REKLAMA

Wiceprezes Azotów Puławy: Grupa zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy

2021-02-23 14:47
publikacja
2021-02-23 14:47
Wiceprezes Azotów Puławy: Grupa zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy
Wiceprezes Azotów Puławy: Grupa zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy
fot. za puławy /

Grupa Azoty pracuje nad kilkunastoma projektami w kierunku spełniania założeń Europejskiego Zielonego Ładu – mówił we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek. Chodzi m.in. o projekty w obszarze „zielonych nawozów” - dodał.

Europejski Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050. Zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

"Europejski Zielony Ład nie jest dzisiaj dla Grupy Azoty wyzwaniem, któremu Grupa nie sprosta. W tej chwili Grupa Azoty pracuje nad kilkunastoma bardzo poważnymi projektami, które będą nas do tego zielonego ładu prowadziły" – powiedział Janiszek podczas konferencji on-line.

Dodał, że są to projekty nie tylko w obszarze "zielonych nawozów", ale także w obszarze energetycznym. Janiszek powiedział, że chodzi o nawozy, które będą spełniały nowe wymagania prawne, produkowane np. na bazie siarczanu magnezu, siarczanu amonu, czy nawozy, które będą miały w swoim składzie popioły. Przy ich produkcji będą stosowane założenia obiegu zamkniętego i oszczędność wody.

"To są nawozy, które będą dostarczały roślinom dodatkowe składniki, które będą niwelowały skutki tzw. szoku klimatycznego, czyli będą pozwalały roślinie lepiej reagować np. na susze, niespodziewane przymrozki czy obfite opady deszczu” – mówił wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

Janiszek zapowiedział, że w najbliższym czasie zaprezentowanych zostanie kilka zupełnie nowych nawozów, które "będą odpowiadały na te wzywania".

Podczas konferencji zaprezentowano nowy produkt Grupy Azoty – nawozy o nazwie Fosfarm. Jak tłumaczyła menadżer ds. agronomii w Grupie Azoty dr Agnieszka Krawczyk, są to nawozy wieloskładnikowe wzbogacane w magnez i wapń, zawierające również siarkę oraz mikroskładniki takie jak miedź i cynk. "Co jest tutaj ważne - fosfor, a także magnez, wapń i wspomniane mikroskładniki pochodzą w całości ze źródeł odnawialnych" – podkreśliła.

Dodała, że przed zastosowaniem nawozu należy zbadać zasobność gleby w różne składniki, m.in. zawartość fosforu i potasu w glebie oraz jej odczyn PH. Nawóz ten należy stosować przedsiewnie i zmieszać z glebą, ponieważ fosfor, który jest jego składnikiem, nie przemieszcza się w glebie.

Nowy nawóz jest produkowany w dwóch wersjach - Fosfarm 4-10-15 oraz Fosfarm 4-8-21. Pierwszy ma być dostępny od marca, drugi - od kwietnia.

Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Puławska spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. Puławskie Azoty to także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym.

Grupa Azoty, w skład której wchodzą zakłady z Puław, Polic, Tarnowa i Kędzierzyna, to jedna kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo–chemicznej w Europie. Grupa zajmuje czołową pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest też znaczącym producentem różnych substancji chemicznych - m.in. kaprolaktamu, poliamidu i bieli tytanowej - stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Janiszek powiedział, że Grupa Azoty produkuje około 30 rodzajów nawozów. "Sprzedajemy od kilku lat około 5 mln ton nawozów rocznie i żadnych turbulencji pandemia w tym obszarze nie wywarła" – zaznaczył. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
zielone nawozy i żeby jeszcze kwiatkami pachniały - chemia feee truciciele polskich rzek

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki