Wykryto blisko 194 tys. podejrzanych faktur JPK_VAT

Od stycznia do września br. przeanalizowano ponad 4 mld faktur JPK_VAT i wykryto blisko 194 tys. podejrzanych faktur, wystawionych przez 73,4 tys. podmiotów - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Finansów. Dodało, że kwota VAT z podejrzanych faktur to 377,8 mln zł.

(Ministerstwo Finansów)

Od początku 2018 r. obowiązek składania plików obejmuje wszystkich przedsiębiorców, będących płatnikami VAT.

"W I półroczu 2018 r. zidentyfikowali do wyjaśnienia 155 tys. 443 faktury, wystawione przez 55 tys. 780 podmiotów niezarejestrowanych do VAT. Kwota podatku VAT z tych faktur to ponad 260 mln zł" - mówił w październiku na konferencji wicedyrektor departamentu analiz w MF Zbigniew Wiliński. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 wektorwg

A wystarczy aby małe firmy które stanowiła 90 % wpływów do budżetu nie zapłaciły prze miesiąc zysku PIT i VAT. Jest duża forma nacisku. Niestety nie potrafimy się zjednoczyć jak górnicy i pokazać tej grupie trzymającej władze kto tu rządzi......

! Odpowiedz
17 41 po_co

CO TO ZNACZY PODEJRZANE !
Prowadząc biznes, mniejszy lub większy nie mam ochoty bać się każdego dnia o to czy smutny pan z urzędu przyjdzie trzepać mnie za to, że zafakturowałem marchewki jako środek trwały.
Z pełną świadomością napisałem o strachu ponieważ działając pod szyldem "jednoosobowa działalność gospodarcza" odpowiadam za błędy całym swoim prywatnym majątkiem.

Jeżeli urząd ma jakieś podejrzenia co do faktur to okres w którym powinien je zgłaszać należy diametralnie skrócić i uzależnić od obrotu albo od liczby pracowników. Jako samozatrudniony wypełniam miesięcznie kilkanaście kwitów, natomiast urzędy mają po 5 lat aby zwrócić się do mnie z pretensjami. Przez 5 lat od wystawienia ostatniej faktury żyje w niepewności czy aby nowy naczelnik nie zinterpretuje przepisów inaczej.

Bo tutaj nie chodzi tylko o samo prawo ale o jego lokalne interpretacje. Pracując od kilku lat mam już zgromadzone dosłownie 3 teczki dokumentów tylko po to aby móc udowadniać urzędom, że to co robiłem miało miejsce. Przecież to jest chore, JPK miało ułatwić wykrywanie przestępstw i unormować sytuację z deklaracjami, a jest jak było tylko kolejny raz trzeba było przeszkolić siebie i księgowych oraz wydać pieniądze na nowe oprogramowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 dziki_losos

JPK służy do uszczelnienia systemu podatkowego, aby można było finansować wydatki. Przedsiębiorca jest tylko trybikiem w maszynie.

! Odpowiedz
2 15 po_co odpowiada dziki_losos

Nie mam problemów z płaceniem podatków, jak każdy chciałbym płacić je najniższe jak tylko mogę.
Mam problem z tym, że nie wiem jak mam to robić dobrze aby nie zostać uznanym za przestępcę. Oficjalna wykładnia mówi aby korzystać z pomocy radcy prawnego albo zgłaszać się po interpretacje.
Problem w tym, że przy rozliczaniu marchewki koszt radcy prawnego jest niebagatelny, a interpretacje NSA są coraz częściej ignorowane przez naczelników US.

Jest jeszcze taka sprawa, że płacąc księgowej, radcy prawnemu, opierając się o wyrok NSA i mając w ręce wyrok sądu z klauzulą wykonywalności nadal mogę zostać przez urząd potraktowany jak przestępca bo oni mają własne zdanie.
JPK miało część takich spraw uprościć i ujednoznacznić.

Wkurza mnie to bo chcę pracować i prowadzić biznes w Polsce, a nie uciekać za granicę jak zdecydowana większość moich znajomych ale na każdym kroku czuję się jak przestępca. Ludzie których znam z czasów szkolnych, którzy dorobili się miana małej (<50) i średniej (<250) firmy dzisiaj mają spore kłopoty ze zdrowiem wynikające z ciągłych problemów z urzędami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 zenonn odpowiada po_co

Media codziennie pokazują negatywne postawy i co? I nic

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.