Wykryto blisko 194 tys. podejrzanych faktur JPK_VAT

Od stycznia do września br. przeanalizowano ponad 4 mld faktur JPK_VAT i wykryto blisko 194 tys. podejrzanych faktur, wystawionych przez 73,4 tys. podmiotów - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Finansów. Dodało, że kwota VAT z podejrzanych faktur to 377,8 mln zł.

(Ministerstwo Finansów)

Od początku 2018 r. obowiązek składania plików obejmuje wszystkich przedsiębiorców, będących płatnikami VAT.

"W I półroczu 2018 r. zidentyfikowali do wyjaśnienia 155 tys. 443 faktury, wystawione przez 55 tys. 780 podmiotów niezarejestrowanych do VAT. Kwota podatku VAT z tych faktur to ponad 260 mln zł" - mówił w październiku na konferencji wicedyrektor departamentu analiz w MF Zbigniew Wiliński. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 wektorwg

A wystarczy aby małe firmy które stanowiła 90 % wpływów do budżetu nie zapłaciły prze miesiąc zysku PIT i VAT. Jest duża forma nacisku. Niestety nie potrafimy się zjednoczyć jak górnicy i pokazać tej grupie trzymającej władze kto tu rządzi......

! Odpowiedz
17 41 po_co

CO TO ZNACZY PODEJRZANE !
Prowadząc biznes, mniejszy lub większy nie mam ochoty bać się każdego dnia o to czy smutny pan z urzędu przyjdzie trzepać mnie za to, że zafakturowałem marchewki jako środek trwały.
Z pełną świadomością napisałem o strachu ponieważ działając pod szyldem "jednoosobowa działalność gospodarcza" odpowiadam za błędy całym swoim prywatnym majątkiem.

Jeżeli urząd ma jakieś podejrzenia co do faktur to okres w którym powinien je zgłaszać należy diametralnie skrócić i uzależnić od obrotu albo od liczby pracowników. Jako samozatrudniony wypełniam miesięcznie kilkanaście kwitów, natomiast urzędy mają po 5 lat aby zwrócić się do mnie z pretensjami. Przez 5 lat od wystawienia ostatniej faktury żyje w niepewności czy aby nowy naczelnik nie zinterpretuje przepisów inaczej.

Bo tutaj nie chodzi tylko o samo prawo ale o jego lokalne interpretacje. Pracując od kilku lat mam już zgromadzone dosłownie 3 teczki dokumentów tylko po to aby móc udowadniać urzędom, że to co robiłem miało miejsce. Przecież to jest chore, JPK miało ułatwić wykrywanie przestępstw i unormować sytuację z deklaracjami, a jest jak było tylko kolejny raz trzeba było przeszkolić siebie i księgowych oraz wydać pieniądze na nowe oprogramowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 dziki_losos

JPK służy do uszczelnienia systemu podatkowego, aby można było finansować wydatki. Przedsiębiorca jest tylko trybikiem w maszynie.

! Odpowiedz
2 15 po_co odpowiada dziki_losos

Nie mam problemów z płaceniem podatków, jak każdy chciałbym płacić je najniższe jak tylko mogę.
Mam problem z tym, że nie wiem jak mam to robić dobrze aby nie zostać uznanym za przestępcę. Oficjalna wykładnia mówi aby korzystać z pomocy radcy prawnego albo zgłaszać się po interpretacje.
Problem w tym, że przy rozliczaniu marchewki koszt radcy prawnego jest niebagatelny, a interpretacje NSA są coraz częściej ignorowane przez naczelników US.

Jest jeszcze taka sprawa, że płacąc księgowej, radcy prawnemu, opierając się o wyrok NSA i mając w ręce wyrok sądu z klauzulą wykonywalności nadal mogę zostać przez urząd potraktowany jak przestępca bo oni mają własne zdanie.
JPK miało część takich spraw uprościć i ujednoznacznić.

Wkurza mnie to bo chcę pracować i prowadzić biznes w Polsce, a nie uciekać za granicę jak zdecydowana większość moich znajomych ale na każdym kroku czuję się jak przestępca. Ludzie których znam z czasów szkolnych, którzy dorobili się miana małej (<50) i średniej (<250) firmy dzisiaj mają spore kłopoty ze zdrowiem wynikające z ciągłych problemów z urzędami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 zenonn odpowiada po_co

Media codziennie pokazują negatywne postawy i co? I nic

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.