Woda zalewa kopalnię KGHM-u. "Nie ma zagrożenia"

2019-11-20 12:45
publikacja
2019-11-20 12:45

W należącej do KGHM-u kopalni Polkowice-Sieroszowice występuje zwiększony dopływ wody z górotworu do wyrobisk. Jak dowiedział się Bankier.pl, spółka pracuje nad rozwiązaniem problemu, ale jednocześnie przekonuje, że sytuacja nie niesie większego zagrożenia.

Woda zalewa kopalnię KGHM. "Nie ma zagrożenia" / materiały dla mediów

O sytuacji już wczoraj informował portal lubin.naszemiasto.pl- Do awarii doszło kilka dni temu. Przedstawiciele miedziowej spółki nie podają szczegółowych informacji, ale nasze źródła potwierdzają, że sytuacja nie jest ciekawa - informował portal. - Tam się woda lała od dłuższego czasu, szacowali, że jakieś 2 m3 na minutę. Teraz to jest już nawet 15 m3 na minutę. To ogromna ilość wody i nie ma pomysłu, jak to powstrzymać - tłumaczył z kolei rozmówca portalu.

Skontaktowaliśmy się z KGHM-em, by ustalić, co rzeczywiście dzieje się w kopalni. Z relacji Anny Osadczuk, dyrektora departamentu komunikacji spółki, wynika, że sytuacja na środę godz. 12 wygląda następująco:

  • W rejonie GG-6 oddziału należącego do Kopalni Polkowice-Sieroszowice występuje zwiększony dopływ wody z górotworu do wyrobisk.
  • Zwiększony poziom wody spowodował wyłączenie tylko jednego z 13 oddziałów kopalni – G – 63, profilaktycznie wyłączony z eksploatacji został dodatkowo oddział G – 61.
  • Sytuacja nie powoduje zagrożenia zdrowia pracowników kopalni.
  • Pozostałe oddziały ZG Polkowice – Sieroszowice prowadzą eksploatację, produkcja KGHM Polska Miedź SA jest wykonywana na planowanym poziomie.
  • Nie doszło do zalania maszyn.
  • Na terenie wyłączonego oddziału trwają pracę, które mają ustabilizować i obniżyć poziom wody. Są to prace, które nie wymagają udziału pracowników jednostek ratowniczych.

- Tego typu sytuacje mogą się zdarzać, pracujemy w górotworze. Ze względu na zwiększony dopływ trwa wypompowywanie wody z jednego z oddziałów. Profilaktycznie wyłączono drugi, najbliższy oddział. Przerwa w eksploatacji na tym jednym oddziale zależna jest od poziomu wody, więc nie możemy teraz deklarować, ile potrwa - powiedziała z kolei agencji PAP Biznes Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji. - Ta sytuacja nie wpłynie na planowane wydobycie w KGHM-ie w tym roku. Kopalnia Polkowice-Sieroszowice ma aż 13 oddziałów, 11 oddziałów pracuje. Praca trwa na bieżąco - dodała.

Warto dodać, że KGHM należy w środę do najsłabszych dużych spółek na GPW - traci 3,4 proc. Także wczoraj akcje kombinatu taniały - tym razem o 0,8 proc. Wcześniej notowania spółki wyraźnie rosły, między początkiem października, a pierwszym tygodniem listopada wartość KGHM-u skoczyła o 30 proc.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto dodać, że w tym samym okresie w górę podążała też miedź - główny produkt kombinatu. Później na surowcu rozpoczęła się korekta, obecnie jest o 2 proc. tańsza niż 7 lisopada. Miedzi szkodzą m.in. przedłużające się negocjacje na linii Waszyngton-Pekin i związane z tym obawy o kondycję chińskiej gospodarki.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pluto85md
Agenda PiSu: na stanowiska zarzadcze wcale nie trzeba powolywac ludzi na podstawie konkursow i wymagan minimalnych. Wystarczy rozumiec oczekiwania rzadzacych... Problem w tym, ze tacy ludzie nie rozumieja problemow zglaszanych przez dyrektorow, co sie wiec robi zmienia sie dyrektorow. Dyrektorzy nie rozumieja problemow zglaszanych Agenda PiSu: na stanowiska zarzadcze wcale nie trzeba powolywac ludzi na podstawie konkursow i wymagan minimalnych. Wystarczy rozumiec oczekiwania rzadzacych... Problem w tym, ze tacy ludzie nie rozumieja problemow zglaszanych przez dyrektorow, co sie wiec robi zmienia sie dyrektorow. Dyrektorzy nie rozumieja problemow zglaszanych przez kierownikow, kierownikow sie upomina, ponagla, niech znajda rozwiazania. Tyle ze do kierownikow splywaja problemy zglaszane przez specjalistow, a ten nie mogac ich rozwiazac przez naciski z gory zaczyna ignorowac i nakazuje pracowac nie zgodnie z wytycznymi, wiedza, doswiadczenie. Najwazniejszy jest wynik dorazny. Tu i teraz... nie wiem czy tak jest w KGHM, wiem ze tak jest w kilku spolkach skarbu panstwa z ktorymi wspolpracuje, dla ktorych robie zlecenia i ktore kontroluje. Przebija sie obraz sfrustrowanych specjalistwo, przemeczonych psychicznie ciaglym tlumaczeniem, ze tak nie mozna... nasila sie to od 2 lat...w dluzszym terminie wyniki dorazne sa marnotrawione narastajacymi problemami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki