Tragiczny finał protestu przeciwko wzrostowi akcyzy we Francji

Podczas blokowania dróg we Francji w proteście przeciwko wzrostowi akcyzy na paliwo w sobotę zginęła kobieta, a 409 osób zostało rannych, w tym trzy poważnie - podało francuskie MSW. Policja aresztowała 282 ludzi.

(fot. Stephane Mahe / Reuters)

Do śmierci uczestniczki blokady doszło 70 km od Lyonu na południowym wschodzie Francji. Została potrącona przez samochód, który przyspieszył na drodze blokowanej przez protestujących.

Jak podał minister Christophe Castaner, kobieta wioząca dziecko do lekarza wpadła w panikę, kiedy uczestnicy blokady w Pont-de-Beauvoisin, zaczęli uderzać w jej samochód. "Ludzie uderzali w samochód, kobieta spanikowała i przyspieszyła" - powiedział minister, dodając, że przejechała jedną z protestujących.

W blokadzie w Pont-de-Beauvoisin uczestniczyło około 40 osób ubranych w odblaskowe żółte kamizelki, w jakie muszą być zaopatrzeni kierowcy w razie kłopotów na drodze. Od żółtych kamizelek z napisami na plecach w rodzaju "Macron, Stop podatkom" protest przeciwko wzrostowi akcyzy nazywany jest "protestem żółtych kamizelek".

Uczestniczyło w nim, jak powiedział minister, około 124 tys. ludzi.

Protestujący domagali się, aby rząd zrezygnował z planu podniesienia akcyzy na benzynę o 15 proc., a na paliwo dieslowskie o 23 proc.

Protesty żółtych kamizelek - jak pisze portal The Local - symbolizują rozziew miedzy rządzącą we Francji elitą a ludźmi głównie na wsi, w których najbardziej uderza wzrost akcyzy.

Protesty odbywały się w około 2000 miejsc; w Paryżu grupki ludzi usiłowały zablokować główne drogi na obrzeżach stolicy i - bez powodzenia - na reprezentacyjnych Polach Elizejskich. W wielu miejscach ludzie blokowali dojazdy do supermarketów. Wśród haseł umieszczanych na plecach kamizelek i plakatach było m.in. hasło "Za dużo podatków zabija naród".(PAP)

klm/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 karbinadel

Prawdziwą przyczyną protestów jest to, że ludzie pracujący i prowadzący biznesy mają dość utrzymywania milionów nierobów za ich podatki. Przy czym nierobami są zarówno różni beneficjenci pomocy socjalnej, jak i urzędnicze pasożyty na publicznych posadkach

! Odpowiedz
1 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 37 h-b

Latają dziury budżetowe, rosnący dług Państwa tworzony od wielu lat przez pseudo rządzenie na kredyt i obciążanie karku społecznego do spłaty ,więc nie ma co się dziwić zwykłym ludziom, że są coraz bardziej niezadowoleni ,buntują się z obciążania ich za nie swoje przecież winny tylko pseudo rządzicielstwa na coraz droższy kredyt do spłaty Ogółu od dawna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 27 vovoza

300000 ludzi i wszystko bylo sparalizowane we francji.Jak czytam takie artykuly na bankierze to wszystko jest jasne.Elity sie boja zeby to sie rozpowchrzenilo w calej europie.To protest przeciwko podatkom a nie tylko przeciw ajcyzie na benzyne.Czytajcie dalej artykoly na bankierze !!

! Odpowiedz
5 44 eagleeye

Wow ze wogóle się o tym pisze ze we Francji (ktorej nie nawidze) sie strajkuje to juz sukces.Nawet WSI24 dało aź 15 sekundowa zajawkę w swoim dzisiejszym porannym show bo programem informacyjnym nie mozna tego nazwac bardziej dezinformacyjnym. A mowią ze we Francji zyje sie jak w .... Jedyny plus tego to to iz auta sprowadzane z tego kraju beda mialy nie 200 tys przejechane a 185 tys

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
53 94 wizytator

To u nas rządzi się bardziej komfortowo. Można podnosić podatki, akcyzę, wprowadzać nowe obciążenia, brać łapówki i nikt na ulicę nie wychodzi. Można wyborcom naobiecywać gruszek i o nich zapomnieć i nikt nikogo nie rozlicza. Prosty my naród, prosty lud.

! Odpowiedz
7 8 piterro1980

Sam jesteś ,prosty naród'' , inaczej mówiąc -prostak. Dowolnie można sobie interpretować wszystko i wszystkich o wszystko oskarżać. Z drugiej strony jak jesteś tak zdruzgotany sytuacją w naszym kraju to wyłaź na ulicę protestować, kto ci broni?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.