Wenezuela podpisała "rewelacyjne" umowy z Koreą Płn. i Wietnamem

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował w środę czasu lokalnego, że jego rząd osiągnął "rewelacyjne" umowy z Koreą Północną i Wietnamem. Mają one dotyczyć - jak to ujął - "wymiany energetycznej", produkcji rolnej i przemysłowej oraz współpracy wojskowej.

(fot. Ivan Alvarado / Reuters)

W ubiegłym tygodniu te azjatyckie kraje odwiedziła wenezuelska delegacja rządowa, kierowana przez przewodniczącego prorządowego Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, Diosdado Cabello.

W jednym z programów telewizyjnych Maduro przez telefon mówił, że Cabello "z braćmi z Korei Północnej i braćmi z Wietnamu" osiągnęli "ważne umowy na rzecz produkcji rolnej, na rzecz rozwoju politycznego, produkcji przemysłowej". Dodał, że porozumienia te związane są z "wymianą energetyczną" i współpracą wojskową.

Nie podano szczegółów tych umów.

Z kolei Cabello podkreślił, że Koreańczycy ponowili zaproszenie dla Maduro do odwiedzenia Korei Płn. Prezydent zapewnił, że "bardzo niedługo" do tego kraju się uda i zaproponował utworzenia "komisji ekonomicznej wysokiego szczebla, by oceniała wymianę" między krajami.

Agencja EFE przypomina, że choć Wenezuela i Korea Północna utrzymują relacje dyplomatyczne od 1965 roku, dwustronna wymiana handlowa między krajami zwiększyła się po dojściu do władzy w Wenezueli w 1999 roku Hugo Chaveza (prezydenta do 2013 r.), nazywanego ojcem socjalistycznej Wenezueli.

Stosunki między dwoma krajami pogłębiły się jeszcze bardziej po objęciu władzy przez Maduro, następcę Chaveza. W sierpniu br. wenezuelskie władze poinformowały o otwarciu w Korei Płn. ambasady Wenezueli w celu rozszerzenia "więzów przyjaźni i współpracy między Caracas i Pjongjangiem".

Wenezuela ogarnięta jest głębokim kryzysem gospodarczym i politycznym, a w kraju tym panuje faktyczna dwuwładza. Wenezuela ma dwa parlamenty: prorządowe Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne wyłonione w wyborach 30 lipca 2017 r., które opozycja uważa za sfałszowane, i opozycyjne Zgromadzenie Narodowe, którego przewodniczącym jest Juan Guaido. Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął w styczniu nową kadencję prezydenta, podczas gdy Guaido ogłosił się tymczasowym szefem państwa; został uznany już przez większość państw zachodnich. Rząd Maduro wspierają za to m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja. (PAP)

ulb/ mal/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 7 marxs

Wenezuela z "rewelacyjną" umową z Kimem przecie to nic dziwnego bo niedawno bratni kraj PRL(PISia Republkia Ludowa) ogłosiła ustami Pana Pinokio że stan jej gospodarki jest też "rewelacyjny" same "rewelacje"

! Odpowiedz
8 3 samsza

Jeżeli im się uda stworzyć dobre i tanie rakiety, zawsze będzie to jakaś alternatywa.Świat skorzysta jak brutalność i arogancja mocarstw zmniejszy się.

! Odpowiedz
9 26 karbinadel

Nie ma się z czego śmiać, bo my też możemy dołączyć do tego towarzystwa :)

! Odpowiedz
8 5 meryt

karbinadel "Nie ma się z czego śmiać, bo my też możemy dołączyć do tego towarzystwa :)"

Zmienisz towarzystwo, tak?

! Odpowiedz
8 14 ajwaj

Koalicja anty - kalbojska rosnie :)

Vietnam ma jeszcze otwarte rachunki z Jankesami.
Wojna po prowokacji Tonkijskiej=False Flag zabila 2 mln. przyjaciól z Vietnamu. Skutki do dzisiaj, odczkodowan za np. Orange-Agent > bron chemiczna, naloty dywanowe "na slepo" itd. zadnych.

Póki co Vietnam jest neutralny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 22 marianpazdzioch

Nie ma żadnej dwuwładzy. Ten kto ma resorty siłowe, ten ma władzę. Inna sprawa, że to pewnie zbyt długo już nie potrwa, bo USA nie będą tolerować wrzoda.

! Odpowiedz
2 21 jiira

Ciekawe jak oni beda omijac sankcje... Moze Rosja bedzie posrednikiem.

! Odpowiedz
6 28 django

A co ich obchodzą amerykańskie sankcje?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil