REKLAMA
WAŻNE

Ustawa Hoca. Rząd przedstawi pakiet przepisów pandemicznych

2022-01-25 17:11
publikacja
2022-01-25 17:11
Ustawa Hoca. Rząd przedstawi pakiet przepisów pandemicznych
Ustawa Hoca. Rząd przedstawi pakiet przepisów pandemicznych
fot. Adam Guz / KPRM / / Flickr

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca; chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Po zakończeniu rozmów opozycja krytykowała rząd za brak przedstawienia konkretnych rozwiązań.

"Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca" - poinformował Müller.

Jak dodał, ustawa Hoca będzie nadal będzie procedowana. "Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania" - dodał rzecznik rządu.

Przekazał, że projekt zostanie przedstawiony w środę lub czwartek. Nie chciał jednak zdradzić jego szczegółów. "Pokazaliśmy opozycji, że może zgłosić swoje postulaty i chcemy je najpierw przeanalizować" - dodał.

"Zdradziła je" natomiast opozycja. Propozycja rządu na zakładać m.in. możliwość pozwania przez pracodawcę do sądu pracownika za odmowę poddania się testowi na koronawirusa [więcej w ramce poniżej].

Budka: Kaczyński przedstawił pomysł walki z pandemią, który można określić jako "Himalaje absurdu"

Możliwość pozwania przez pracodawcę do sądu pracownika za odmowę poddania się testowi na koronawirusa ma - według szefa klubu KO Borysa Budki - zakładać najnowsza propozycja PiS dot. walki z pandemią. "To Himalaje absurdu" - ocenił Budka. Według niego pomysł taki padł we wtorek z ust Jarosława Kaczyńskiego.

Borys Budka relacjonował dziennikarzom w Sejmie po spotkaniu, że rząd nie zaprezentował żadnych propozycji na piśmie. "Premier Morawiecki poprosił wicepremiera Kaczyńskiego o to, by przedstawił jakieś luźne założenia do ustawy" - dodał polityk Platformy Obywatelskiej. "Na nasze wyraźne żądanie pan premier zapowiedział, że być może jutro w Sejmie pojawi się odpowiedni projekt ustawy, ale nie wiadomo w jakim trybie, czy to będzie projekt rządowy, czy poselski i nie wiadomo nic o szczegółach, bo - jak już mówiłem - nie było na stole żadnego dokumentu" - zaznaczył szef klubu KO.

Według niego prezes PiS mówił podczas spotkania o projekcie ustawy "o szczególnych zasadach ochrony zdrowia i życia obywateli w pandemii". "Prezes Kaczyński powiedział o takim mechanizmie: pracodawca ma prawo poprosić pracownika o to, żeby się ten przetestował. Jak pracownik odmówi, to pracodawca będzie mógł pozwać pracownika i to jeszcze w trybie nieprocesowym, jeżeli ten pracownik kogoś zarazi, albo jeżeli ten pracownik wyrządzi mu jakąś szkodę" - tłumaczył Budka. "To są Himalaje absurdu" - stwierdził.

"Większej bzdury nie słyszałem, jeżeli mówimy aspekcie prawnym. Bo to jest scedowanie całkowitej odpowiedzialności, na kogo? Na pracodawców, na pracowników? Rząd nie ma żadnego pomysłu. Zażądaliśmy, żeby przedstawili cokolwiek na piśmie, natomiast mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński właśnie marzy o takich dysputach prawniczych, coś mówi o postępowaniach nieprocesowych. Oderwane od rzeczywistości" - ocenił przewodniczący klubu KO.

Dodał, iż ma wrażenie, że szef PiS nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda sytuacja w sądach, które zostały - jak mówił - "zablokowane ze względu na destrukcję" spowodowaną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Według Budki, Kaczyński jest zwolennikiem wprowadzenia obowiązkowych szczepień, jednak miał podczas spotkania przyznać, że w Polsce nie da się tego wprowadzić, "ponieważ opór jest zbyt duży".

Jak relacjonował szef klubu KO, przedstawiciele rządu unikali deklaracji w sprawie projektu ustawy dotyczącej szczepień pracowników (tzw. ustawy Hoca). "W ogóle nie było mowy o ustawie Hoca. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i ja zapytaliśmy o to wprost - uciekano od tego tematu. Nie wiadomo czy ona będzie procedowana. Ja mam wrażenie, że tam nie ma absolutnie na to żadnego pomysłu jak w tej alarmującej, naprawdę podbramkowej sytuacji rząd ma się zachować. To spotkanie tylko miało odwrócić uwagę opinii publicznej od tego, że nie ma żadnych propozycji ze strony rządu" - ocenił Budka.

autor: Marta Rawicz


Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos podkreślił, że oczekiwaniem opozycji jest, by nowy projekt został zgłoszony przez rząd. "Takie, oczywiście, są deklaracje, ale pamiętajmy, że w tym wszystkim jest też kwestia czasu. Projekty rządowe mają dłuższą ścieżkę legislacyjną, stąd nie wykluczam, ale też nie przesądzam tego, że być może w porozumieniu z rządem będzie to ponownie projekt poselski" - przekazał.

Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.

autor: Karol Kostrzewa, Jakub Borowski,  Aleksandra Rebelińska

kos/ brw/ par/ reb/ brw/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jas2
Miejmy nadzieję, że Omicron, jako automatyczna i samopowielająca się szczepionka ostatecznie wszystkich zaszczepi i zakończy epidemię.
jas2
To rozwiązanie jest całkowicie darmowe i w dodatku antyszczepionkowcy nie protestują.
Musieliby nosić maseczki, żeby się Omicronem nie zaszczepić a oni wolą błyszczące czapki :)
To działa tylko na 5G a Omicrona nie odstrasza.
obudz_sie
Czas skończyć tą propagandę i nagonkę na pseudo szczepienia które na "chorobę celebrytę" nie działają. Proszę zapoznać się z oficjalnymi statystykami https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761 Zakażenia za okres 11-17 styczeń: zaszczepieni 62 tys natomiast nieuszczypnięci 48 tys. Widać właśnie jak skuteczne Czas skończyć tą propagandę i nagonkę na pseudo szczepienia które na "chorobę celebrytę" nie działają. Proszę zapoznać się z oficjalnymi statystykami https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761 Zakażenia za okres 11-17 styczeń: zaszczepieni 62 tys natomiast nieuszczypnięci 48 tys. Widać właśnie jak skuteczne są te szczepienia ;)
blind-oln
To jeszcze wyjaśnij nam dlaczego skoro szczepionka nie jest skuteczna, to w tym samym okresie 11-17 stycznia. zmarło 146 osób zaszczepionych bez chorób współistniejących oraz 602 osoby niezaszczepione bez chorób współistniejących?

Jak to jest, że mimo iż zakażeń jest więcej wśród zaszczepionych, to niezaszczepieni stanowią
To jeszcze wyjaśnij nam dlaczego skoro szczepionka nie jest skuteczna, to w tym samym okresie 11-17 stycznia. zmarło 146 osób zaszczepionych bez chorób współistniejących oraz 602 osoby niezaszczepione bez chorób współistniejących?

Jak to jest, że mimo iż zakażeń jest więcej wśród zaszczepionych, to niezaszczepieni stanowią 80% zgonów?
dididif odpowiada blind-oln
To jest tak samo jak, jeszcze miesiąc temu "oficjalnie", wyznakowani stanowili 40% nowych z chińskim wirusem i ani drgnęło. Po miesiącu mamy 56% i wciąż rośnie. Zbiega się to w czasie z zarzuceniem przez "media" narracji o "epidemii wolnych od komunizmu" (niewyznakowanych).

"oficjalnie"
To jest tak samo jak, jeszcze miesiąc temu "oficjalnie", wyznakowani stanowili 40% nowych z chińskim wirusem i ani drgnęło. Po miesiącu mamy 56% i wciąż rośnie. Zbiega się to w czasie z zarzuceniem przez "media" narracji o "epidemii wolnych od komunizmu" (niewyznakowanych).

"oficjalnie" 25% nieboszczyków to wyznakowane i ani drgnie. Pożyjemy, zobaczymy jak jest naprawdę...
pietrek3121
Możesz sobie mówić co chcesz, ale ja przechodziłem COVID jako niezaszczepiony w 2020 roku. Kilka kilka tygodni po chorobie okresu w którym nie mogłem skupić myśli i zająć się żadną konkretną pracą. Pół biedy z tym, że kaszel itd, bo to się przeżyje. Najgorsze w tym wszystkim jest uczucie, że mózg nie ma takiej sprawności jak przed Możesz sobie mówić co chcesz, ale ja przechodziłem COVID jako niezaszczepiony w 2020 roku. Kilka kilka tygodni po chorobie okresu w którym nie mogłem skupić myśli i zająć się żadną konkretną pracą. Pół biedy z tym, że kaszel itd, bo to się przeżyje. Najgorsze w tym wszystkim jest uczucie, że mózg nie ma takiej sprawności jak przed chorobą. Musiałem sporo ćwiczyć aby znowu nauczyć się skupiać na jednej rzeczy a i nadal czuję, że nie jestem tak elastyczny analizowaniu jak wcześniej.

Jeśli uważasz, że to "choroba celebryta" to widocznie masz takie oczekiwania od swojego umysłu, że nie zauważyłeś jak wpływa ona na jego sprawność.
arzab
Niech jeszcze ustalą karę np. taką jak za odmowę donosicielstwa, ponieważ tylko tyle ta nieudaczna ferajna potrafi !
emk6
Chłopaki chyba czas zacząć się organizować i zacząć po staropolsku robić dym, bo inaczej nas żywcem zagotują na śmierć.
moravietz
Z kim chcesz to robic? Z patusami 500+? Czym? Kredą bojową? Mniej niz 1% ludzi w Polsce ma bron. Zejdz na ziemie.
emk6 odpowiada moravietz
a gornicy jaka maja bron?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki