Warszawa zapowiada kolejne działania w walce ze smogiem w stolicy

Dalsza likwidacja kopciuchów, montaż nowych stacji monitoringu powietrza, a także zazielenienie stolicy to działania, które planuje wprowadzać ratusz, aby walczyć ze smogiem i poprawić jakoś powietrza w mieście – zapowiedział w środę prezydent Warszawy Rafa Trzaskowski.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Warszawiacy, którzy zgłoszą się do nas po dotacje, mogą liczyć na pełne pokrycie kosztów usunięcia starego pieca i instalacji ekologicznego źródła ogrzewania"– wyjaśnił Trzaskowski, co mogą zrobić warszawiacy, aby usunąć z domu nieokoliczne systemy grzewcze.

Jak poinformował, dzielnice planowały w 2019 roku zlikwidować 350 kopciuchów w zasobach komunalnych, ale zlikwidowały – licząc do dziś - 529. Według szacunków Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej prywatni właściciele, dzięki  wsparciu finansowemu miasta (warszawskim dotacjom), zlikwidują w tym roku co najmniej 660 starych pieców.

Ratusz zapowiedział również rozszerzenie systemu monitoringu powietrza o dwie referencyjne stacje pomiarowe (przy ul. Grochowskiej 244a oraz przy Muzeum Polin), które zaczną działać w 2020 roku. Dodatkowo w stolicy oraz w sąsiednich gminach zostanie zamontowanych 150 czujników, które mają badać jakość powietrza. Dane z tych urządzeń mają być dostępne w Warszawskim Indeksie Powietrza już w 2020 r.

Trzaskowski zapowiedział ponadto, że warszawiacy będą mogli dołączyć do panelu obywatelskiego, który odbędzie się w przyszłym roku i ma być dyskusją o efektywności energetycznej w stolicy oraz o rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Warszawa ma też w planach inwestycje w tereny zielone. W 2019 roku w stolicy zostanie posadzonych 115 tys. drzew. W tym roku również przy dużych warszawskich arteriach pojawi się 850 drzew. Zostaną one posadzone m.in. przy ul. Broniewskiego, Jagiellońskiej, Marszałkowskiej, Wiertniczej czy Jana Pawła II.

Miasto planuje ponadto nowe zieleńce, skwery czy ogrody deszczowe. Ratusz ma w planach również do końca 2019 roku zakończenie modernizacji parku Żeromskiego, a w 2020 roku ma zostać zmodernizowane przedpole Reduty Wolskiej. (PAP)

nmk/ robs/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 kris74keh

No może i ładny jest ten wasz prezydent Warszawy , ale nie dałbym mu zarządzać straganem z pietruszką.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil