REKLAMA

Skarbówka: Grupa Żywiec powinna zapłacić 127 mln zł zaległego podatku z odsetkami

2021-09-28 18:44
publikacja
2021-09-28 18:44
Skarbówka: Grupa Żywiec powinna zapłacić 127 mln zł zaległego podatku z odsetkami
Skarbówka: Grupa Żywiec powinna zapłacić 127 mln zł zaległego podatku z odsetkami
fot. Piotr Król / / FORUM

Wyniki kontroli Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wskazały, że Grupa Żywiec powinna dopłacić ok. 85 mln zł z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz ok. 42 mln zł z tytułu odsetek - podała spółka w komunikacie. Firma nie zgadza się z ustaleniami urzędu.

 

Jak poinformowała Grupa Żywiec, przedmiotowa kontrola obejmuje swoim zakresem zbadanie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2014 -2015 r.

"Z analizy treści wyniku kontroli wynika, iż zdaniem ŚUCS w rozliczeniach podatkowych od osób prawnych za 2015 r. spółka niewłaściwie ujęła koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych. Jednocześnie ŚUCS w wyliczeniu zobowiązania podatkowego nie uwzględnił odliczonych przez spółkę strat podatkowych za lata 2012-2013" - czytamy w komunikacie.

"(...) w oparciu o przedstawione wyliczenia ŚUCS, wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego z tytułu wskazanych nieprawidłowości wynosi ok. 85 mln zł z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz ok. 42 mln zł z tytułu odsetek" - dodano.

W opinii zarządu Grupy Żywiec, wnioski ŚUCS nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym.

"Dodatkowo, spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań" - poinformowano.

"W konsekwencji, spółka nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w wyniku kontroli, dlatego też nie zamierza skorzystać z prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowych zgodnie z treścią ustaleń wyniku kontroli i na dalszym etapie będzie kwestionować ustalenia kontroli celno-skarbowej" - dodano. (PAP Biznes)

jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
piotrpoznan
Bardzo dobrze. Firmy z krajow wpierajacych grillowanie polskiego rzadu przez Komisje Europejska powinny zaczac placic za wybryki ich rzadow. Czekam na info o firmach p. Babisza w Polsce.
ozz198
O kurna bardziej bolszewicko-partyjnego fikołka się zrobić nie dało? Karać firmy, bo chcą przestrzegania prawa w kraju, w którym dają tysiące miejsc pracy? Czego jeszcze, każdego przeciwnika partii wieszać?
fiat126p
2015 rok? Ponad 5 lat, po jakim czasie należności podatkowe się przedawniają?
ketevan
Mogę Ci podać jako przykłąd, że podczas agresji niemieckiej przedawniało się wiele przestępstw z pozbawienie wolności nawet do 5 lat, ale skarbowe tylko do wyroku poniżej 6 miesięcy.

"obowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin
Mogę Ci podać jako przykłąd, że podczas agresji niemieckiej przedawniało się wiele przestępstw z pozbawienie wolności nawet do 5 lat, ale skarbowe tylko do wyroku poniżej 6 miesięcy.

"obowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku."

Czyli poczekali do ostatniej chwili z tego co rozumiem, z końcem roku 2021 nastąpiło by przedawnienie.
damamad odpowiada ketevan
Czy takie czekanie do samego końca nie jest świadomym działaniem na szkodę spółki?
Odsetki powinny się liczyć od momentu zakwestionowania rozliczenia, a nie od momentu powstania obowiązku podatkowego, który jest kwestionowany.
lorelie
grupa Żywiec jest tak samo polska jak " polska press" " tvn" czy " wody polskie" :) zaraz się klakierki odezwą żeby- nie płacić podatków polaczkom! to zamach na " wolne browary"
300_pala
Maja indywidualne interpretacje MF… mało wam pisarze…. Kolejne odszkodowanie trzeba będzie płacić jak Optimusowi i Adaxowi…
lorelie odpowiada 300_pala
antypolski troll już w akcji..jaka dziś pogoda w telawivie?
300_pala odpowiada lorelie
Sprawdź za ok e-mail pisarzu..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki