Wenecja tonie? Woda w bazylice św. Marka

Tak zwana acqua alta, zalewająca Wenecję, osiągnęła we wtorek wysoki poziom 127 centymetrów, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej poziom wewnątrz świątyni sięgnął 70 centymetrów.

(fot. Nino Barbieri / Wikimedia Commons)

Zdarzenie to z całą pewnością spowoduje szkody w liczącej ponad 1000 lat bazylice - powiedzieli eksperci, cytowani przez włoskie media. Zalane zostały między innymi nowe marmury, które niedawno wymieniono.

"Staramy się ograniczyć szkody, bo nie mamy systemu ochronnego, kiedy woda jest tak wysoka" - podkreślił zarządca dóbr świątyni inżynier Pierpaolo Campostrini. Jak ocenił, sprzęt i urządzenia, jakimi dysponuje, nie są wystarczające w takim przypadku. Zapewnił, że w związku ze spodziewanym w nocy z wtorku na środę dalszym podniesieniem się poziomu wody w mieście, prowadzony będzie stały monitoring w bazylice.

Inżynier dodał, że administracja tej zabytkowej budowli czeka na to, że państwo włoskie wywiąże się ze swych obietnic i zrealizuje do końca projekt systemu przeciwpowodziowych zapór Mose, który definitywnie będzie chronił plac świętego Marka przed stałym zalewaniem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 tindala

W 19 wieku amerykańska plutokracja kupowała zamki w Szkocji ,aby po demontażu i przewiezieniu przez Atlantyk odtwarzać "rodowe rezydencje" w Ameryce.
Może zatem sprzedać Wenecję szejkom i emirom i odtworzyć Disneyland na pustyni, pod klimatyzowaną kopułą, aby woda z kanałów za szybko nie wyparowała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 jendreka

tak jest co rok, więc szkoda miejsca i czasu.

! Odpowiedz
1 20 grab

Italia czerpie zyski z turystów w Wenecji od stuleci ale nic nie robi aby zabezpieczyć Wenecję przed wodą! Wstyd i hańba!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.