REKLAMA

Ilu cudzoziemców studiuje na polskich uczelniach? Znamy najnowsze statystyki

2022-08-16 12:14
publikacja
2022-08-16 12:14
Ilu cudzoziemców studiuje na polskich uczelniach? Znamy najnowsze statystyki
Ilu cudzoziemców studiuje na polskich uczelniach? Znamy najnowsze statystyki
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

W Polsce studiuje prawie 86 tys. cudzoziemców. Ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiadujących – przede wszystkim z Ukrainy i z Białorusi. Większość wybiera studia stacjonarne na uczelniach niepublicznych – wynika z danych portalu RAD-on.

RAD-on to platforma informacyjna zawierająca dane i informacje o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Opracowali ją eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

OPI PIB informuje w komunikacie, że dla ułatwienia korzystania z portalu wprowadzono wiele dodatkowych funkcji. Można w prosty sposób sprawdzić m.in. ile osób studiuje jakimś kierunku czy też ilu profesorów wykłada na danej uczelni. Eksperci OPI PIB przygotowali raporty dostępne bezpłatnie na portalu radon.nauka.gov.pl.

Z opublikowanych analiz wynika, że studia w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród obcokrajowców. W 2021 r. studiowało prawie 86 tys. cudzoziemców. Ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiadujących – przede wszystkim z Ukrainy (36 tys.) i z Białorusi (11 tys.). W 2021 r. do grupy 10 krajów, skąd pochodzi najwięcej studentów zagranicznych, dołączyły państwa afrykańskie – Zimbabwe i Nigeria.

Z danych portalu RAD-on wynika też, że większość słuchaczy zagranicznych wybiera, podobnie jak studiujący Polacy, studia stacjonarne. Jednak, w przeciwieństwie do studentów z Polski, częściej kształcą się oni na uczelniach niepublicznych. Zdecydowało się na nie w 2021 r. 52 proc. cudzoziemców i 30 proc. Polaków.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Podano także, że w 2021 r. w szkołach doktorskich uczyło się 12 tys. osób. Wśród nich było ponad 1,4 tys. cudzoziemców, najwięcej z Indii (18 proc.), Ukrainy (11 proc.) i z Iranu (10 proc.). Największym zainteresowaniem wśród doktorantów cieszą się szkoły doktorskie specjalizujące się w naukach inżynieryjno-technicznych, ścisłych i w przyrodniczych – kształci się w nich łącznie ponad 6 tys. osób.

Portal RAD-on podaje, że w pięciu ostatnich latach liczba kształcących się na uczelniach w Polsce zmniejszyła się o 5 proc., a w grupie cudzoziemców nastąpił wzrost o 20 proc.

"Trend spadkowy można było zaobserwować jedynie na uczelniach publicznych i kościelnych. Na uczelniach niepublicznych liczba studentów wzrosła o 27 proc. wśród ogółu studentów oraz o prawie 40 proc. w grupie cudzoziemców" – informuje cytowana w komunikacie OPI PIB dr Aldona Tomczyńska, liderka zespołu data science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.

Wskazuje ona też, że w woj. mazowieckim w 2021 r. działało 108 uczelni, ponad dwukrotnie więcej niż w woj. śląskim, które zajmuje drugie miejsce pod względem liczby instytucji kształcących na poziomie wyższym (40). W Warszawie jest 85 uczelni, czyli prawie 20 proc. wszystkich w Polsce.

Niemal nie zmienia się liczba uczelni publicznych i kościelnych. W 2021 r. było ich odpowiednio 131 i 17). Wyraźnie jednak spada liczba niepublicznych szkół wyższych – z 332 w 2012 r. do 278 w 2021 r., czyli o 16 proc.

"Może to świadczyć o tym, że gdy na studia dostają się kolejne roczniki niżu demograficznego, na rynku edukacyjnym utrzymują się tylko placówki oferujące lepszą jakość kształcenia" – dodała Tomczyńska.

Z portalu RAD-on wynika też, że w 2021 r. co dziesiąty nauczyciel akademicki miał tytuł profesora. Wśród kobiet jest to 6 proc., a wśród mężczyzn 14 proc. Największą grupą akademików (47 proc.) są doktorzy. 90 proc. nauczycieli akademickich zatrudnionych jest na uczelniach publicznych, choć kształci się tam niecałe 70 proc. studentów.

RAD-on jest finansowany z pieniędzy MEiN.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB)tworzy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego i wykorzystywane w celach komercyjnych. Gromadzi, analizuje i tworzy informacje o sektorze badań i rozwoju. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Dlaczego usunęliście mój komentarz?
aszkenazyjski
Przepraszam nic nie usunęliście to moja pomyka.
podatnik-
Pytano się Rektora Harvard'u dlaczego nie przyjmuje najzdolniejszych? ponieważ wtedy studiowaliby sami Chińczycy!
aszkenazyjski
Chińczycy nie sa tacy zdolni, najzdolniejsi sa biali, ale to niemodne.
barysza51 odpowiada aszkenazyjski
Tezie tej przeczą laureaci nagrody Nobla w naukach ścisłych i medycenie. Niech Cię nie zmyli ich obywatelstwo.
podatnik- odpowiada barysza51
To wynika z DNA Uniwersytetów amerykańskich gdzie jeden czyli Stanford przyznaje się do starszych braci w wierze!
barysza51 odpowiada podatnik-
Ci to w dziedzinie muzyka :-)
aszkenazyjski odpowiada barysza51
Najwiecej Nobli posiadają Żydzi Aszkenazyjscy, bez względu na posiadane obywatelstwo.
baibina
Większość wybiera studia stacjonarne na uczelniach niepublicznych... tak wiemy jakich. Akademiach Bolt i Ubera, spora część "stu dentów" zwałaszcza spoza Eurpy - na kierunku Ginekolog Gwałciciel. Niezła sciema z tymi studiami żeby tylko nasprowadzać analfabetów z Azji do pracy w amerykanskich korpo na warunkach urągajacych Większość wybiera studia stacjonarne na uczelniach niepublicznych... tak wiemy jakich. Akademiach Bolt i Ubera, spora część "stu dentów" zwałaszcza spoza Eurpy - na kierunku Ginekolog Gwałciciel. Niezła sciema z tymi studiami żeby tylko nasprowadzać analfabetów z Azji do pracy w amerykanskich korpo na warunkach urągajacych nawet ukraincom.
barysza51
Nic nie wiesz na ten temat a zabierasz głos. Żałosne.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki