ZUS: najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat

Najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat, to one są największym beneficjentem zasiłków chorobowych - powiedziała w niedzielę prezes ZUS Gertruda Uścińska.

(fot. moodboard / YAY Foto)

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska w niedzielę w Radio Zet mówiła, że Polacy "chorują sporo", chociaż "w pierwszym półroczu tego roku mniej niż w ubiegłym roku". "Kiedy analizuję przyczyny niezdolności do pracy i oczywiście zasiłki chorobowe, długość tych dni chorobowych, ilość wystawianych przez lekarzy zwolnień - to najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat" - dodała.

"One są największym beneficjentem zasiłków chorobowych, wynagrodzenia chorobowego - a więc oczywiście wszystkie te potoczne poglądy, że najwięcej korzystają osoby w wieku przedemerytalnym, po prostu nie mają żadnego uzasadnienia w centralnym rejestrze zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy" - podkreśliła prezes.

"Nasz udział - podatników - w dofinansowaniu funduszu chorobowego jest bardzo duży. Praktycznie od 2009 r. jest wzrastający udział dotacji budżetu państwa" - powiedziała.

Jak informował pod koniec maja rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, przez cztery pierwsze miesiące 2019 roku lekarze wystawili 9,2 mln zwolnień na 102, 9 mln dni.

Najczęściej, bo w blisko 36 proc. przypadków, korzystano ze zwolnienia do 5 dni, z czego 3,5 proc. stanowiły zwolnienia jednodniowe. Blisko 27 proc. zaświadczeń lekarze wystawili na okres 6-10 dni, a 33 proc. – 11-30 dni.

W pierwszym kwartale 2019 r. wydatki związane z wypłatą świadczeń chorobowych sięgnęły 5,1 mld zł (wzrost o 7 proc. rdr.). Z Funduszu Chorobowego FUS na zasiłki chorobowe trafiło nieco ponad 3 mld zł, natomiast pracodawcy za absencję do 33 dni wypłacili ok. 2 mld zł.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 glos_rozsadku

@sebastianz1: no właśnie, powinniśmy podzielić te statystyki na ludzi i kobiety.

! Odpowiedz
1 32 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 marianpazdzioch

"Najlepsze" było jak jeszcze niedawno dziewczyna umawiała się ze znajomymi na prezesowską pensję, a później szła na macierzyński na ile fabryka dała i płacili jej go właśnie w oparciu o tę pensję.

! Odpowiedz
6 17 xazoir

Dwa słowa : Wypalenie zawodowe.
Jeżeli są Ci ludzie aż tak drenowani w pracy, to nie ma co się dziwić, że co chwila "chorują". Sam w wieku 26-28 lat miałem takie sytuacje, że próbowano mnie drenować w pracy bo "Młody". Szybko jednak się naprawili, jak zap**doliłem 3 miesięcznym L4 :) Od tamtej pory nawet nie myślą o "nadprogramowymi godzinami pracy, bądź sprawami, które nie dotyczą mnie ani mojego działu"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 tygztqbq77n5mg9ercmet

Znam to z autopsji niestety. Zatrudniają człowieka na pełen etat i mają pretensje, że nie robisz 80h tygodniowo xD. Kiedyś można było pozbyć się takiego pracownika, bo chętnych na jego miejsce nie brakowało. Teraz pozostaje gadanie, zastraszanie i zatruwanie atmosfery w pracy, ale każdy średnio rozgarnięty ratuje się wtedy L4 i firma musi spokornieć. Skończyło się wyzyskiwanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 22 bha

Niestety ...Coraz bardziej toksyczny ,stresujący ,niepewny,tani klimat pracy i nie tylko... to i chorują coraz częściej.

! Odpowiedz
2 8 onurb

Do pluto85md. Manipulujesz i kłamiesz. W artykule ewidentnie jest napisane, że największym beneficjentem zasiłków chorobowych jest grupa osób w wieku 30-39 lat. Można to również bez takich artykułów zauważyć w życiu codziennym.

! Odpowiedz
5 21 pluto85md

Najwiecej choruja w przedziale 30-39 lat, ale nie najczesciej. Otoz po pierwsze w tej grupie jest najwyzszy odsetek pracujacych w calym spoleczenstwie (76%), po drugie to przedzial wiekowy wyzu demograficznego. Najczesciej zas choruja w przedziale 50-59, w szczegolnosci w okresach ochronnych. Kilka procent ciagnie ostatnie 4 lata na zwolnieniach, urlopach i okolo 2 miesiecy w roku w pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 51 krzy___

To logiczne, w 40-tym roku zycia te chorowite osoby w mundurach przechodzą na emeryturę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil