenie pożarowe określane jest jako średnie, a w kilku regionach małe. Tak jest w centralnych częściach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz w północnej części Wielkopolski.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach wynika z panującej w kraju suszy. Instytut apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Ponadto Lasy Państwowe informują w sobotę na swojej stronie internetowej, że aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objęte są wybrane obszary leśne na terenie 13 z 430 nadleśnictw. (PAP)

Autorka: Daria Kania

dka/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itsofunny
Taka wiadomość równa się z ze zwiększeniem zagrożenia na wysypiskach

Powiązane: Susza w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki