Wsparcie padło. Kurs złota najniżej od sierpnia

główny analityk Bankier.pl

Obronione we wtorek wsparcie nie utrzymało się długo. W czwartek nad ranem linie obronne złotych byków zostały przełamane. Nad złotem wciąż wisi coraz bardziej realna (i coraz bliższa) groźba podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Dwa dni temu, po „klasyku na otwarciu”, udało się jeszcze obronić poziom 1265 USD/oz. W czwartek nad ranem poziom ten pękł z hukiem. Do południa kurs złota spadł do 1257,50 USD/oz., co oznacza obniżkę o 0,6 proc. względem środowego zamknięcia.

Grudniowy spadek cen złota to w ostatnich latach taka nowa „świecka tradycja”. Od 2009 roku w 6 na 8 przypadków grudzień przyniósł spadek dolarowych cen złota. W ostatnich sześciu latach było pięć spadkowych grudni na rynku złota.

(Bankier.pl)

Ponadto, w ostatnich trzech latach daje się zaobserwować jeszcze jedną prawidłowość: kurs złota maleje w pierwszej połowie miesiąca, po czym stabilizuje się lub rośnie w okresie świątecznym.  Co więcej, zwyżki były kontynuowane także w styczniu. Z sześciu ostatnich styczni złoto pięć z nich zakończyło na plusie.

("Złotowieści" 6/2017; Bankier.pl)

Na tę obserwację statystyczną nakłada się druga prawidłowość: w ostatnich dwóch latach złoto taniało przed podwyżkami stóp procentowych w USA i zaczynało drożeć po takim decyzyjnym posiedzeniu Fedu. Rynek terminowy oraz ekonomiści są przekonani, że 13 grudnia Rezerwa Federalna dokona trzeciej w tym roku podwyżki stóp procentowych, podnosząc oprocentowanie dolara o kolejne 25 pb., do 1,25-1,50 proc. Szanse na taki scenariusz są wyceniane na ponad 90 proc. - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Wzrost stóp procentowych w USA to podwójnie niekorzystna informacja dla cen złota. Po pierwsze, bo zwiększa koszt alternatywny trzymania królewskiego metalu. Część inwestorów może zamiast złota wybrać inną (względnie) bezpieczną lokatę kapitału: depozyt bankowy lub obligacje skarbowe. Po drugie, bo wyższe stopy w Fedzie przyciągają kapitał do USA wspierając dolara. Kurs złota podawany w USD jest zwykle negatywnie skorelowany z siłą amerykańskiej waluty.

Dlaczego jednak złoto może zacząć ponownie zyskiwać po grudniowej decyzji Rezerwy Federalnej? Moim zdaniem dlatego, że „w cenach” wliczone są trzy kolejne podwyżki stopy funduszy federalnych w 2018 roku. Osobiście wątpię, aby Fed ich faktycznie dokonał. Spodziewałbym się tzw. „gołębiej podwyżki”  - czyli informacji o podwyżce stóp uzupełnionej bardzo „gołębim” komunikatem FOMC, w którym Yellen (a właściwie już Powell) i spółka zadeklarują bardzo powolne i „stopniowe” kolejne podwyżki stóp, uzależniając je np. od wzrostu inflacji bazowej.

 

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 ajwaj

W swiecie spokojnie i nudno, wojna w Syrii wygrana, MSZ Klimkin spotkal sie 1. raz z MSZ Lawrowem od Majdanu w 2014 :)

A zloto to kruszec na kryzysy

! Odpowiedz
2 5 ajwaj

Klimkin to MSZ Ukrainy, a Lawrow = Min. Spr. Zagr. Rosyjskiej Federacji jak i wczesniej

! Odpowiedz
36 11 open_mind

Bitcoin to narzędzie które umożliwi światu powrót do normalnego systemu monetarnego jaki świat miał przed 1971 rokiem, znaczy -parytet złota i srebra. Dzisiaj będzie to dodatkowo zabezpieczone wykorzystując elektroniczne doświadczenie zdobyte na krypto walutach.

Tak Annunaki chociaż miały ogromnie zaawansowana technologię nie zachwycały się jakoś cyferkami – Bitcoinami tylko eksplorowały na ziemi pokłady złota. Dziwne co? Jak by przywieźli do siebie dysk z Bitcoinami to by zostali okrzyknięci idiotami !

Pytanie jest: Czy Annunaki stworzyli rodzaj ludzki do wydobywania zlota? Pozdrawiam Bitcoina i życzę mu jak najszybszej eksplozji cenowej a złotu spadku cen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 8 open_mind

I jeszcz raz - Fake news:
Fałszywe pieniądze, fałszywy dług, fałszywe wartość, fałszywe wiadomości, fałszywe inwestycje, fałszywe rynki, fałszywa historia, podróbki wszystkiego! Czy ty jeszcze żyjesz czy to wszystko jest snem?
Ale to za mało aby: Przejście na statek-matkę które będzie wymagało czegoś znacznie większego niż cyfry. Złoto bez wątpienia da ci pierwszą klasę. Annunaki eksploatują je od stuleci. Bitcoin ??? czy widziałeś miałeś kiedyś chudego faceta w obcisłym szarym garniturze o oczach wielkości awokado i głowie wielkości arbuza, który nazwał cię idiotą bez słowa pieprzonego? Bitcoin doprowadzi cię do tego. I następnego posiłku ET. Ps. Kalifornia się pali tak to piekło na ziemi, zaczynacie coś ogarniać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 29 sel

Gdyby złoto było po 13000 $ to bym się nie dziwił no w końcu walut jest wydrukowane lub wykreowane w komputerach kilkanaście razy tyle w ciągu 10 lat, ale bitcoin? zabawka dla dzieci?

! Odpowiedz
7 4 hfjdj

No tym się różni biedak od bogatego że biedak właśnie takie rzeczy widzi jak "zabawka". Bogaty nie patrzy na czym zarabia, czy to są zabawki, tampony, czy lek na potencje. Wy biedaki nie dość że nie umiecie robić biznesu to jeszcze ograniczacie sobie go do sprzedaży buraków na rynku no bo przecież na "zabawkach" nie smak zarobić. Lol.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 sel odpowiada hfjdj

Biedakom i frajerom pokazuje się zabawkę nakręca popyt i obiecuje zyski , nawet nazywa walutą,żeby zagonić ich do rzeźni i okraść do ostatniego centa , taki los biedaka, przekonasz się jak oddasz swojego bitcoina do muzeum bo nikt nie zapłaci za niego złamanego centa. To bezwartościowy zapis cyfrowy przez nikogo nie gwarantowana choćby minimalna wartość , można sobie kupić, jak jest nakręcony popyt to drożeje ,ale tak samo może drożeć nowa odmiana tulipana, czy stary kapsel od butelki ,czy rzadko spotykane pudełko po zapałkach .
Cyfrowe gwarantowane waluty zamiast papierka to dopiero mogą powstać,ale jak każda waluta będą miały regulowaną i gwarantowaną wartość . Złoto i srebro nie da się wykreować i dodrukować , można jedynie jakiś czas utrzymywać niską cenę kontraktami udającymi obroty na metalu i tych jest 97% kupna i sprzedaży, dopóki goje się nie zorientują kto od nich za dodrukowane i bezwartościowe kwity i zapiski cyfrowe zbiera cenne metale.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 liczygrosz odpowiada hfjdj

O kim piszesz ? Warrenie Buffecie ?

! Odpowiedz
7 36 open_mind

„Nad złotem wciąż wisi coraz bardziej realna (i coraz bliższa) groźba podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.” Nawet Krzysiu w to uwierzył. Ewentualna podwyżka to tylko przyspieszenie końca dolara. Oczywiście system wykorzysta każdą okazję aby się obronić i jak najdłużej przetrwać, a sam potajemnie kumuluje złoto. Aby nagle powiedzieć że: Ludzkość posiada fascynujące zdolności bo potrafi stworzyć wartość z niczego. Niestety z tego wyżyć się nie da potrzebne są twarde walory.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,31% 1 553,55
2020-01-23 09:01:00
USD/PLN 0,12% 3,8252
2020-01-23 09:02:00
EUR/PLN 0,09% 4,2414
2020-01-23 09:02:00
EUR/USD -0,04% 1,1088
2020-01-23 09:02:00
CHF/PLN 0,12% 3,9510
2020-01-23 09:02:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil