REKLAMA

USA bronią Apple przed Unią Europejską

2016-08-26 11:03
publikacja
2016-08-26 11:03

Amerykański Departament Skarbu wypomina Unii Europejskiej nietypowe działania podatkowe wymierzone w amerykańskie spółki działające na terenie Starego Kontynentu. Upomina, że jeśli europejski fiskus nie zaprzestanie nękać m.in. Apple, Starbucksa czy sieci McDonald’s, Stany Zjednoczone odpowiedzą odwetem.

USA broni Apple przed Unią Europejską / ingimage

Kością niezgody są prowadzone przez Unię Europejską śledztwa w zakresie zaniżania podatków wpłacanych do brukselskiej kasy przez potentatów amerykańskiego przemysłu i handlu. Niejednokrotnie pisaliśmy o postępowaniach przeciwko Apple czy McDonald’s, które wytoczyła Komisja Europejska. Amerykański rząd ma dość takich praktyk i ostrzega UE – donosi Bloomberg.

Amerykańskie firmy często rejestrują swoje europejskie spółki w Irlandii, gdzie wpłacają znacznie niższe podatki – taki proceder nie podoba się UE, która coraz częściej dopomina się ujednolicenia poziomów zobowiązań podatkowych na terenie wspólnoty.

Według Stanów Zjednoczonych, Komisja Europejska przyjęła rolę ponadnarodowego nadzoru podatkowego, który narusza międzynarodowe postanowienia w zakresie umów podatkowych. Departament Skarbu uznał takie postępowania za „przekroczenie kompetencji w zakresie egzekwowania prawa konkurencji i interwencji państwa”.

Choć Komisja Europejska broni się, tłumacząc że takie śledztwa prowadzone są w ramach każdej firmy, która próbuje zaniżyć kwoty opłacanych podatków, Amerykanie uważają swoje firmy za wyjątkowo poszkodowane, bo to ich dotyczy większość wniosków.

Departament Skarbu obawia się, że jeśli KE nie zmieni swojej polityki, amerykański fiskus straci część dochodów od takich firm jak Apple, Starbucks, Amazon czy Fiat Chrysler Automobiles. Zgodnie z amerykańskim prawem, firmy uzyskujące dochody za granicą mogą odroczyć płatność podatków w kraju macierzystym, dopóki nie zwrócą przychodów do Stanach Zjednoczonych. Do tego czasu firmy mogą zaciągać kredyty na spłatę europejskich podatków i jednocześnie obniżyć podstawę podatkową w ojczyźnie.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~tommmek
ale na Starbucks w Europie to akurat wroclaska spolka AmRest zarabia
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~antykomuch
dwie bandy darmozjadów: rząd usraela i banda komuchów z niuni kłócą się o podział haraczu
~Barack
Widać jak usilnie Amerykanie chcą utrzymywać swoje korporacje na szczycie. Wynika to z tego ze już nie potrafią wchodzić na rynek ofensywnie. Teraz wiec musza się bronić by dalej być pierwszą gospodarką swiata
~cocomo
Maja racje. Na kogo zbiera Bruksela? na chlopow spiacych do 12 w poludnie i migrantow ekonomicznych. Komuchy won.
~bumbum
Co za idiotyczna argumentacja, ręce opadają.
~zez
Problem jednak w tym, że Apple podatków w USA też nie chce płacić
~asad
idąc do banku pytają Ciebie czy nie jesteś rezydentem w USA ale to nie działa w 2 strony w USA nie pytaja Ciebie czy masz konto w UE, jestes rezydentem w UE itp. PODWÓJNE STANDARDY
~PodwojnyStandard
Te tzw. podwojne standardny wynikaja z tego ze kazdy rezydent USA ma obowiazek rozliczac podatki z IRS, nie wazne gdzie mieszka. W innych krajach jak zmieniasz miejsce zamieszkania to zmieniasz tez rezydenture podatkowa. Tutaj nie ma to znaczenia.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki