REKLAMA

Wojna gazowa. Szefowa KE zapowiada skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu przez Rosję

2022-04-27 09:56, akt.2022-04-27 15:48
publikacja
2022-04-27 09:56
aktualizacja
2022-04-27 15:48
Wojna gazowa. Szefowa KE zapowiada skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu przez Rosję
Wojna gazowa. Szefowa KE zapowiada skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu przez Rosję
fot. YVES HERMAN / / Reuters

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii, że celem Unii Europejskiej jest uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji.

"Zapowiedź Gazpromu to nowa próba podjęta przez Rosję, aby zaszantażować nas za pomocą gazu. Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz. Przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy. Europejczycy mogą być pewni, że jesteśmy zjednoczeni i solidarni z państwami członkowskimi, które zostały dotknięte" posunięciem Rosji - powiedziała szefowa KE.

UE podejmie wszelkie wysiłki, aby decyzja Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów - zapewniła von der Leyen.

"Środki, jakie podjęła Rosja wpływają na samą Rosję. Kreml szkodzi w ten sposób rosyjskiej gospodarce, ponieważ pozbawia ją ważnych dochodów" - dodała.

Von der Leyen napisała też na Twitterze, że Putin usiłował posłużyć się szantażem gazowym wobec UE, ale po raz kolejny mu się to nie udało, a Europa jest zdeterminowana, by doprowadzić do tego, że we Wspólnocie nadejdzie jak najszybciej koniec ery rosyjskich surowców kopalnych.

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty w rublach za gaz z kontraktu jamalskiego.

W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zapowiada, że podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

Premier Mateusz Morawiecki mówił we wtorek, że strona polska otrzymała groźby ze strony Federacji Rosyjskiej "związane m.in. ze sposobem płatności". Oświadczył, że Polska trzyma się ustaleń, zapewnił, że polskie magazyny gazu są wypełnione w 76 proc. i że poziom ten jest dużo wyższy niż w większości krajów Europy. Minister klimatu Anna Moskwa przekazała we wtorek wieczorem, że Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców.

(PAP)

Z Brukseli Łukasz Osiński 

fit/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (87)

dodaj komentarz
pstrzezek
Sam Gazprom przyznaje że 10 odbiorców z UE tworzyło konta w RUB a 4 z nich już w nich płaci. KE chce skoordynowaną akcję? To niech obnaży tą hipokryzję a potem mówi o działaniach
and00 odpowiada (usunięty)
A w polskim interesie jest żeby ta nawalanka trwała, i rujnowala obie strony
Oba kraje są nam nieprzyjazne, oba popełniały na nas ludobójstwa, a Ukraińcy mają roszczenia terytorialne do Zamościa
pstrzezek odpowiada and00
Taj jak mówiłem, jesteś przypadkiem klinicznym ciesząc się z ludzkiej tragedii

and00 odpowiada pstrzezek 2022-03-18 23:03
Mam nadzieję że wojna potrwa i zarówno Rosja jak i Ukraina mocno ucierpią
Te 2 kraje powinny być słabe, to nasza racja stanu
fiat126p odpowiada and00
W polskim interesie połajanki, zimna wojna między nimi - tak, prawdziwa wojna już nie. Zresztą widać.
chenoch
Dlaczego np. USA nie sprzedaje tanio gazu - w cenach z zeszłego roku. Musi na wojnie krocie zarabiać?
pstrzezek
Oj źle mówisz. Nie "USA" ale "jankesi" ewentualnie "anglosasi" Nie czytałeś instrukcji od trolla prowadzącego? Oj nie ładnie
pstrzezek odpowiada pstrzezek
lecą minusiki oj lecą ;))) znaczy trafiony niczym okręt Moskwa ;)))
jaszczura odpowiada pstrzezek
słuszna obserwacja
lenon
Trzeba było zacisnąć zęby i do końca roku, do uruchomienia Baltic Pipe, płacić ruskim za gaz.
A tak to kupimy gaz z Niemiec i Słowacji, który będzie rosyjskim gazem, tyle że za wyższą stawkę uwzględniającą tranzyt i marżę dla tych krajów. A te kraje zapłacą Putinowi w rublach. Putin dostanie to co chciał, tylko kto inny mu zapłaci,
Trzeba było zacisnąć zęby i do końca roku, do uruchomienia Baltic Pipe, płacić ruskim za gaz.
A tak to kupimy gaz z Niemiec i Słowacji, który będzie rosyjskim gazem, tyle że za wyższą stawkę uwzględniającą tranzyt i marżę dla tych krajów. A te kraje zapłacą Putinowi w rublach. Putin dostanie to co chciał, tylko kto inny mu zapłaci, Niemcy i Słowacja zarobią, a Polacy stracą.

Kolejny w polskiej historii triumf myślenia czysto ideologicznego nad racjonalnym.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki