REKLAMA

ZUS sypie kasą przed wyborami. 1,5 mln osób otrzyma w piątek "czternastki"

2023-09-13 13:17
publikacja
2023-09-13 13:17

Około 1,5 mln osób otrzyma w piątek (15 września) czternaste emerytury. Oznacza to, że świadczenie - licząc od 1 września - trafi w sumie do prawie 5 mln osób na łączną kwotę ok. 10,5 mld zł - przekazał w środę ZUS.

ZUS sypie kasą przed wyborami. 1,5 mln osób otrzyma w piątek "czternastki"
ZUS sypie kasą przed wyborami. 1,5 mln osób otrzyma w piątek "czternastki"
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

15, 20 i 25 września tego roku kolejni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 2650 zł brutto.

"Wypłata 14. emerytury jest kontynuowana. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Po piątkowych przelewach kwota wypłaconych świadczenia wzrośnie do około 10,5 mld złotych" - powiedziała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

"Zgodnie z harmonogramem 15 września +czternastka+ trafi do następnych 1,5 mln osób. W sumie czternastki otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln osób" - dodała szefowa ZUS.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną "czternastkę", a w przypadku renty rodzinnej, kwota "czternastki" zostanie podzielona pomiędzy wszystkich uprawnionych po równo.

"Czternastki" nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do "czternastki", np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że "czternastka" przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

"Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Średnia emerytura po dekadach pracy i niby coraz to bardziej godnej??? od wielu lat dla niby wszystkich płacy?????? niestety wynosi obecnie około 3300 Brutto !!!!!!.Cóż....Jak rynek i gospodarka przez dekady niby dynamicznego rozwoju i wzrostu PKB przecież z ludzkiej pracy niejednokrotnie ciężkiej ,sumiennej,wydajnej,profesjonalnej,Cóż...Średnia emerytura po dekadach pracy i niby coraz to bardziej godnej??? od wielu lat dla niby wszystkich płacy?????? niestety wynosi obecnie około 3300 Brutto !!!!!!.Cóż....Jak rynek i gospodarka przez dekady niby dynamicznego rozwoju i wzrostu PKB przecież z ludzkiej pracy niejednokrotnie ciężkiej ,sumiennej,wydajnej,profesjonalnej, dochodowej i na końcu nierzadko z pozostawionym w niej uszczerbkiem na zdrowiu nie był w stanie ,nie miał chęci lub raczej nie chciał nie miał interesu latami dekadami godnie im w większości zapłacić za pracę to niestety teraz w dobie detalicznej sekretnie wysokiej drożyzny wypadałoby pomóc w tej spokojnej choć na koniec życia ludzkiej czekającej wszystkich starości!!!.
simonsoft8
pziutek idzie na górę
blesso
14kę w pełnej kwocie dostanie poseł mający działek budowlanych za 6 mln zł a sumaryczny majątek szacowany na 8 mln zł ale pobierający niską emeryturę.
Ten poseł dostaje 14kę jak i 13kę .
Tak PiS rozdaje pieniądze bogaczom.
blesso
Zapytaj twoich rodziców czy dziadków skąd mają pieniądze na chleb, czynsz oraz leki.
ZUS wypłaca emerytury od 80 lat !
tomitomi odpowiada blesso
poprawnie ; okrada ludzi z pieniędzy już 80 lat !
blesso odpowiada tomitomi
ZUS to system. Nikt nikogo nie okrada.
Tyle ile włożyłeś - tyle dostaniesz.
simonsoft8 odpowiada blesso
ZUS wypłaci prawdopodobnio
zoomek odpowiada blesso
Nie.
Ile wpłacą te obecne dzieci który jest ZA MAŁO!
Ogarnij się!
blesso odpowiada zoomek
Słyszałeś o stopie zastąpienia?
Tylko dłuższa praca albo późniejsze wystąpienie o świadczenie ratuje system.
Na większą liczbę narodzin nie ma co liczyć.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki