Wielotysięczne manifestacje na rzecz jedności Hiszpanii

Tysiące osób wzięły udział w niedzielę w manifestacjach na rzecz jedności terytorialnej Hiszpanii, zorganizowanych w kilkudziesięciu miastach tego kraju. Największe protesty odbyły się w głównych aglomeracjach: Madrycie, Barcelonie, Walencji i Sewilli.

(fot. Emilio Naranjo / EFE)

Organizatorem niedzielnych manifestacji była organizacja "Hiszpania Istnieje" (Espana Existe), związana z konserwatywną partią Vox. Protest był też formą sprzeciwu wobec drugiego rządu Pedra Sancheza, który we wtorek uzyskał wotum zaufania w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

Manifestanci, którzy pojawili się na marszach z flagami państwowymi, nieśli też transparenty i wnosili hasła przeciwko rządowi Sancheza, który formowany jest w ramach koalicji Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

"Precz z komunistami w rządzie!", "Sanchez, zakładnik separatystów", "Więzienie dla separatystów!" - skandowali uczestnicy protestu w Madrycie.

Podczas wszystkich niedzielnych protestów odczytany został apel do rządu Pedra Sancheza, w którym wezwano do "poszanowania konstytucji Hiszpanii, a także suwerenności jej narodu".

Autorzy dokumentu, przypominając, że drugi gabinet Sancheza powstał dzięki wstrzymaniu się od głosu części separatystycznych deputowanych z Katalonii, zażądali aby nie był on wobec nich spolegliwy. Zaapelowali też o sprowadzenie do Hiszpanii i ukaranie byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz obecnego szefa regionalnego gabinetu Quima Torrę.

Niemal wszystkie niedzielne manifestacje na rzecz jedności kraju odbyły się pod urzędami gmin. Poza stolicą największe z nich miały miejsce w Barcelonie, Walencji, Sewilli, Maladze, Saragossie, Pampelunie i Bilbao.

W Barcelonie i Geronie doszło do starć sympatyków ugrupowań konserwatywnych i centroprawicowych z katalońskimi aktywistami separatystycznymi. W obu miastach policja użyła siły, aby oddzielić od siebie antagonistyczne grupy.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil