Tym będą żyły rynki: czy Fed wstrzyma dodruk?

2014-10-24 16:12
publikacja
2014-10-24 16:12
ingimage

Chociaż pogoda za oknem coraz gorsza, na rynkach finansowych temperatura wciąż rośnie. Ostatni tydzień października obfituje w wydarzenia, które mogą poważnie wpłynąć na wycenę akcji, obligacji, walut czy surowców.

(ingimage)

Poniedziałek, 27 października

Tydzień na rynkach finansowych rozpocznie się od podsumowania wyników stress testów, których wyniki w niedzielę opublikuje Europejski Bank Centralny. Według doniesień hiszpańskiej agencji informacyjnej Efe, stress testy oblały trzy banki z Grecji, trzy z Włoch, dwa z Austrii oraz po jednym z Cypru, Portugalii i Belgii.

Szeroko komentowane będą też zapewne wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie oraz drugiej tury wyborów prezydenckich w Brazylii.

W pierwszym dniu nowego tygodnia najważniejsze dane makroekonomiczne pojawią się o godzinie 10.00. EBC pokaże dane o podaży pieniądza M3, w których znajdziemy też informacje dotyczące dynamiki kredytu dla sektora prywatnego, od których zależeć mogą dalsze kroki władz monetarnych strefy euro.

Równolegle z Niemiec napłyną dane o październikowej wartości indeksu instytutu Ifo. Zdaniem analityków wskaźnik obrazujący koniunkturę w największej gospodarce strefy euro ponownie spadnie, co będzie kolejną z rzędu niepokojącą informacją dotyczącą Niemiec.

Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź weźmie udział w konferencji Invest In China 2014. Celem konferencji jest przedstawienie nowych możliwości współpracy i wsparcia polskich, oraz chińskich przedsiębiorstw w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, pozyskiwania partnerów, a także lokowania kapitału w Państwie Środka (09.00).

Wyniki: Twitter (po sesji), Toyota

Wtorek, 28 października

Wtorek na rynkach finansowych rozpocznie się od danych o sprzedaży detalicznej w Japonii (00.50). Tym razem Europa nie dostarczy żadnych ciekawych danych, więc trzeba będzie poczekać na Amerykę. O 13.30 poznamy wrześniową wartość zamówień na dobra trwałego użytku, a pół godziny później indeks cen domów S&P/Case-Shiller monitorujący ceny nieruchomości w największych metropoliach Stanów Zjednoczonych.

Również we wtorek Związek Banków Polskich organizuje konferencja prasową: Raporty InfoDług, podczas której zostanie przedstawione zestawienie o zaległym zobowiązaniu płatniczym Polaków i klientach podwyższonego ryzyka, które powstaje w oparciu o informacje gromadzone przez BIG InfoMonitor S.A., Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników Związku Banków Polskich (11.00).

Z kolei o 12.30 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych podczas konferencji zaprezentuje wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2014.

Wyniki: DuPont (przed sesją), Pfizer (przed sesją), Facebook (po sesji), EA (po sesji)

Środa, 29 października

W środę ponownie na pierwszy ogień pójdzie Japonia – tym razem w postaci raportu o produkcji przemysłowej we wrześniu (00.50).

Analitycy i inwestorzy z GPW wczytywać się będą w skonsolidowany raport Lotosu dotyczący III kwartału tego roku. Wynikami podzielą się także Kęty, Alumetal i Budimex.

O 10.00 wyniki za trzeci kwartał zaprezentuje Norweski Fundusz Emerytalny – największa tego typu instytucja na świecie. O tej samej porze EBC przedstawi raport o kondycji europejskiego rynku kredytowego.

Najważniejsze wydarzenie dnia, tygodnia, a może nawet ostatnich miesięcy nadejdzie wieczorem. O 19.00 Federalny Komitet Otwartego Rynku opublikuje decyzję ws. stóp procentowych. Według przewidywań analityków, Fed zdecyduje się definitywnie zakończyć program skupu aktywów quantitative easing. Kolejnym zadaniem stojącym przed amerykańskimi władzami monetarnymi będzie przygotowanie rynków na wyższe stopy procentowe.

Wyniki: ADP, Deutsche Bank, Total, Visa (po sesji)

Czwartek, 30 października

Czwartek rozpocznie się od wstępnych danych o wzroście PKB w Hiszpanii (09.00). Równolegle poznamy październikową wartość szwajcarskiego indeksu KOF.

Wydarzeniem dnia na warszawskiej giełdzie będzie publikacja wyników przez mBank oraz samą GPW.

Podobnie jak w środę, najważniejszym punktem dnia będą informacje ze Stanów Zjednoczonych – tym razem będą to doniesienia dotyczące PKB (13.30). Według analityków największa gospodarka świata w trzecim kwartale urosła o 3% wobec 4,6% odnotowanych w drugim kwartale. Jak co czwartek, z USA nadejdą też dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (13.30).

Wyniki: Bayer, Starbucks, Mastercard, RDS

Piątek, 31 października

Ostatni dzień tygodnia i miesiąca przyniesie paczkę danych z Japonii. Znajdą się w niej inflacja CPI, stopa bezrobocia, wydatki gospodarstw domowych, a także komunikat po posiedzeniu BoJ oraz półroczny raport tego banku dotyczący perspektyw stojących przed japońską gospodarką. Zwieńczeniem japońskiego poranka będzie konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody.

W Europie najważniejszymi akcentami dnia będą dane o wrześniowej stopie bezrobocia oraz październikowej inflacji w strefie euro. Obie publikacje zaplanowano na 11.00.

O 13.30 BEA poda dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Pół godziny później NBP poda oczekiwania inflacyjne na bieżący miesiąc.

Jak co piątek, przypomną o sobie agencje ratingowe. Tym razem pod lupę pójdą m.in. Holandia (Moody’s) oraz Norwegia (Fitch i Moody’s).

Wyniki: Chevron (przed sesją), Exxon Mobil (przed sesją), BNP Paribas

/mz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~ekonom
Pewnie FED "wstrzyma" tylko ilość "słupów" typu Kajmany,Bermudy,Lichtenstein skupujące setki miliardów obligacji światowego bankruta lawinowo wzrośnie hahaha i tak QEever dymanko naiwniaków. Aż Chinom przestanie ta gra się opłacać gdy skupią wszelkie możliwe aktywa i powiedzą Comexowi karty na Pewnie FED "wstrzyma" tylko ilość "słupów" typu Kajmany,Bermudy,Lichtenstein skupujące setki miliardów obligacji światowego bankruta lawinowo wzrośnie hahaha i tak QEever dymanko naiwniaków. Aż Chinom przestanie ta gra się opłacać gdy skupią wszelkie możliwe aktywa i powiedzą Comexowi karty na stół-tylko metale szlachetne,strategiczne, ziem rzadkich itp.Wtedy nawet bazy i kanonierki nie pomogą
~Dżejms
Nie słuchać co mówią bo mówią jedno a robią drugie. Powoli stopniowo akumulować kruszec. Papier wcześniej czy później nadaje się jedynie do palenia w piecu. To tylko kwestia czasu. Nie piszę że grać hazardowo. Spokojnie ale konsekwentnie.
~eryk
pewnie że wstrzyma by zacząć od nowego roku nowy z większą silą przebicia heheszok jak można grać psychologią by wzbogacić się przez idiotów którzy wierzą spekulantom.polecam złote monety są teraz bardzo tanie….
~buy_boy
zasypią rynki dolarami jak zawsze - ja kupuje wszystko co się nie rusza i nie ucieka na drzewo.
~INWESTOR
LESZCZE ,jeżeli nie inwestujecie przynajmniej sumą 100 tys.dolarów nie odzywajcie się ,nie piszcie swoich kocopołów,inwestor z rachunkiem ponad 100 tys usd w panice wie o co chodzi.
~Gabi odpowiada ~INWESTOR
"Inwestor" jak ladnie sie nazwales. Wlasciwym okresleniem bedzie jednak "Spekulant"
~Elite odpowiada ~INWESTOR
100 tys dolarow to jest właśnie dla leszczów. Jak nie obracasz minimum 20 miliardami dolarów to lepiej nic nie pisz.
~Dżejms odpowiada ~Elite
Łał! Jakie kręgi! Co za biznes pisze komentarze. Gdzie mi do leszczy?! Chyba jestem mikrobem. A czy zamiast miliardów można obracać korbą od samochodu Żuk? Ciekawe czy są wtajemniczeni co wiedzą o co chodzi? Kto śmigał Żukiem albo Nysą?
~Oz odpowiada ~Elite
Jak nie masz nawet 15 cm to się nie odzywaj. ;-)

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki