REKLAMA

Trwają prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego

2021-06-18 15:50
publikacja
2021-06-18 15:50
Trwają prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego
Trwają prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego
/ Pexels

Trwają intensywne prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na bazie gospodarstw rolnych może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą m.in. osoby starsze i samotne - dodano.

"Konsorcjum w składzie: MRiRW, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, wypracowało model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Obecnie przygotowuje go do zastosowania w praktyce w Polsce" - poinformował w piątek na swojej stronie internetowej resort rolnictwa.

Jak przekazało ministerstwo, projekt "Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych" (GROWID) jest realizowany przez konsorcjum od 1 stycznia 2019 r. Odbywa się to w ramach I konkursu na projekty otwarte w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" Gospostrateg, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Głównym celem projektu jest opracowanie modelu, wzorca gospodarstwa opiekuńczego oraz przygotowanie systemu jego wdrażania w postaci strategii rozwoju gospodarstw opiekuńczych" - czytamy.

Jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa, gospodarstwa pełniące funkcje społeczne to innowacyjne rozwiązanie, które jest coraz powszechniej stosowane w wielu krajach europejskich.

"Jego sednem jest wykorzystanie wyjątkowych miejsc, jakimi są wieś i gospodarstwa rolne do tworzenia usług dla osób wymagających wsparcia" - czytamy.

Rolnicy, udostępniając swoje siedliska osobom z zewnątrz, oferują m.in. możliwość przebywania blisko natury i doświadczania przyrody zmieniającej się wraz z rytmem pór roku; kontakt ze zwierzętami; możliwość wykonywania lekkich i przyjemnych prac; a przede wszystkim nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

"Na bazie gospodarstw rolnych może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą osoby starsze, doświadczające chorób, niepełnosprawności i samotne" - tłumaczy MRiRW.

W ocenie resortu, stworzenie sieci gospodarstw pełniących funkcje opiekuńcze pozwoli na "sprostanie wyzwaniom przed jakimi stoi polska wieś, które związane są ze starzeniem się społeczeństwa, koniecznością podnoszenia jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich oraz poszukiwaniem dodatkowych źródeł dochodów dla właścicieli gospodarstw rolnych".

Ministerstwo przekazało, że zakończyła się faza badawcza projektu. Kolejna faza to przygotowanie do zastosowania wyników.

"Mamy wypracowany model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Celem tej fazy jest przygotowanie do zastosowania w praktyce usług społeczno-opiekuńczych oraz opracowanie projektu nowych regulacji prawnych i budowanie poparcia społecznego dla proponowanych rozwiązań w tym prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych" - przekazało MRiRW. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
lelo1949
Za KRUS powinni popracować troszkę społecznie
jpelerj
Patrząc na los sporej części zwierząt pozostających pod opieką rolników, do takiego gospodarstwa to chyba bym kierował wyrokiem sądowym za ciężkie przestępstwa.
jarunia
rolnictwo w UE polega na wydawaniu pieniędzy publicznych nie uprawy roli i świniaczków
drzaraza
Trzeba przyznać ,że są kreatywni w kupowaniu za nasze kursowego elektoratu.
drzaraza odpowiada jas2
Płaskim mózgiem czytać umiesz.
1a2b
Super temat na przemielenie miliardów na głupkowate szkolenia.
gronostaj
No i wiadomo kto te szkolenia poprowadzi.
Albo sukienkowi, albo szkoła w Toruniu, albo organizacja która mówi że nie jest finansowana przez Kreml.
and00
Jakie szkolenia?
Bo w artykule nic o tym nie ma
marxs
PISiarze chcą żeby dziadostwo rolne co nic nie produkuje tylko kasuje dopłaty fajnie sobie żyło z dotacji NFZ czyli z kasy pozostałych za nic nierobienie

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki