REKLAMA

Zmiany w emeryturach służb mundurowych

2019-08-13 22:43
publikacja
2019-08-13 22:43

Nowela, której celem jest przyznanie pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, poinformowała we wtorek jego Kancelaria.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto / / Zuma Press

Jak podała Kancelaria, 13 sierpnia prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia, a także 100-procentową rekompensatę za nadgodziny. Obie zmiany mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca 2019 roku. Są one skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.

Obecnie obowiązujący zapis mówi, że emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma ukończone 55 lat i odsłużył co najmniej 25 lat w Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej.

W przypadku nadgodzin nowe rozwiązania ujednolicą zasady ich przyznawania. Obecnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają 100-procentowo płatne nadgodziny, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Marszałkowej – 60-procentowe, a np. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa nie mogą mieć wypłacanych pieniędzy za nadgodziny, a jedynie odbierać za nie wolny czas.

Nowelizacja przewiduje, że prawo do 100-procentowo płatnych nadgodzin otrzymają wszyscy funkcjonariusze służb. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – będą mogli mieć w zamian czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego zostanie im wypłacona rekompensata pieniężna. Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego za przepracowane nadgodziny będą mogli złożyć w ciągu 10 dni.

"Rekompensata pieniężna będzie wynosić 1/172 część miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby. Wyjątek będzie dotyczył strażaków, dla których rekompensata pieniężna wynosić będzie 1/172 średniego miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego strażakowi w okresie rozliczeniowym" - informowało Centrum Informacyjne Rządu.

nmk/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
sztos1
DLACZEGO usuwane są posty krytukujace kosmiczne [ w stosunku do innych obywateli ] przywileje emerytalne [ i nie tylko ] ? Czyżby jako moderator pracował jakiś były emerytowany 45 letni mundurowy .... ORMO CZUWA ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
r4k
Jak to jest możliwe?

Przytłaczająca większość Polaków jest przeciwna przywilejom emerytalnym mundurowych,
a jednocześnie Duda który podpisał ustawę ma 70% poparcia?

trooper
plebs wszystko kupi, odchody również, byle opakowane w świecące sreberka
antek10
Politycy powinni finansowac rozdawanie kasy ze swojej kieszeni.
1a2b
A nie ma dla nich w Policji jakiegoś łatwiejszego zajęcia na stare lata? Tak jak to się robi w cywilizowanych krajach. Te wszystkie kasty cwaniaków na utrzymaniu podatników tak irytują, że już pora z tym skończyć. W zamian za to Duda podpisuje jakieś idiotyzmy i mianuje coraz to więcej generałów. Sam sobie ciulu utrzymuj A nie ma dla nich w Policji jakiegoś łatwiejszego zajęcia na stare lata? Tak jak to się robi w cywilizowanych krajach. Te wszystkie kasty cwaniaków na utrzymaniu podatników tak irytują, że już pora z tym skończyć. W zamian za to Duda podpisuje jakieś idiotyzmy i mianuje coraz to więcej generałów. Sam sobie ciulu utrzymuj tych cwaniaków!
sztos1
Z emerytowanych 45-60 letnich generałów to w Polsce można by utworzyć pułk ..a z kapitanów , do pułkowników i ich odpowiedników całą armię.
trooper
Jadę do Szwecji i spotykam na ulicy spacerujących członków rządu. Przyjeżdzam do Polski a tu każdy minister pod grubą ochroną policji. Czy u nas biją polityków czy czego się tak rządzący boją?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki